Postřehy Evy Gmentové: Poznávací znamení…


			Postřehy Evy Gmentové: Poznávací znamení…
16.12.2019 Spektrum

Tento článek by si měli přečíst všichni, kdo si všimli, že vlaky, autobusy, tramvaje a dokonce i letadla a letiště zaplavili čeští občané vybavení různobarevnými svazky papírů, kde převládá žlutá, světle nebo tmavě modrá, občas je vidět červená a výjimečně i zelená. Poznávací znamení všech, kdo se učí na zkoušky odborné způsobilosti.

Soubory testových otázek jsou nejčtenější „literaturou faktu“ tohoto období. A domnívám se, že nepřeháním. Vždyť dle statistik je každý stý pracující člověk v ČR pojišťovací zprostředkovatel, a pokud k tomu připočtu zaměstnance pojišťoven, tak dokonce každý padesátý. Ať vyrazíte na jakoukoli hromadnou akci, zkuste si otestovat, kolik z vás je postiženo barevnými papíry, anebo aspoň cvičně zkouší testy v nějaké aplikaci. Pokud napočítáte aspoň dva ze sta, pak statistiky nelžou.

Jaké budou statistiky na začátku roku 2021, to je v nedohlednu. V tuto chvíli to však vypadá, že pestrobarevná literatura vede na plné čáře. Jako vánoční dárek pod stromečkem asi těžko, ale určitě nahradí jakoukoli beletrii minimálně do listopadu 2020.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Globální klimatický tunel


Já jsem však k barevné „literatuře faktu“ poněkud skeptická. Pokud nevíte, co se skrývá například pod článkem 23 nebo 29 úmluvy CMR, pak vám její stránky moc nepomůžou. Ve vysvětlení se na ně pouze odkazuje a vám nezbývá, než si úmluvu přečíst. Stejně tak pokud budete chtít vědět, co „básník“ myslel některými termíny a odvolávkami ve vysvětlivkách, budete muset otevřít Oceňovací vyhlášku, nebo si nastudovat doložky Incoterms. Pestrobarevná „literatura faktu“ ke studiu na zkoušky odborné způsobilosti prostě nestačí.

Jsem celoživotním optimistou, a tak stále doufám, že každý, kdo musí zkoušky splnit, a tedy musí věnovat čas přípravě na ně, chce, aby mu v hlavě něco zůstalo a aby celá ta doba, kterou studiu věnoval, pro něj byla přínosem nejen v podobě Certifikátu o splnění. A jako takový optimista si stále myslím, že učit se něco a nerozumět tomu, něco se nabiflovat a pak vypustit z hlavy, je krátkozraké, hloupé a venkoncem ztráta času.

A proto jsem společně se svými spolupracovníky věnovala několik měsíců tomu, aby naše semináře a studijní materiály obsahovaly vše, co je potřeba nejen ke zkouškám, ale především k pochopení celé problematiky. Cílem by snad mělo být umět klientovi poradit a pomoci, ať už proto, že tuhle práci všichni milujeme, anebo prostě proto, že nám zákon č. 170/2018 Sb. ukládá, že všichni pracovníci musí distribuovat pojištění a zajištění v nejlepším zájmu zákazníka.


Mohlo by vás zajímat: Glosa: Zavedení dobrovolného zdravotního pojištění v nedohlednu


Má společnost vznikla přesně před rokem a nekladla si za cíl vyzkoušet co největší množství zájemců, ale zvýšit odbornost v tomto segmentu. S tím souvisí připravit, a to opravdu připravit na úspěšné složení zkoušek, všechny, kdo o to projeví zájem. Každého, kdo chce zkoušky splnit, kdo chce dál pracovat v našem oboru, kdo chce dál distribuovat pojištění, připravíme na kterýkoli typ zkoušky, a připravíme jej tak, že zkoušku hravě splní. A je jedno, zda k tomu využije prezenční semináře, studijní materiály, e-learningové studium, nebo jen přístup do cvičných testů - vždy získá přesně tolik informací, které potřebuje k pochopení tématu a ke zvládnutí zkouškových otázek.

Zní to možná jako laciné heslo – „připravíme každého a každý náš student úspěšně složí zkoušku“ – ale pravdou je, že je to náš prvořadý úkol pro rok 2020. V letošním roce, který byl pro nás prvním rokem existence, jsme svůj cíl splnili: připravili jsme studijní programy pro všechny zájemce o zkoušku a získali jsme akreditaci. Myslím si, že ani náš plán pro příští rok není nesplnitelný. A tak vzhůru do roku 2020 s optimismem, radostí a hlavně štěstím. To přeji i všem, kdo čtou jak tento článek, tak i pestrobarevnou „literaturu faktu“.

Ing. Eva Gmentová, LL.M.
Specialista na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění
Zakladatelka E.G.I. Education Grow Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články