Co bude dohoda mezi EU a UK znamenat pro město Londýn?


			Co bude dohoda mezi EU a UK znamenat pro město Londýn?
12.2.2021 Spektrum, Zahraničí

Evropská unie je největším britským klientem, pokud jde o finanční služby, a to v hodnotě 30 mld. GBP. Pozitivní vztah s Evropou pomohl Londýnu, který je významným britským daňovým přispěvatelem, udržet a upevnit si pozici jednoho z největších finančních center ve světě.

Jaké jsou měny v přístupu Londýnské City na trh EU a v její schopnosti poskytovat služby klientům v EU 27. Tyto změny jsou prezentovány jako odpovědi na tyto otázky:

Co bude znamenat dohoda o obchodu pro City?

Finanční služby nebyly součástí negociací mezi EU a UK o budoucích vztazích a jsou projednávány v Bruselu separátně. Ale dohoda uzavřená dne 24. prosince 2020 by mohla EU poskytnout širší přístup na finanční trhy v UK v oblastech jako je obchodování s deriváty, i když pouze dočasně.


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Pandemie připomíná hollywoodský film. Vakcinace je jediné řešení


K jakým změnám dojde v lednu?

Na začátku roku 2021 skončí dosavadní přístup britských finančních firem do EU a bude nahrazen jiným systémem aplikovaným EU a známým jako ekvivalence.

Co je to ekvivalence?

Ekvivalence je systém EU, na základě něhož se poskytuje tržní přístup zahraničním bankám, pojišťovnám a jiným finančním firmám, pokud domovská pravidla (v tomto případě platná v UK) pokládá Brusel za ekvivalentní, nebo za tak robustní jako je regulace v EU 27. Ve sledovaném článku se tato forma přístupu hodnotí jako nestejnorodá s tím, že vylučuje finanční aktivity jako je retailové bankovnictví. Britské banky prý již varovaly své klienty v EU 27, že jejich účty budou uzavřeny. Jde tedy o systém, který je hodně vzdálený strategii pokračujícího „pasportingu“ (evropského pasu, tj. principu jediné licence) nebo plného přístupu, za kterou britské banky lobbovaly po britském referendu v roce 2016. Přístup na základě systému ekvivalence může být zrušen, a to s měsíční výpovědní lhůtou, což jej činí nepředvídatelným.  


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Škoda kliku, který padne vedle


Byla ekvivalence již poskytnuta?

Brusel zatím poskytl ekvivalenci od ledna 2021 pro dvě činnosti – clearingová střediska pro deriváty v UK na období 18 měsíců a zúčtování transakcí s irskými cennými papíry na období 6 měsíců. S ohledem na omezený nebo žádný přímý přístup na trh EU od ledna 2021 finanční firmy v Londýně přemístily již 7 500 pracovních pozic a více než bilion GBP v aktivech do nových center v EU, aby se vyhnuly přerušení či narušení služeb poskytovaných jejich klientům v EU. Výše uvedená informace byla zveřejněn dne 28. prosince 2020 a v té době nebylo zřejmé, zda bude ekvivalence udělena i pro jiné finanční instrumenty.

Proto se v něm konstatuje, že pokud o ní nebude rozhodnuto do ledna 2021, tak obchodování s akciemi, obligacemi a deriváty bude roztříštěno do méně efektivních poolů, jak v UK, tak v EU. Jinak se prý obě strany – UK a EU – dohodly, že správci aktiv v Londýně mohou nadále vybírat/nakupovat cenné papíry pro fondy v EU. Většina firem očekává, že obchodování s akciemi denominovanými v EUR opustí Londýn dne 4. ledna 2021. Ale je vynakládáno velké lobbistické úsilí, aby bylo povoleno, že obchod s deriváty denominovanými v EUR zůstane v UK o něco déle, přičemž stále ještě existuje šance, že by ekvivalence pro tuto oblast mohla být poskytnuta do konce roku 2020.   


Mohlo by vás zajímat: Jaké jsou výsledky pojišťoven v oblasti povinného ručení za rok 2020?


Musí finanční firmy z EU opustit Londýn?

Z důvodu udržení Londýna jako globálního finančního centra UK souhlasí, aby firmy z EU zůstaly v Londýně až 3 roky, přičemž se předpokládá, že požádají o trvalé povolení činnosti. UK také jednostranně umožňuje finančním firmám EU nabízet vybrané služby, jako jsou ratingy, přímo britským zákazníkům. Na druhé straně UK dovolí svým investorům využívat platformy pro obchodování s akciemi v EU 27.

Co znamená diskuze o divergenci (rozbíhavosti)?

Brusel uvádí, že se ještě nerozhodl nabídnout ekvivalenci v širším rozsahu, protože se chce nejdříve ujistit, že britská pravidla zůstanou podobná těm, jež platí v EU. Unie se chce vyhnout tomu, že by UK mohlo mít konkurenční výhodu oproti EU a chce snížit závislost EU na City v klíčových službách. UK se vyjádřilo, že některá pravidla EU, jež zdědí, nebude aplikovat, některá jako např. pojišťovací kapitálové standardy vylepší a zavede svoji vlastní verzi nedořešené evropské regulace pro investiční firmy. Už prý započal rovněž důkladný přezkum regulace s cílem učinit pravidla kotování (burzovní pravidla) více přátelská a tím přilákat technologické firmy z celého světa. UK však oficiálně trvá na tom, že nebude mít nižší standardy a že bude dodržovat pravidla dohodnutá na globální úrovni.


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Nové zkoušky významně zvyšují kvalitu profesionálů v oboru


Ukončí Brexit panování Londýna jako evropského top finančního centra?

Prozatím nikoli. Londýn má ještě značný náskok před konkurenty, kterými jsou Frankfurt, Milán a Paříž, pokud jde o obchodování s cennými papíry, měnami a deriváty a hraje stěžejní roli hostitele pro správce majetku. Finanční firmy jsou názoru, že přesun většího objemu kapitálu z Londýna, než je nutné s ohledem na Brexit, by způsobil zbytečnou a nákladnou tržní fragmentaci. Ovšem z dlouhodobého pohledu, jestliže EU bude postupovat ve věci ekvivalence tvrdě a její finanční centra dosáhnou při obchodování v klíčových třídách aktiv kritického objemu (masy), tak atraktivita Londýna jako finančního centra by mohla poklesnout.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články