Objem fúzí ve světě už překonává předcovidová období. Český trh je zpožděný


			Objem fúzí ve světě už překonává předcovidová období. Český trh je zpožděný
1.9.2021 Spektrum

Objem fúzí a akvizic ve světě v letošním roce láme rekordy, překonává i předkrizová období. Po loňském útlumu a poklesu cen se tak v letošním roce trh s fúzemi a akvizicemi rozběhl naplno. Český trh zatím dle statistik zaostává, nicméně v tuto chvíli se řada transakcí rozbíhá, i v České republice by tak do konce roku mělo dojít k podstatnému růstu zájmu o akvizice, vyplývá z dat PwC.

Ve 2. čtvrtletí letošního roku se ve světě uskutečnily fúze a akvizice v objemu přesahujícím 1,2 bilionu dolarů. Objem těchto transakcí je tak nejvyšší za poslední roky, v předkrizovém období se objemy maximálně blížily bilionu dolarů za čtvrtletí, v loňském roce pak došlo k prudkému propadu na polovinu předkrizových hodnot. 


Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Inflace zaskočila ekonomy i Českou národní banku


„Světové trhy v letošním roce věří v rychlé oživení globální ekonomiky, to nahrává růstu zájmu o podobné transakce. Český trh reaguje s mírným zpožděním, čísla za první pololetí jsou dokonce meziročně nižší. I u nás ale nyní vidíme historicky bezprecedentní oživení. Velké množství transakcí je rozjednáno a budou dokončeny ve zbytku roku,“ uvádí vedoucí partner PwC pro fúze a akvizice ve střední a východní Evropě Miroslav Bratrych. 

Zajímavostí ze světového trhu je, že výrazně narostl počet těch největších transakcí, došlo tak k rekordnímu počtu oznámených obřích obchodů v hodnotě přesahující 5 miliard dolarů. Tento trend bude přitom podle předpokladů PwC pokračovat nejen ve zbytku roku, ale i v roce 2022. V pocovidovém období totiž firmy hlásí velmi silné výsledky, pozitivní jsou výhledy nejen na makroekonomický vývoj, ale i na hospodaření jednotlivých firem.

Objem fúzí ve světě už překonává předcovidová období. Český trh je zpožděný 1

Oproti tomu údaje z českého trhu zatím na oživení neukazují. Podle databáze DealWatch se na českém trhu uskutečnilo v letošním prvním pololetí 73 firemních fúzí či akvizic s hodnotou nad milion dolarů. Za stejné období loňského pandemického roku to přitom bylo 125 dokončených transakcí.


Mohlo by vás zajímat: ČKP: Růst počtu pojištěných vozidel se vrací na úroveň před pandemií


„Ve skutečnosti ale český trh nespí. Zpravidla se jedná o dlouhodobý proces vyjednávání, náš tým akvizičních poradců má nyní daleko více práce než před startem pandemie. Projevuje se efekt odložené poptávky, kdy firmy připravené na prodej nešly na trh v loňském roce. Důvodem bylo především to, že loňská cena by odrážela obavy z koronaviru a mohla vyvolávat spekulace o kvalitě a hodnotě prodávané firmy. Všechny tyto odložené transakce nyní přicházejí na trh a ve statistikách se projeví ve 2. pololetí,“ vysvětluje ředitel oddělení fúzí a akvizic PwC Česká republika Jan Hadrava.

Objem fúzí ve světě už překonává předcovidová období. Český trh je zpožděný 2

Nárůstu zájmu o akvizice podle něj nahrává fakt, že na trhu je teď řada investorů s volnými finančními prostředky na investice. „Loňské obavy z epidemie vedly k tomu, že začaly šetřit nejen domácnosti, ale i investoři. Ti teď mají spoustu volných peněz a jsou připraveni je utratit. Jedná se přitom jak o domácí hráče, tak i kupující především ze západní Evropy,“ dodává Jan Hadrava. 

České firmy přitom podle něj prokázaly během loňského roku velkou odolnost, jejich majitelé je nyní považují za zachráněné a ve velmi dobré kondici a jsou připraveni je na trh nabídnout. To platí speciálně v případě první generace polistopadových podnikatelů, kteří se dostávají do důchodového věku a zvažují další osud své firmy.


Mohlo by vás zajímat: ABI a Flood Re zdůrazňují význam údržby protipovodňových zábran


Loňský rok byl pro řadu českých firem velmi obtížný, podle exkluzivního PwC CEO Survey 30 % generálních ředitelů označilo loňský rok za nejtěžší v jejich kariéře. Letos věří v oživení ekonomiky a v návrat k růstu.

Zdroj: PwC

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články