10 fenoménů, které mohou v pojišťovnictví způsobit zemětřesení: Kyberrizika


			10 fenoménů, které mohou v pojišťovnictví způsobit zemětřesení: Kyberrizika

Co skutečně přinese budoucnost do oboru pojišťovnictví? Jak je třeba podniky strategicky přenastavit, na co je zaměřit? Kdy a kde hrozí v nejhorším případě pád? Nad těmito otázkami se zamysleli redaktoři německého odborného portálu Versicherungswirtschaft a podrobili zkoumání deset nejnapínavějších vývojových fenoménů v branži. Nyní k žhavému tématu kybernetického pojištění.

Ano, pojistní matematici už zvládli tuto rizikovou oblast prokalkulovat. Roční ztráty v důsledku kybernetických útoků spolknou v horizontu dvou let celosvětově asi 6 bilionů USD ročně. Současně vzrostou výdaje na kybernetické zabezpečení oproti loňsku o více než bilion USD. Takové závěry zveřejnili experti z Aonu. Dále za letopočet 2021 se zatím nikdo neodvažuje příliš tipovat.

„Kyberataků masivně přibývá. Otázkou není „zda“, nýbrž „kdy“ takový útok přijde. A přece mnohé podniky nedělají dost opatření, aby se na takovou situaci připravily,“ kritizuje současnou situaci Johannes Behrends, makléřský specialista na kybernetická rizika z Německa. „Je to zarážející, protože takové události mohou potenciálně znamenat významné finanční ztráty, újmu na reputaci a hodnotě značky, pokles kurzu akcií a dokonce i snížení bonity napadeného subjektu. Proto by ochrana před kybernetickými útoky měla být mezi prioritami každého odpovědného podniku.“


Mohlo by vás zajímat: Skupina Partners otevře penzijní společnost. Uvažuje i o bance  


Ano, moudrá slova. Nicméně v Německu patří pojištění kybernetických rizik stále mezi speciální minoritní produkty. I když s velkým potenciálem růstu. Bohužel je téma spojeno i s problémy. Riziko změny, kumulované riziko, dosud neobjevené možnosti exponování kyberrizik, jež mají vliv na pojistky ze všech pojistných odvětví, jsou jedny z největších výzev kybernetické branže pojištění. Aktuálně se vášnivě diskutuje i tichých kybernetických rizicích, která lze podchytit jen stěží.

Proč je tak obtížné s takovými kybernetickými riziky naložit v rámci stávajících krytí? Jednoduše proto, že se za nimi skrývají dosud nepopsaná a dostatečně neodhadnutelná, tudíž neocenitelná nebezpečí. Jde přitom o velké množství konvenčních pojistek, kde nejsou kybernetická rizika vůbec zmíněna, anebo explicitně zahrnuta či vyloučena. To může vést k exponování majetkových a odpovědnostních kmenů. Jiné smlouvy sice kybernetická rizika definují, nejsou ale formulována jednoznačně.


Mohlo by vás zajímat: U zkoušek z pojištění lze očekávat úspěšnost 60 až 70 %


„Důsledkem toho je nejistota a nejasnosti, na něž se chceme s klienty zaměřit a vyřešit je, aby stávající kybernetická expozice byla identifikována, analyzována a správně kvantifikována. Rádi bychom nastavili takový upisovací proces, v němž bude riziko tichých kybernetických rizik transparentní a pokryto svědomitou, explicitní a dostatečnou ochranou. To by mělo zahrnovat komplexní ocenění rizika, nastavení sazeb a zohlednění kumulů, aby byla eliminována dosavadní nejistota,“ popisuje budoucí nutné kroky Stefan Golling, šéf kybernetických rizik v Mnichovské zajišťovně.

Trendem tedy bude intenzivní práce s kybernetickými riziky, kde se zdá reálné vyřešit stávající dotazníky. Ale celé odvětví musí najít společnou řeč. Tím by se mohl otevřít nový tržní segment s miliardovým potenciálem.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články