Robert Kareš: Pandemie je náraz plně rozjetého vlaku do pevné překážky


			Robert Kareš: Pandemie je náraz plně rozjetého vlaku do pevné překážky
17.6.2020 Zdraví

Předseda představenstva Pojišťovny VZP Robert Kareš přináší svůj pohled na aktuální situaci celé společnosti, která byla zásadně ovlivněna překvapivou pandemií koronaviru.

Předešlé roky byly pro Česko obdobím mimořádného ekonomického růstu spojeného s výrazným zvýšením životní úrovně. Procházet se většími českými městy a zejména Prahou byl velký zážitek. všude spousty turistů, hotelů, restaurací, obchodů, zábavy, spotřeby, prostě život v plném proudu. Sice jsme jako zaměstnavatelé často nadávali, že je velmi obtížné sehnat nové kolegy, bylo ale příjemné pozorovat naši zemi na vrcholu ekonomického boomu.

Mnozí již nějaký čas předpokládali, že brzy přijde určitá korekce, ale to, co se v březnu stalo, bych nazval nárazem rozjetého vlaku do pevné překážky v plné rychlosti – prostě zdravotní, psychologicko-společenská a ekonomická katastrofa s dopady, které se jen těžko odhadují a se kterými se budeme potýkat nesmírně dlouho.

Tato nová situace překonala veškeré krizové scénáře, které kdy jakákoliv firma předpokládala. Připravovali jsme se na zvýšení konkurence, ekonomický pokles, propad finančních trhů, kybernetická rizika, teroristické útoky, přírodní katastrofy nebo hromadná neštěstí, ale že přijde něco, co bude mít za následek vypnutí celé ekonomiky a uzavření hranic, to skutečně ne. Navíc způsobené neviditelným nepřítelem.


Mohlo by vás zajímat: Glosa Jaroslava Daňhela: Jak se změní pojišťovnictví v době koronavirové?


Jak jsem již uvedl výše, velmi mne znepokojují zdravotní, společensko-psychologické a ekonomické dopady.

U dopadů na zdraví se obávám, že se jedná o nový virus s dosud ještě neznámým chováním a následky. Stále se spekuluje o délce imunity po prodělání, pravděpodobnosti dalších vln či úplném vymizení viru, ale jistota samozřejmě chybí. Lidé také kvůli situaci s koronavirem odkládali preventivní vyšetření, odkládaly se neakutní výkony, a to vše se samozřejmě v budoucnu projeví velmi negativně.

Navíc člověk je tvor společenský, cítí se dobře mezi známými lidmi nebo při osobním styku vnímá energie, pociťuje sympatie či antipatie atd. I v této oblasti jsme však z epidemiologických důvodů museli udělat zásadní obrat a aplikovat tzv. „social distancing“ – být sám, být doma, být na „home office“, a to nezvykle dlouhou dobu. A do toho všeho strach, maximální mediální pozornost a přemýšlení o nejisté budoucnosti. I zde se velmi bojím následků.


Mohlo by vás zajímat: Věštírna Martina Podávky: Vězeňská klička z podmínek zmizí


O ekonomických dopadech již přemýšlejí daleko větší odborníci, než jsem já, takže se jen připojím, že jsem plně přesvědčen, že budou velmi citelné. Pevně doufám, že při možné další vlně již nebudou aplikována plošná opatření úplné uzavření hranic, protože to by již byla úplná katastrofa. Mohutný dopad je již dnes zřejmý v extrémním a dosud nikdy nemyslitelném schodku státního rozpočtu.

Samozřejmě, že v této vyhrocené době je možno najít i mnoho pozitiv. Češi se dle mého názoru chovali velmi statečně a disciplinovaně, hodně si vzájemně pomáhali. Z této doby vzešlo mnoho skutečných hrdinů – zdravotníků, dobrovolníků, inovátorů, lidí, kteří šili roušky pro druhé atd. Firmy včetně pojišťoven zvládly vzdálené přístupy a práci z domova. Lidé opět objevovali hodnoty, jako je zdraví, rodina, pomoc atd.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Už zase to euro…


I mě osobně koronavirus velmi postihl, dva z mých přátel v zahraničí nemoci podlehli. Dopad na cestování a migraci zásadně ovlivnil předpis společnosti, pro kterou pracuji, a navíc jsem měl rád kulturu, výlety, cestování, restaurace a trajektorie domov-práce mi přišla opravdu velmi chudá pro plnohodnotný život. Navíc vzhledem k mému věku nejsem velký fanda IT a neustálé telekonference a videohovory mi přijdou velmi neosobní. V neposlední řadě je mi fakt líto lidských obětí a také toho, že následky v podstatě vymažou velkou část evropského blahobytu a vrátí nás o mnoho let zpátky. Mám také strach, že dopady mohou eliminovat tu část ekonomiky, která sice není pro fungování světa zásadní, ale dělá život příjemný a bohatší.

Po zvládnutí koronaviru po zdravotní stránce nás teď čekají dlouhé roky vyrovnávání se s následky, přeji tak našim politikům osvícenost a sílu a nám všem, abychom to zvládli co nejlépe.

Robert Kareš
Předseda představenstva Pojišťovny VZP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Pandemie

Karel Běhan,  24. 6. 2020

Zdravím, pane Kareše. Velmi se mi libí jeho srozumitelný a lidský náhled na koronavirovou dobu. Zpětně ji hodnotím podobně a věřím v lepší zítřky přesto, že to může trvat déle, než si jsou mnozí ochotní připustit.

Související články