Jak ze svých dětí vychovat zodpovědné řidiče? Správným vedením


			Jak ze svých dětí vychovat zodpovědné řidiče? Správným vedením
2.6.2021 Tiskové zprávy

Na kurzu Start Driving se můžete naučit, jak být správným mentorem pro svého začínajícího řidiče nebo řidičku ve věku 18-24 let. Kurzy pro rodiče i jejich děti jsou zdarma a do konce roku proběhne ještě více než 50 kurzů na 8 polygonech po celé České republice. Hlavní části kurzu jsou zdokonalovací výcvik v reálném silničním provozu včetně nácviku zásad defenzivní jízdy, zvládání rizikových situací na polygonu i dopravně psychologický seminář.

Podle průzkumu provedeného v roce 2013 výrobcem pneumatik Goodyear EMEA a Evropskou asociací autoškol (EFA) ve 12 evropských zemích se většina učitelů autoškol domnívá, že dnešní mladí řidiči riskují více než předcházející generace. Hlavními příčinami nebezpečného řízení mladých lidí je nedostatek povědomí o možných následcích nehod a nepozornost. Podle nich generace začínajících řidičů vyrostla v hektické, netrpělivé společnosti, což způsobilo, že řídí nebezpečněji než předcházející generace.

Současný systém výuky a výcviku v českých autoškolách se zaměřuje zejména na předávání znalostí o příslušných právních normách a zvládání základních praktických dovedností při ovládání vozidla. Nejsou dostatečně zohledněna specifika a osobnostní nevyzrálost mladých řidičů, jejich schopnost předvídat rizika, volit strategii jízdy adekvátní jejich řidičským dovednostem. Právě toto jsou oblasti, na které cílí obsah programu Start Driving.


Mohlo by vás zajímat: Zablokování Suezu: Egypt požaduje náhradu škody ve výši přes 900 milionů $


„Účastníci si v části bezpečné jízdy na polygonu s vlastním automobilem vyzkoušejí řešení nestandardních jízdních situací. Hlavní myšlenkou, kterou budou lektoři účastníkům kurzů předávat, je však poznatek, že je lepší se do krizové situace v provozu vůbec nedostat. Kurzy jim napomohou uvědomit si řidičské limity jejich i jejich automobilů,“ uvádí dopravní expert Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Ředitel služby dopravní policie Jiří Zlý doplňuje: „Z pohledu dopravní policie považuji letošní modifikaci projektu Start Driving rozšířenou o účast rodičů za velice důležitou, protože každý rodič by měl mít zájem na tom, aby se jeho dítě z každé cesty autem vrátilo ve zdraví a aby se na silnici chovalo ohleduplně.“ Policie ČR se do projektu aktivně zapojila v teoretické přípravě a svoji část přednášky v dopolední části kurzu má mj. zaměřenou na statistiky a příčiny nehod v daném kraji.


Mohlo by vás zajímat: BMI nepravdy aneb manipulace fakty


K hlavním tématům workshopu dopravního psychologa se začínajícími řidiči se řadí plánování jízdy a možná rizika, únava za volantem, emoce při řízení, používání mobilního telefonu a koncentrace na jízdu, vliv alkoholu a jiných návykových látek na řízení, vliv vrstevníků na způsob řízení automobilu, přiměřená rychlost jízdy či bezpečné předjíždění. „Dopravně psychologická část programu si klade za cíl formou diskuze se začínajícími řidiči upozornit na reálná nebezpečí a hrozby, které na ně čekají, pokud budou přeceňovat své síly a riskovat,“ uvádí Michal Walter, místopředseda Asociace dopravních psychologů ČR.

Projekt Start Driving probíhá opakovaně již třetím rokem a díky financím z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů je letos podpořeno celkem 88 bezplatných kurzů pro mladé řidiče do 24 let, jejich rodiče i instruktory autoškol. Pro účastníky je zdarma. Do projektu jsou kromě Asociace autoškol ČR a Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů zapojeni i další partneři – např. Asociace dopravních psychologů ČR, Platforma VIZE 0, Policie ČR, BESIP a Škoda Auto. 

Termíny jednotlivých kurzů a přihlášky na ně najdete ZDE.

Zdroj: Kooperativa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články