Hackeři vyřadili elektrickou síť pomocí viru

7.1.2016 Pojistný trh

V prosinci loňského roku došlo na západě Ukrajiny k masivnímu výpadku dodávky elektrického proudu. Experti potvrdili, že na vině je nasazený počítačový vir. Jde tak o historicky první vyřazení elektrické sítě pomocí škodlivého kódu.

Správci ukrajinské energetické sítě ve spolupráci s agenty kontrarozvědky SBU údajně objevili škodlivý software v síti několika distribučních společností. „Škodu způsobil dosud neznámý virus. Systémy se automaticky vypnuly a počítače přestaly fungovat,“ řekl agentuře AFP zdroj obeznámený s okolnostmi útoku.

Virus vložili do rozvodného systému neznámí hackeři a způsobili tak rozsáhlou několikahodinovou poruchu dodávky proudu v Ivano-Frankivské oblasti.


Čtěte také: Počítačoví hackeři zaútočili na australský superpočítač. Škody jdou do milionů dolarů


Přerušení dodávky způsobil zásah neoprávněných osob do dálkového kontrolního systému. Obnova zásobování proudem musela být provedena ručně,“ uvedla místní energetická firma Prikarpatťaoblenergo.

Podle společnosti ESET útočníci použili program zvaný BlackEnergy, který dokáže umístit útočný virus do průmyslových systémů. „Tento útok jen potvrzuje obavy odborníků, že hackeři jsou stále schopnější a jejich útoků bude letos víc,“ citovala agentura z prohlášení společnosti.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články