Allianz: Bohatství domácností pokleslo. Jak je na tom Česko?


			Allianz: Bohatství domácností pokleslo. Jak je na tom Česko?
19.9.2019 Spektrum

Celkové bohatství domácností loni celosvětově pokleslo, a to jak ve vyspělých, tak v rozvojových zemích. Zmenšilo se o 0,1 %. Jde o znepokojivý trend, který se České republice pro loňský rok vyhnul. Češi zůstávají nejbohatší ze zemí bývalého východního bloku, jsou v průměru dvaapůlkrát bohatší než sousední Slováci. V žebříčku si oproti loňsku polepšili.

Podle studie Allianz Global Wealth Report 2019, která detailně analyzuje úspory a dluhy v 53 zemích celého světa, se Češi za rok 2018 umístili v objemu čistých finančních aktiv na osobu na 25. příčce, tedy o jeden stupeň výše než loni.

V žebříčku hrubých finančních aktiv si Česko také polepšilo, hned o dva stupně, 28. místo vyměnilo za 26. Hrubá finanční aktiva zahrnují hodnotu veškerého movitého i nemovitého majetku průměrného občana, čistá hodnota finančního bohatství představuje veškerý movitý i nemovitý majetek minus dluhy.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2018 v Česku dle oPojištění.cz


Rychlost růstu čistého bohatství domácností v ČR loni dosáhla 4,4 %, hrubý majetek rostl rychlostí 4,9 % (předloni 6,3 %). Průměrné čisté bohatství na obyvatele činilo loni v Česku 16 785 eur, tedy podle aktuálního kurzu zhruba 434 tisíc Kč. Předloni to bylo 15 290 eur neboli cca 390 tisíc Kč podle tehdejšího kurzu.

Míra zadluženosti českých domácností v roce 2018 činila 34,6 % – mnohem více než v zemích východní Evropy s regionálním průměrem 23,6 %, ale méně než polovinu úrovně zadluženosti západní Evropy.


Mohlo by vás zajímat: Petr Kmoch: STAR INSURANCE GROUP se zabydluje na pojistném trhu


Obzvlášť dobře vypadají česká čísla ve srovnání se sousedním Slovenskem. Na Slovensku loni průměrné bohatství na člověka dělalo asi 2,7krát méně než v ČR, 6 255 eur (cca 162 tisíc Kč). Jako jediné dvě země EU lze podle studie Slovensko spolu s Rumunskem (4 878 eur na domácnost) klasifikovat jako chudé státy.

Bohatství průměrného Poláka pak v roce 2018 činilo 8 081 eur (209 tisíc Kč). Naopak německy mluvící sousedé jsou na tom finančně asi 3krát lépe než Češi. Průměrný Němec loni vlastnil čistou hodnotu ve výši 52 860 eur (asi 1,37 mil. Kč) a ještě lépe na tom byl Rakušan s 53.980 eury (neboli zhruba 1,39 mil. Kč).

Světová ekonomika trpí nepředvídatelným vývojem

Kromě nízkých vkladů obyvatel do penzijního systému nevzbuzuje ekonomická situace ČR v autorech studie významnější obavy. Celkové vyznění analýzy pro globální ekonomiku je ale negativní. Ani v roce 2008, v době zuřící finanční krize, se nestalo, aby celosvětové bohatství pokleslo zároveň na vyspělých i rozvojových trzích.

Loni k tomu došlo. Na vině je rostoucí nejistota – autoři studie jmenují obchodní konflikt mezi USA a Čínou, nekončící Brexit, rostoucí geopolitické napětí v mnoha regionech a přísnější monetární politiku.


Mohlo by vás zajímat: Zkouška na pojištění: První dojmy a doporučení


„Obchodování není hra s nulovým součtem. Buď jsou všichni na vítězné straně, jako tomu bylo v minulosti, nebo na straně poražených, což se stalo v loňském roce. Agresivní protekcionismus nemívá vítěze,“ řekl Michael Heise, hlavní ekonom Allianz.

Čisté bohatství v průměru na obyvatele v roce 2018 Zdroj Allianz Global Wealth Report 2019

Zdroj: Allianz Global Wealth Report 2019

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články