Vláda souhlasí se zrušením monopolu na zdravotní pojištění cizinců


			Vláda souhlasí se zrušením monopolu na zdravotní pojištění cizinců

Od 2. srpna 2021 poskytuje zdravotní pojištění cizincům pouze Pojišťovna VZP (PVZP). Tento krok však vzbudil velkou celotržní odezvu. Už před měsícem podpořil zrušení tohoto „monopolu“ Senát a souhlasné stanovisko k tomuto postupu vydala i Vláda České republiky. Legislativní proces bude nyní pokračovat v Poslanecké sněmovně.

Novela zákona by měla napravit stav, který vznikl vloni v létě přičiněním Poslanecké sněmovny. Tehdy poslanci na návrh Miloslava Janulíka (ANO) do spíše technické novely zákona zařadili pravidlo, podle něhož cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR musí být pět let komerčně pojištěni jen u Pojišťovny VZP, dceřiné společnosti VZP. Dolní komora tuto úpravu prosadila i přes nesouhlas Senátu, ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), České asociace pojišťoven i Hospodářské komory. Oficiálně komerční cestovní pojištění cizinců mělo oprávnění sjednávat do 1. 8. 2021 celkem šest společností: AXA ASSISTANCE CZ, Pojišťovna VZP, ERGO pojišťovna, MAXIMA pojišťovna, UNIQA pojišťovna a Slavia pojišťovna.


Mohlo by vás zajímat: Insurance Europe: Přezkum Solvency II musí odstranit bariéry v podnikání


„Slavia pojišťovna měla ještě před pár měsíci 18 tisíc klientů z řad cizinců, za jejichž léčení jsme zdravotnickým zařízením a lékařům zaplatili desítky milionů korun. Jsme rádi, že anomálie, týkající se monopolizace tohoto produktu, nebude mít dlouhého trvání a že své staronové, ale i zbrusu nové klienty zanedlouho opět přivítáme v rámci volného trhu. Přece jenom, při každém podnikání, pojišťovnictví nevyjímaje, musíte počítat s rizikem, ale třicet let po vzniku volného trhu už s rizikem „monopolizace odvětví“ nikdo nepracoval,“ uvedl k rozhodnutí vlády obchodní ředitel Slavia pojišťovny Zbyněk Veselý.

Podle návrhu novely by poskytování zdravotního pojištění cizincům bylo umožněno většímu okruhu pojišťoven. Vedle několika legislativně-technických úprav a upřesnění přechodných ustanovení, které umožní cizincům bez průtahů umožnit do tří měsíců vypovědět smlouvu s Pojišťovnou VZP a pojistit se u pojišťovny podle jejich uvážení, se také navrhuje, aby se dítě narozené na území ČR automaticky na dobu nejdéle 12 měsíců, namísto dosavadních 60 dní, stalo českým pojištěncem. Týkalo by se to dětí, jejichž matka nebo otec mají v Česku povolený trvalý pobyt.


Mohlo by vás zajímat: InsurTech společnost Lemonade čeká obtížný rok se ztrátou


Novela dále počítá se vznikem registru zdravotního pojištění cizinců, který by spravovala Česká kancelář pojistitelů. Registr by zahrnoval vybrané údaje o sjednaném komerčním zdravotním pojištění cizinců, přístup do něj by měla zdravotnická zařízení a v případě potřeby i policie. Tento záměr podporuje i vláda, uvedla však, že správa registru zdravotního pojištění cizinců ČKP je možným řešením, ale v platné právní úpravě nepředstavuje systémový prvek. Oprávnění a povinnosti ČKP se totiž doposud týkají problematiky pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla.

Podle novely by se také měl zdvojnásobit limit plnění zdravotního pojištění pro cizince s dlouhodobým pobytem. Muselo by být sjednané nejméně na 120 000 eur (zhruba tři miliony korun). Zdůvodnili to tím, že limit se deset let nezvyšoval. Pojišťovny také dále musí zveřejnit vzor svých pojistných smluv na svých webových stránkách a obnovit cestovní zdravotní pojištění pojištěnci, který o to projeví zájem. Má to zabránit situacím, že by nemocný cizinec zůstal na českém území nepojištěn.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články