10 fenoménů, které mohou v pojišťovnictví způsobit zemětřesení: Blockchain


			10 fenoménů, které mohou v pojišťovnictví způsobit zemětřesení: Blockchain
17.1.2020 Spektrum

Co skutečně přinese budoucnost do oboru pojišťovnictví? Jak je třeba podniky strategicky přenastavit, na co je zaměřit? Kdy a kde hrozí v nejhorším případě pád? Nad těmito otázkami se zamysleli redaktoři německého odborného portálu Versicherungswirtschaft a podrobili zkoumání deset nejnapínavějších vývojových fenoménů v branži. Začínáme tím prvním: blockchain.

Nejprve je třeba tomuto fenoménu alespoň trošku porozumět. Možná to každý nepřizná, protože o blockchainu se mluví všude, ale řada lidí vůbec neví, co si pod tímto pojmem představit. Blockchain je vlastně datová banka, která se skládá z řetězce datových bloků. Řetězec neustále roste, protože je doplňován o další nové bloky. V těchto blocích jsou uloženy transakce.

Jako kdyby účetní celý den na papíru prováděl převody a platby, zanášel je do kolonek a večer tento vyplněný papír založil do šanonu. Popsaný papír je jakýmsi souborem čili blokem dat a pořadač, kam byl založen, je vlastně blockchainem. A je jedno, jaké informace jsou v datových blocích uložena – bitcoiny, osvědčení o vlastnictví, nákladové listy a podobně.


Mohlo by vás zajímat: Swiss Re: Katastrofy v roce 2019 stály pojistitele 56 mld. USD


Dobrý účetní se postará o to, aby v registru nebyly chyby a zaznamenal jen opravdu uskutečněné operace. U blockchainu přebírá roli účetního nastavený schvalovací mechanismus. Pomocí něho rozhodují všichni účastníci o tom, jaké datové bloky mají být jako neplatné vyřazeny a které budou naopak jako platné akceptovány.

Jakým způsobem dosáhnout shody účastníků, se rozhoduje vždy podle konkrétní aplikace blockchainu. Dojde-li k ověření a odsouhlasení nového datového bloku, napojí se na dosavadní řetězec. Ten se v čase stále prodlužuje.

A proč je to právě pro obor pojišťovnictví do budoucna tak určující? Protože se tím podstatně zvyšuje schopnost tvorby hodnot v pojištění a v zajištění – v některých případech podle expertů až o 30 %.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Starší, uvolněte místa mladším!


S blockchainem tak v Německu experimentují Allianz, Mnichovská zajišťovna, Generali, Scor und Co. v rámci Blockchain Insurance Industry Initiative na různých úrovních. Například při velkých přírodních katastrofách lze pomocí blockchainu ihned zjistit, kdo byl škodou postižen a odhadnout celkem přesně částky připadající na pojišťovny i zajišťovny. Inovativní řešení slouží díky své rychlosti, transparenci, kvalitě, nižším nákladům a spolehlivosti ku prospěchu pojišťovacích společností i zákazníků.

Z toho lze odvodit trend, že iniciativa globálních leaderů pojišťovacího trhu je začátkem velkého pohybu. Také spolková vláda schválila strategii aplikace blockchainu, a nastavila tím první vodítka. Tím vznikla solidní základna pro další kroky v této oblasti.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články