Česká národní banka: Globální ekonomický výhled za prosinec


			Česká národní banka: Globální ekonomický výhled za prosinec
27.12.2019 Spektrum

Prosinec přinesl dle údajů ČNB další snížení geopolitických rizik, a to díky jasnému výsledku voleb ve Spojeném království, tak hmatatelnému pokrokové vyjednávání obchodní dohody mezi USA a Čínou.

Ve Spojeném království se vlivem zisku výrazné parlamentní většiny Konzervativní strany B. Johnsona podstatně snížila nejistota na tamní politické scéně. Z toho lze usuzovat, že UK s největší pravděpodobností opustí EU k 31. 1. 2020. K viditelnému snížení geopolitických rizik přispívá i dosažení shody nad „první fází“ obchodní dohody mezi USA a Čínou. Ta by měla vést k 50% snížení stávajících clena čínské zboží v ročním objemu 360 mld. USD a zároveň zrušení cel, jejichž zavedení bylo v plánu 15. prosince. Vyjednávání o „druhé fázi“ obchodní dohody by měla údajně začít po prezidentských volbách v USA v příštím roce.

Graf 1Výhledy růstu HDP byly v prosinci u eurozóny, Německa a Japonska lehce zvýšeny. K mírnému přehodnocením u Německa přispěla i zahraniční poptávka, když vývozy německého zboží a služeb vzrostly ve třetím čtvrtletí výrazně více než dovozy. Ital ale Německo a celá eurozóna porostou oproti USA v příštím roce viditelně pomalejším tempem, a to přes očekávané zpomalení americké ekonomiky. Nejnižší růst je již „tradičně“ očekáván pro japonskou ekonomiku, růst ekonomiky Číny bude nadále pozvolna klesat. Výhledy inflace byly pro příští rok sníženy pro Německo, Spojené království a Japonsko. Inflace vámi sledovaných ekonomikách by vrouce 2020 neměla být nižší než letos. V případě eurozóny to znamená přetrvávání neutěšené situace, že inflace bude znatelně nižší než 2 % „ideál“. Hledání cest k přiblížení inflace 2 % hodnotě tak představuje velkou výzvu Ch. Lagardové, nové prezidentce ECB. Naopak u Číny očekávaná inflace opět vzrostla a dále se vzdálila od 2,5% cíle.graf 2

Dolar bude v ročním horizontu vůči euru, libře i jenu mírně oslabovat, naopak lehce posílí vůči žen-min-pi a rublu. Výhled CF pro cenu ropy Brent ke konci roku2020je ve výši 61 USD/barel (nejvyšší odhad 70 USD/barel, nejnižší pak 51 USD/barel). Výhled tržních dolarových sazeb 3M USD LIBOR je stále mírně klesající, výhled sazeb 3M EURIBOR zůstává v záporném teritoriu na celém sledovaném horizontu. Graf prosincového čísla ukazuje rozdíl ve struktuře aktiv penzijních fondů. Nejvyšší reálný výnos (téměř 6 %) za období posledních 5 let dosáhly penzijní fondy v Chorvatsku, zatímco nejnižší v České republice, kde dokonce dosáhly jako v jediné zemi záporného reálného výnosu (−0,5 %). Pokud vyhodnotíme reálný výnos za období posledních 15 let, pak fondy poskytly záporný výnos jen u 2 zemí. Nejlépe na tom byly fondy v Dánsku a Nizozemí, neboť v těchto zemích poskytovaly dlouhodobě reálný výnos vyšší než 4 % ročně. Výsledek odráží strukturu aktiv, tj. míru rizika, které na sebe dané fondy vzaly (vyšší zastoupení investic do akcií na úkor jiných aktiv). OECD přitom apeluje, že by země měly posilnit své penzijní systémy, aby čelily procesu stárnutí obyvatelstva.


Mohlo by vás zajímat: Kde je v Evropě nejlepší finanční blahobyt?


Eurozóna

Ve třetím čtvrtletí 2019 setrval meziroční růst HDP v eurozóně na hodnotě 1,2 %. Ekonomika byla tažena stejně jako v předchozím čtvrtletí růstem investic, kladně přispěla i spotřeba domácností a vlády. Příspěvek čistého vývozu zůstal naopak záporný, nicméně byl o něco mírnější než v předchozím období. V mezičtvrtletním vyjádření vzrostlo HDP o 0,2 %. Hlavní zásluhu na tom měl překvapivě pozitivní vývoj v Německu, kde mezičtvrtletní dynamika hospodářského růstu po poklesu ve druhém čtvrtletí (o 0,2 %) dosáhla mírného kladného růstu, čímž se tamní ekonomika vyhnula technické recesi. K tomu, na rozdíl od eurozóny jako celku, kladně přispěla i zahraniční poptávka, když vývozy německého zboží a služeb vzrostly výrazně více než dovozy. Tento trend koresponduje i s vývojem světového obchodu, jehož objem se ve třetím čtvrtletí vrátil po poklesu k mezičtvrtletnímu růstu. Ostatní velké ekonomiky eurozóny si udržely svou předchozí dynamiku. Zdá se tak, že se efektivní eurozóna pravděpodobně pohybuje poblíže dna svého cyklického zpomalení.


Mohlo by vás zajímat: Pozor na používání chytrých telefonů za jízdy


Dostupné indikátory naznačují, že ekonomika eurozóny bude ve čtvrtém čtvrtletí pokračovat v utlumeném mezičtvrtletním růstu. PMI ve zpracovatelském průmyslu zaznamenal v listopadu zřetelný nárůst, stále se však nachází v pásmu kontrakce. Výrazně se ve stejném měsíci zvýšil indikátor ekonomického sentimentu ZEW. Za zlepšením nálady stojí jednak dočasné zmírnění globálních nejistot (brexit, obchodní válka USA-Čína, hrozba zavedení cel na vývoz evropských aut do USA), jednak pozitivní překvapení ze zveřejněných dat za třetí čtvrtletí. Dále přetrvává duální charakter ekonomiky, kdy utlumený mezinárodní obchod dopadá především na průmyslovou výrobu, ale nadále napjatý trh práce podporuje sektor služeb. Maloobchodní tržby nicméně v říjnu poněkud zpomalily svůj meziroční růst.

Ekonomika eurozóny

Ekonomika  eurozóny

CF, OECD a ECB v prosinci mírně zvýšily výhled hospodářského růstu pro letošní rok. V příštím roce podle většiny institucí nicméně dojde ke zpomalení růstu. CF očekává v příštím roce mírně vyšší hospodářský růst v Německu a ve Francii, naopak pro Slovensko byl růst v obou letech přehodnocen směrem dolů.

Utlumený zůstává rovněž cenový růst v eurozóně. Evropská centrální banka ponechala podle očekávání základní úrokové sazby i další nastavení měnové politiky na prosincovém zasedání beze změny. Zároveň zveřejnila své nové výhledy růstu HDP a inflace do roku 2022. Výhled inflace pro příští rok byl mírně zvýšen, zároveň však došlo k mírnému snížení výhledu růstu HDP. Nová prezidentka ECB Ch. Lagardeová zmínila nízká inflační očekávání v eurozóně, na která ukazuje i říjnové šetření SPF, které přineslo mírné snížení odhadované inflace v pětiletém horizontu. Očekávání na základě pětiletého inflačního swapu v prosinci oproti předchozímu měsíci stagnovala na hodnotě 1,2 %. V listopadu celková inflace podle předběžného odhadu vzrostla na 1 %. K tomu přispěl růst cen služeb a potravin, v opačném směru působil pokles cen energií. Jádrová inflace v listopadu vzrostla dokonce až na 1,3 %. Nejvíce vzrostly ceny na Slovensku a v Nizozemí, naopak nejméně rostly v Portugalsku a v Itálii. Inflace v Německu se nacházela nad úrovní eurozóny jako celku.


Mohlo by vás zajímat: Insurance Europe k odpovědnosti za elektrická a autonomní vozidla


Výhledy krátkodobých úrokových sazeb i dlouhodobých výnosů se nacházejí v záporných hodnotách. Výhled pro výnos desetiletého německého vládního dluhopisu byl na svém krátkém konci přehodnocen výše. Podobně byly přehodnoceny také výhledy výnosů pro Francii a Itálii. Sazba 3M Euribor se bude podle prosincového CF nacházet na hodnotě -0,4 % na celém jednoletém horizontu výhledu.

Ekonomika eurozóny, další údaje

Ekonomika  eurozóny 2

Spojené státy

Spojené státy a Čína v polovině prosince oznámily, že dosáhly první fáze obchodní dohody. Smlouva by pak mohla být podepsána v prvním lednovém týdnu. Spojené státy tak nezavedou plánovaná cla na čínské zboží v hodnotě 160 mld. USD. U dovozu v hodnotě 120 mld. USD dolarů dokonce cla sníží o polovinu, tedy na 7,5 %. Čína se zavázala k nákupu amerických zemědělských produktů za 40 mld. USD v příštích dvou letech a pozastavila zavedení cla ve výši 25 %na dovoz automobilů vyráběných v USA.

Obavy z výrazného zpomalení americké ekonomiky se zmírňují, třebaže podnikatelský sentiment se stále výrazně nezlepšil. Meziroční růst HDP v USA dosáhl podle revidovaného odhadu ve třetím čtvrtletí 2,1 %, zejména díky vyšším zásobám. Soukromá spotřeba rostla o 2,9 %, zatímco investice firem se opět meziročně propadly (−2,7 %). Více než 2 % tempem byl podle atlantského Fedu měla růst ekonomika i v posledním čtvrtletí 2019. Táhnout ho bude i nadále silná soukromá spotřeba. Počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru v listopadu překvapil pozitivně s hodnotou 266 tisíc, oproti očekávaným 183 tisícům. Maloobchodní prodeje rostou solidním tempem (v listopadu 3,3 %). První údaje také naznačují, že nastává obrat v investicích firem. Hlavní kapitálové investice v říjnu poprvé vzrostly v meziměsíčním vyjádření (o 1,1 %). Průmyslová aktivita se ale v říjnu meziročně propadla o 1,1 % a podle ISM je zpracovatelský sektor již čtvrtý měsíc v řadě v pásmu kontrakce. Podle IHS Markit se naopak situace v průmyslu nejspíše stabilizovala.


Mohlo by vás zajímat: Dobojováno. Daňový balíček podepsal prezident Miloš Zeman


Americká centrální banka avizovala, že po třech sníženích pásma základních sazeb v letošním roce si dává pauzu. Centrální banka bude vyhodnocovat souhrnný efekt všech tří letošních snížení sazeb. Na prosincovém zasedání tak nedošlo ke změně nastavení měnové politiky a podle zveřejněných „dot plots“ lze první zvýšení sazeb očekávat až v roce 2021. Naopak finanční trhy očekávají stabilitu sazeb až do konce roku 2022. Fed, stejně jako prosincový CF, nezměnil předpověď růstu HDP a inflace. Naopak OECD snížil výhled pro tento rok u obou ukazatelů.

Ekonomika USA

Ekonomika USA

Čína

Bez ukončení obchodní války může být stabilizace čínské ekonomiky boj s větrnými mlýny. Vývozy Číny se v listopadu meziročně propadly o 1,1 %, když zásilky do USA poklesly o 23 %. Říjnové údaje za průmyslovou produkci, investice a maloobchodní tržby pak naznačují další zpomalení čínské ekonomiky. V současné situaci je tedy s podivem, že čínský statistický úřad revidoval data za HDP za rok 2018. Analytici na finančních trzích spekulují, že revize souvisí se snahou dosáhnout růstového cíle v nesnadných podmínkách. CF zatím ponechal výhled růstu pro tento i příští rok beze změny, jen očekávaná inflace je vyšší. Inflační tlaky v Číně v posledních měsíci rostly s ohledem na vývoj cen vepřového po epidemii afrického moru. V listopadu spotřebitelské ceny rostly nejrychleji za posledních 8 let (4,5 %).

Ekonomika Číny

Ekonomika Číny

Rusko

Slabá poptávka zvyšuje riziko zpomalení růstu ekonomiky v závěru roku. Růst HDP Ruska ve třetím čtvrtletí o 1,7 % meziročně se potvrdil, přičemž průmyslový sektor byl tažen zpracovatelským průmyslem, který zrychlil o 2,5 %. Předstihové ukazatelé ovšem ukazují na možné zpomalení. PMI ve zpracovatelském průmyslu, nacházející se již několik měsíců na sestupu, v listopadu propadl nejvíce od května 2009(na hodnotu 45,6) a reaguje na zhoršení provozních podmínek firem v tomto odvětví, pokles zakázek a slabou poptávku. Vývoj průmyslové produkce zatím tak dramatický nebyl. V říjnu meziroční tempo růstu zpomalilo na 2,6 %. Meziměsíčně byl naopak zaznamenán 5,5% růst, což je nejvíce od letošního března. Zrychlení čtvrtletního tempa růstu ekonomiky Ruska vedlo listopadový CF ke zlepšení výhledu růstu HDP na letošní rok. Ovšem výhled na příští rok byl snížen vlivem rizik a nejistot a také slabé poptávky.

Ekonomika Ruska

Ekonomika Ruska

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články