10 fenoménů, které mohou v pojišťovnictví způsobit zemětřesení: Datové toky


			10 fenoménů, které mohou v pojišťovnictví způsobit zemětřesení: Datové toky
5.2.2020 Spektrum

Co skutečně přinese budoucnost do oboru pojišťovnictví? Jak je třeba podniky strategicky přenastavit, na co je zaměřit? Kdy a kde hrozí v nejhorším případě pád? Nad těmito otázkami se zamysleli redaktoři německého odborného portálu Versicherungswirtschaft a podrobili zkoumání deset nejnapínavějších vývojových fenoménů v branži. Jedním z nich je bezpochyby analýza datových toků a jejich využití.

Představte si firmu, která na základě rozsáhlých dat umí rozpoznat, co budou zákazníci i obchodní partneři v budoucnu potřebovat a chtít, jaké kvalitě dávají přednost a jaká množství čeho je pro ně třeba připravit. Také vám z dat bude známo, jaké ceny jsou přiměřené a k jakým datům se bude nakupovat. Změní-li se později nějaký parametr, dokážou na to vypočtené údaje v reálném čase reagovat.

Pro pojišťovny by to znamenalo, že by shromáždily všechna relevantní podnikatelská rozhodnutí na jedné bázi, kterou by bylo možno zatěžovat jako nikdy předtím. Pojistné obchody by byly za pomoci analýzy dat precizně kalkulovatelné. Metody a nástroje analýzy dat by mohly široce postihnout chování zákazníků, tržní segmenty a růstový potenciál, vyhnout se chybným rozhodnutím a vyvíjet nové modely. Funkce analýzy sahají od základů, jako jsou data management a business intelligence, až po komplexní funkce jako je výkonnostní management, prediktivní modelování, asset intelligence nebo automatizace.


Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Daňhel: Rok 2020 ve stínu Brexitu a negativních rozhodnutí vlády


Jen pro představu: množství dat, jež jsou k dispozici v digitální formě, se zdvojnásobí každých 12 měsíců a už do roku 2025 by se mohl objem ročně generovaných dat zvýšit na 163 ZetaBytů, alespoň podle prognózy Deloitte. Kdyby byl tento datový tok uložen na 128 GB iPadech, bylo by zapotřebí řetězce přístrojů, který by sahal asi 25x od Země až na Měsíc.

Pro ekonomiku a výzkum je význam datové analýzy dnes už tak velký, že společnost International Data Corporation očekává posílení obratu za Big Data a business analýzy ze 130,1 miliardy v roce 2016 na více než 203 miliard USD v roce 2020. Studie Deloitte dokládají, že také v Německu téměř polovina podniků přijímá už dnes strategická rozhodnutí za pomoci datové analýzy.

Datová analýza poskytuje řešení pro bezmála všechna odvětví podnikání. A pro pojišťovny jsou data obzvláště cenná. Ve finančnictví a účetnictví pomáhá analýza dat včas rozpoznat rizika, vyznačit odchylky od očekávané výkonnosti nebo otevřít nový potenciál. Samozřejmě se uplatní i ve formování optimálních procesů a identifikaci rizik řízení. Do budoucna jednoznačně obrovský trh příležitostí.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články