Rakušané jsou vesměs spokojeni se svou finanční situací


			Rakušané jsou vesměs spokojeni se svou finanční situací
26.10.2018 Spektrum, Zahraničí

Šťastné Rakousko – alespoň pokud se týká stavu kont a peněženek. Celých 88 % Rakušanů hodnotí svoji současnou finanční situaci jako dobrou nebo dokonce velmi dobrou. A ve věkové skupině nad 50 let je 91 % občanů v Rakousku přesvědčeno, že mají dobré finanční zázemí.

Pokud pomyslí Rakušané na své osobní finance, vykazují pozitivnější náladu než před 12 měsíci. To je obecný závěr studie uskutečněné podle zadání TeamBank AG na vzorku 1 000 respondentů ve věku od 18 do 79 let.

Generace 50+ vykázala ve srovnání s loňskem letos o 5 % vyšší přesvědčení o své finanční stabilitě. U dotázaných ve věku 18 až 29 let to bylo 86 %, což znamenalo významný pokrok ve srovnání s loňskou anketou, kde se podobně vyjádřilo o 12 % respondentů méně. Ukazuje se tedy, že mnohem více mladých lidí je spokojeno se stavem svého účtu a peněženky.

Budoucnost bez obav

Také do budoucna hledí Rakušané s optimismem. Celých 37 % dotázaných si myslí, že bude ještě lépe. Jen pětina očekává v nejbližších 3 až 5 letech zhoršení. Starší občané jsou ovšem v této otázce pesimističtější než mladí.  Jen 20 % osob ve věku nad 50 let počítá s tím, že by v blízké budoucnosti mohli disponovat ještě většími finančními prostředky. Ve věkové skupině 30 – 49 let naopak v lepší podmínky věří 49 % a ve skupině 18 až 29 % dokonce 51 % dotázaných.


Mohlo by vás zajímat: Tři zásadní otázky pro budoucnost pojišťovnictví


„U generace 50plus se blíží zásadní životní zlom – z pracovního procesu do penze, popřípadě už na něj došlo. To všeobecně znejišťuje tuto věkovou skupinu, zda si bude schopna navzdory změně udržet dosavadní životní standard a životní styl,“ komentoval výsledky Alexander Boldyreff, CEO TeamBank AG, která se specializuje hlavně na férové úvěry. „Důležité je v takové chvíli realistické poměření příjmů, výdajů, finančního zabezpečení a stávajících finančních hodnot, jakými jsou například vlastní nemovitosti anebo úspory.“

Vlastní bydlení versus nájem jako důležitý barometr

Jak významně dokáže podpořit finanční náladu obyvatel vlastní bydlení, ukazují čísla ze studie. Byli-li Rakušan či Rakušanka dotázáni, zda jsou šťastni z pohledu své finanční situace, přinesla anketa významně odlišné závěry mezi těmi, kdo bydlí v nájmu a těmi, kdo vlastní byt nebo rovnou dům – a to nezávisle na jejich věku. „Jen“ 78 % respondentů žijících v nájemním bytě popisuje svou finanční situaci jako dobrou nebo velmi dobrou, zatímco u respondentů s vlastním bytem to bylo 92 % a s vlastním domem dokonce celých 94 %.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články