Hurikán Florence: Škody dosáhnou až 5 miliard $


			Hurikán Florence: Škody dosáhnou až 5 miliard $
21.9.2018 Pojistný trh, Škody

Společnost Willis Towers Watson, která poskytuje v globálním měřítku poradenské a makléřské služby, zveřejnila dne 17. září 2018 informaci, že hurikán Florence, který zasáhl dne 14. září 2018 pobřeží Severní Karolíny a v dalších dnech vyvolal v postižených oblastech na východě USA značné záplavy, způsobil podle odhadů založených na modelování pojištěné škody v rozmezí 2,5 – 5 mld. USD, i když se postupně měnil jen na subtropickou tlakovou níži.

Vzhledem k nižší rychlosti větru lze hurikán Florence označit spíše za povodňovou a záplavovou událost, u níž je míra propojištěnosti v příslušných oblastech USA obecně menší ve srovnání se škodami způsobenými větrem či vichřicí, které se tradičně pojišťují.

Podle expertů společnosti Willis Towers Watson se neočekává, že vzniklé škody by nějak těžce zasáhly pojistné trhy. Podle jejich názoru je globální pojistný trh majetkového a odpovědnostního pojištění dobře kapitalizován a snadno absorbuje pojistné události nastalé ve  výše jmenovaném regionu. Bude ovšem záležet na tom, zda se v této sezóně ještě objeví nějaké vichřice. Willis Towers Watson nepředpokládá, že by mělo pokračovat dlouhodobé přitvrzování trhu, i když nelze vyloučit nějakou krátkodobou tržní poruchu.

Podle názoru expertů společnosti Marsh LLC lze hurikán Florence označit jako událost typu Harvey, pro níž je typické hodně dešťových srážek. Má se tím na mysli hurikán Harvey, který byl doprovázen rekordními dešťovými srážkami, což vedlo zhruba před rokem k zaplavení města Houston. V případě hurikánu Florence je nutno počítat s dodatečnými záplavami při vylití vody z řek či způsobenými povrchovou vodou.


Mohlo by vás zajímat: Úskalí „ochrany“ klienta v praxi


Podle expertů vzniká mnoho problémů s různými příčinami, jež určitě povedou k mimořádným nákladům, k narušení činnosti civilní správy, přerušení provozu podnikatelských subjektů apod. Nyní je ovšem příliš brzy popsat celkový dopad této události. Jako u každé jiné přírodní katastrofy to bude vyžadovat nějaký čas. I když jsou již nahlášeny první škodní události, ocenění celkových škod bude trvat delší dobu. Problémem je, že pokračující déšť a záplavy ve značné míře znemožňují shromažďovat potřebné údaje a informace.

Pokud jde o trh katastrofických obligací, experti Willis Towers Watson předpokládají, že hurikán Florence bude mít na tento trh jen mírný dopad, neboť expozice Severní a Jižní Karolíny je v příslušných tranších příslušných obligací nízká.

Poněkud jiný pohled na dopady hurikánu Florence podává článek uveřejněný na portálu Versicherungswirtschaft. Analytikové akciových trhů se prý domnívají, že pojištěné škody by se měly držet v jistých mezích, tedy nemělo by dojít k poklesu ceny akcií dotčených pojišťoven či zajišťoven.


Mohlo by vás zajímat: Glosa Jaroslava Daňhela: ZDP aneb není všechno zlato, co se třpytí


Naproti tomu banka UBS prezentovala prvotní odhad, že pojištěné škody by mohly dosáhnout až 20 mld. USD. Následně svoji analýzu precizovala a uvedla, že z evropských společností by mohly být nejvíce zasaženy zajišťovny Swiss Re a Munich Re a že jejich očekávaný zisk na jednu akcii bude muset být snížen.

Jinak než banka UBS vidí situaci společnost Vontobel Research. Přiklání se k názoru, že pojištěné škody z titulu hurikánu Florence by mohly dosáhnout výše od 3 do 5 mld. USD. V této částce nejsou zahrnuty případné pojištěné škody způsobené povodněmi a záplavami vzhledem k nízké propojištěnosti i nemožnosti provést nyní seriózní odhady.

Analytikové této společnosti nepředpokládají, že by hurikán Florence měl mít nějaké vážnější dopady na hospodaření zajišťovny Swiss Re. Pojištěné škody by prý musely překročit hranici 15 mld. USD, aby byl vyčerpán rozpočet Swiss Re v daném čtvrtletí tohoto roku na škody z přírodních katastrof.

V každém případě je hurikán Florence velká přírodní katastrofa. Rozdíly v názorech analytiků na jeho dopady na pojišťovny a zajišťovny jsou v dané chvíli přirozené, protože provedení objektivních a seriózních odhadů vyžaduje delší dobu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články