Willis Towers: Politická rizika ohrožují podnikání stále víc


			Willis Towers: Politická rizika ohrožují podnikání stále víc
13.2.2020 Spektrum, Škody

Sedm z deseti firem utrpělo v loňském roce ztráty v důsledku politických rizik. Píše se to v závěrečné zprávě mezinárodní společnosti Willis Towers Watson. Ve studii vyslovilo 61 % respondentů z 51 hlavních korporací své přesvědčení, že politické napětí se loni zvýšilo a přineslo tak do podnikání větší rizika. Potvrdil se tak trend zmiňovaný nedávno například zajišťovnou Swiss Re.

Podle výroční zprávy Political Risk Survey bylo za nejvýznamnější nebezpečí ve většině světových regionů považováno narušení mezinárodního obchodu. 70 % dotázaných jmenovalo obchodní sankce jako zdroj jejich neklidu pro asijsko-pacifický region, 58 % jich bylo znepokojeno i ve vztahu k evropském prostoru. Největší obavy panovaly pro oblast Ruska a Společenství nezávislých států (77 %). Nejčastěji zmiňovali oslovení rizika vyplývající ze sankcí vůči Rusku, Iránu a Venezuele, obchodní válku s Čínou a hrozby spojené s Brexitem v Evropě.


Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Daňhel: Rok 2020 ve stínu Brexitu a negativních rozhodnutí vlády


Strach z politicky motivovaného násilí se týkaly nejvíce Afriky (74 %) a Středního východu (71 %). Respondenti uváděli, že podle nich může toto nebezpečí eskalovat více s využitím nových technologií pro účely nečekaných útoků, jako například dronů. 68 % firem utrpělo podle studie loni ztráty kvůli politickým rizikům. V rámci této zasažené skupiny dokonce 54 % má zkušenost se ztrátami v souvislosti s politickým násilím. O rok dříve (2018) to bylo ještě „jen“ 48 % firem. Bezmála polovina společností (46 %) hlásí ztráty kvůli obchodním sankcím nebo embargu na vývoz / dovoz (2018: 40 %). 32 % gigantů s obratem nad 1 miliardu USD se už setkala v minulosti s katastrofickou ztrátou vlivem politických nepokojů ve výši více než 250 milionů USD.

„Ze závěrečné zprávy ze studie je jasné, že politická rizika rostou a zvyšují i s nimi spojené finanční ztráty,“ shrnul výsledky Paul Davidson, šéf finanční sekce u Willis Towers Watson. „Korporace nyní čelí strategickému rozhodování: buď upravit obchodní model tak, aby akceptovaly, zmírnily nebo přenesly doposud s nimi spojená politická rizika, anebo se pokusit o restrukturalizaci do nové podoby odpovídající novým a zjevně více nacionalistickým globálním podmínkám.“


Mohlo by vás zajímat: Povinné pojistné garanční fondy


Ve světle vývoje celosvětové situace potvrdila velká většina respondentů (71 %), že důraz na politická rizika v rámci risk managementu jejich firmy za poslední dva roky vzrostl. 4 z 10 oslovených cítí i větší tlak ze strany investorů ohledně zvládání politických rizik. Studie odhalila, že nejnovější vývoj, jako jsou americko-čínská rivalita a sankce, přispěl k výraznému „zhmotnění“ konkrétních politických rizik.

Willis Towers při sestavování studie vedla rozhovory s panelem účastníků, které postupně prohlubovala. TOP rizika pro tyto respondenty představovala americko-čínská strategická konkurence, nestabilita Středního východu a některé šokující jevy spojené s vývojem v oblasti enviromentální a sociální. Toto posledně jmenované nebezpečí se ještě v roce 2018 mezi zmiňovanými největšími hrozbami ještě neobjevovalo. Panelisté nicméně tentokrát riziko zařadili, protože indikovali rostoucí tenze mezi byznysem a společností, jež vedou k politické nestabilitě, rizikovému napětí a případně i problematickým událostem.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články