UNIQA: Akvizici společností AXA v ČR, SR a v Polsku schválila Evropská komise


			UNIQA: Akvizici společností AXA v ČR, SR a v Polsku schválila Evropská komise
31.7.2020 Akvizice a fúze

Společnost UNIQA oznámila, že bylo dosaženo významného milníku na cestě k získání společností francouzské skupiny AXA v Česku, na Slovensku a v Polsku. Evropská komise totiž neshledala žádné konflikty s právem upravujícím hospodářskou soutěž na zmíněných trzích a plánovanou integraci bez dalších námitek a podmínek schválila.

„Akviziční záměr běží podle plánu. Souhlas Evropské komise je po zajištění financování dalším významným krokem směrem k uzavření transakce, která je velmi významná pro celou skupinu UNIQA,“ komentoval nejnovější vývoj Andreas Brandstetter, CEO koncernu UNIQA Insurance Group.

Financování mergeru společností skupiny AXA na třech trzích střední Evropy je zajištěno díky úspěšné emisi tzv. prioritního dluhopisu (Senior Bond) ve výši 600 milionů EUR uskutečněné počátkem července 2020. Poptávka po něm převýšila nabídku pětinásobně. Prioritní dluhopis má dobu platnosti 10 let a společnost Standard & Poor´s mu udělila rating A-. Je kotovaný na sekundárním regulovaném trhu Vídeňské burzy cenných papírů.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Předpis smluvního pojistného se v 1. pololetí navýšil o 3,8 %


„Tato transakce souvisí s naší strategií určitého zjednodušení a utlumení odkazu společnosti AXA v tomto regionu. Jsem pevně přesvědčen, že silná pozice společnosti UNIQA a dokonalá znalost tohoto regionu pomohou vytvořit nové příležitosti k poskytovaní služeb, které budou klienty vnímány velmi pozitivně. Rád bych poděkoval manažerským týmům a všem zaměstnancům našich polských, českých a slovenských poboček za jejich energii a vysoké nasazení v uplynulých letech. Přeji jim mnoho úspěchů do dalších let,“ řekl už dříveCEO skupiny AXA Thomas Buberl.

Pro definitivní realizaci transakce (closingu) jsou ještě nezbytné souhlasy lokálních dozorových orgánů ve všech třech zemích. Podle plánu by měl closing nastat ve 4. kvartále letošního roku. V případě úspěšného dokončení akvizice ve třech zemích získá koncern na 5 milionů nových klientů, 2 100 zaměstnanců a 800 milionů EUR ročně na pojistném. Skupina UNIQA se tím posune v regionu CEE z pozice sedmičky na pozici pětky.

V České republice završením fúze posílí UNIQA pojišťovna do budoucna podíl na zdejším trhu životního pojištění směrem k 5 % a v neživotním pojištění na více než 9 %. Polepší si tak v lokálním žebříčku nejsilnějších pojišťoven, kde aktuálně figuruje na 6. příčce. Díky mergeru vstoupí UNIQA v ČR rovněž do penzijního připojištění. Transakce přinese UNIQA statisíce nových zákazníků.


Mohlo by vás zajímat: Modelová kalkulace škod v pojištění přerušení provozu se zohledněním pandemie


Skupina AXA je světovým lídrem v oblasti pojištění a správy majetku

Více než 171 000 zaměstnanců skupiny AXA pečuje o 105 milionů klientů v 63 zemích celého světa. V Mezinárodních standardech účetního výkaznictví (IFRS) byly výnosy skupiny za rok 2018 oceněny na částku 102,9 miliard EUR, podkladové výnosy na 6,2 miliard EUR. K 31. prosinci 2018 spravovala skupina AXA aktiva ve výši 1 424 miliardy EUR. Akcie AXA jsou registrovány na hlavním trhu burzy Euronext Paris pod symbolem CS (ISN FR 0000120628 - Bloomberg: CS FP – Reuters: AXAF.PA). Ve formě ADS (American Depositary Share) jsou akcie AXA kótovány na platformě OTCQX pod symbolem AXAHY.

Skupina AXA je zahrnuta do nejvýznamnějších mezinárodních indexů SRI, jako jsou Dow Jones Sustainability Index (DJSI) a FTSE4GOOD. Je zakládajícím členem Finanční iniciativy OSN (UNEP FI), Principů udržitelného pojištění OSN (PSI) a signatářem Zásad odpovědných investic OSN.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články