Insurance Europe požaduje snížení kapitálových požadavků v rámci Solvency II


			Insurance Europe požaduje snížení kapitálových požadavků v rámci Solvency II

Insurance Europe (IE) publikovala ke konci září v přímé návaznosti na zveřejnění návrhů Evropské komise k přezkumu Solventnosti II (S II) krátké, ale zásadní prohlášení, v němž vyjadřuje stěžejní názor, že jedině trvalé snížení kapitálových požadavků by pojistitelům umožnilo, aby nadále přispívali k rozvoji evropské ekonomiky.

Pozici IE vymezil Olav Jones, zástupce generální ředitelky. IE podle jeho vyjádření vítá, že Evropská komise uznala potřebu celkové redukce kapitálových požadavků pojistitelů. Jones nicméně upozornil, že jedině významné a trvalé snížení požadovaného kapitálu by pojistitelům umožnilo, aby zvýšili svůj příspěvek k financování obnovy a k podpoře „zeleného údělu“ (Green Deal) EU i unie kapitálových trhů (Capital Markets Union).


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Martin Diviš


Jde totiž především o to, že pojistitelé musejí zohledňovat ve svých investičních strategiích a investičních rozhodnutích dlouhodobé hledisko. Navíc, podle Jonese, významné a trvalé snížení kapitálu by pojišťovacímu průmyslu umožnilo znovu získat mezinárodní konkurenceschopnost. Podstatné přitom je, že snížení kapitálových požadavků může být dosaženo při zachování velmi vysoké úrovně ochrany evropských pojistníků.

Kroky, jež Evropská komise učinila v oblasti proporcionality[1], se jeví podle Jonese jako pozitivní. Existují nicméně obavy, že návrhy Evropské komise, jež se týkají nových informačních povinností a skupinových požadavků, zahrnují i takové prvky, jež by zbytečně zvýšily náklady i komplexitu[2]. Pokud jde o významné návrhy týkající se obnovy a řešení problémů pojistitelů, tak se na ně podle Jonese podívá IE velmi pečlivě, aby posoudila, do jaké míry jsou nezbytné a do jaké míry jsou sladěny s mezinárodně dohodnutými standardy. V závěru prohlášení Jones zdůraznil, že IE bude pokračovat ve vyhodnocování rozsáhlého souboru návrhů Evropské komise. Avšak celkový dopad se stane zřejmým teprve tehdy, jakmile Evropská komise vyjasní své plány pro úroveň 2.[3]


Mohlo by vás zajímat: Šichtařová a Vavruša: Jak hasit požár povodní? Děti jsme pustili do jámy lvové


Nad rámec prohlášení IE je účelné dodat, že Evropská komise zveřejnila zmíněné návrhy týkající se přezkumu Solventnosti II dne 22. září 2021. Zainteresované osoby mohou získat bližší informace na webových stránkách Evropské komise,[4] ovšem zatím jen v anglickém jazyce. Proklikem se lze dostat k tiskovému prohlášení Evropské komise, návrhům na změny směrnice Solventnost II (na 95 stranách včetně vysvětlujícího memoranda), k návrhu směrnice vytvářející rámec pro obnovu a řešení problémů pojišťoven a zajišťoven (na 127 stranách včetně vysvětlujícího memoranda) či k hodnocení dopadů atd. Některé vybrané návrhy Evropské komise budou v dalším období na tomto portálu postupně specifikovány.


[1] V Čl. 5 odst. 4 Smlouvy o EU je stanoveno, že podle zásady proporcionality nepřekročí obsah ani forma činnosti EU rámec toho, co je nezbytné pro dosažení cílů Smluv.  To znamená, že každá zátěž, finanční nebo správní, dopadající i na hospodářské subjekty a občany, by měla být co nejmenší a přiměřená cíli, jehož má být dosaženo. Zásada proporcionality tedy vyžaduje, aby příslušná opatření była proporcionální – přiměřená, tj. vhodná a nutná. Důraz na proporcionalitu je kladen i ve směrnici 2009/138/ES Solventnost II. Například v odst. 19 preambule se konstatuje, že směrnice by neměla představovat pro malé a střední podniky příliš velkou zátěž. Jedním z nastrojů k dosažení tohoto cíle je právě uplatnění zasady proporcionality. Vezme-li se v úvahu celý soubor płatných opatření k Solventnosti II, je možné konstatovat, že se podařilo využít proporcionalitu minimálně. To značí, že by na ni nemělo být při přezkumu Solventnosti II zapomenuto. Výše uvedené konstatování IE je tudíž povzbudivé.
[2] Komplexita nebo komplexnost (z lat. complexus, objetí, shrnutí) znamená obvykle složitost, přesněji míru složitosti nějakého komplexního systému. Čím je např. regulace pojišťovnictví složitější, tím obtížnější je ji implementovat, nemluvě o růstu implementačních nákladů.
[3] Úrovní 2 se v rámci Lamfalussyho procesu míní akty v přenesené pravomoci – implementační opatření.
[4] ec.europa.eu/info/publications/210922-solvency-2-communication_en

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články