V ČR je pět lidí s koronavirem! Jak je to s lékem proti nemoci?


			V ČR je pět lidí s koronavirem! Jak je to s lékem proti nemoci?
3.3.2020 Spektrum

V České republice bylo otestováno celkem 236 osob, z toho bylo potvrzeno pět pozitivních nálezů. Tři pozitivní výsledky doplnily v průběhu pondělního večera další dva. Nejedná se o zcela nové případy, ale o jedince, kteří byli v blízkém kontaktu s již dříve nakaženými, kteří jsou nyní hospitalizováni v Nemocnici Na Bulovce.

Jsou to případy, které jsme očekávali. Hygienici dohledávají osoby, se kterými přišli nakažení do kontaktu a je v dané situaci pozitivní, že se nám to daří a zatím v ČR nemáme další zcela nové případy,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Koronavirus u předchozích třech pacientů včera v noci potvrdila berlínská laboratoř. Vzorky dalších dvou byly taktéž odeslány na potvrzení ze strany německých kolegů. Předpokládáme, že výsledky budou do 24 hodin.

Jeden z pozitivních nálezů byl u ženy (ročník 1967), která je hospitalizována v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Vrátila se z lyžařské dovolené z oblasti Veneto ze stejného hotelu jako muž, u něhož byly pozitivní výsledky potvrzeny již v neděli. U ženy se projevily chřipkové příznaky, jako je teplota, rýma, kašel, únava a bolest svalů.Další pozitivní výsledek byl napodruhé potvrzen u spolucestující americké studentky z Ekvádoru (ročník 1999), obě studují v Miláně. Absolvovala stejnou cestu jako americká studentka a od soboty byla v karanténě. Měla všechny klinické příznaky, teplotu, slabost, kašel. Nyní je v izolaci v Nemocnici Na Bulovce. Zatímco první test se u ženy nepotvrdil, v pondělí byly výsledky pozitivní.


Mohlo by vás zajímat: PwC CEO Survey 2020: Čeští šéfové nečekají růst ekonomiky a bojí se daní


Jsme rádi, že u všech pacientů je mírný průběh. Na případu ženy z Ekvádoru vidíme, že musíme testy opakovat, protože je zde několikadenní inkubační doba. Současně nemůžeme testovat každého na přání, protože by testy mohly dávat falešně negativní výsledky, je nutná indikace epidemiologa,“ dodal ministr.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch také uvedl, že dalších 16 vzorků čeká na výsledky. Podle hlavní hygieničky ČR Evy Gottvaldové by výsledky měly být do 24 hodin. Hospitalizovným pacientům s koronavirem se daří velice dobře a nemají ani vysoké teploty. Průběh onemocnění je u všech třech pacientů mírný. „Chtěl bych ujistit naše občany, že děláme všechna opatření, aby bylo zabráněno šíření. Orgány ochrany veřejného zdraví pracují v maximálním pohotovostním režimu.Hygienici v Praze a Ústí nad Labem věnují případům nadstandardní pozornost a dělají vše pro to, aby dohledali všechny osoby, se kterými přišli nakažení do blízkého kontaktu Prosím ještě jednou všechny občany, aby zvážili cestování do oblastí zasažených nákazou a pokud to není nezbytně nutné, aby do těchto regionů nejezdili,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


Mohlo by vás zajímat: Britské neživotní pojišťovny čelí silné konkurenci a vlivu Brexitu


Česko už navázalo kontakt s americkou firmou Gilead vyvíjející lék proti nemoci Covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. „Bylo nám řečeno v případě potřeby a vyhodnocení stavu pacienta, ke kterému dojde v USA, že bychom dostali dodávku léku pro jeho léčení,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Klinické testy léku remdesivir začaly v USA před několika dny. Lékaři chtějí do testů zapojit dohromady na 400 lidí v 50 zemích. Polovině z nich přitom dají remdesivir, zatímco zbytku bude podáno pouze placebo, tedy látka bez účinku upravená do stejné podoby jako lék. Výsledky studie by mohly být na konci března. Na Covid-19 zatím neexistuje žádný lék ani vakcína. Lékaři tak nakaženým podávají pouze přípravky, které zmírňují symptomy nemoci, mezi něž patří horečka, kašel a dušnost.

V případě vypuknutí epidemie nemoci COVID-19 v ČR by Ministerstvo školství mohlo přerušit školní rok vyhlášením zvláštních prázdnin. Výuka by se mohla omezit také na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví nebo krajských hygieniků, po dohodě s nimi případně i ředitele školy. Opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví mají přednost před pravidly podle školských předpisů týkajících se například organizace školního roku, vyučování nebo poskytování školských služeb. Kvůli ohrožení nákazou tak ministerstvo zdravotnictví nebo krajská hygienická stanice mohou také rozhodnout o omezení výuky.

Všichni tři mobilní operátoři budou také posílat zákazníkům, kteří se vracejí z ciziny do Česka, informační SMS o nebezpečí nákazy novým typem koronaviru. Zpráva je vyzve, aby vzhledem k pobytu v zahraničí kontrolovali svůj zdravotní stav, zejména teplotu nad 38 stupňů, a řídili se doporučeními na stránkách ministerstva zdravotnictví. 

Rušení výuky a biatlon bez fanoušků

Česká zemědělská univerzita zrušila z preventivních důvodů výuku. Jeden z vyučujících totiž přišel do kontaktu z kolegou nakaženým koronavirem, který se o víkendu vrátil z konference v Udine. Zdejší profesor, který je v nemocnici Na Bulovce, se na půdě univerzity setkal s 24 kolegy a téměř dvěma desítkami studentů. Všichni teď musí do dvoutýdenní domácí karantény. Podobně postupuje také Mendelova univerzita v Brně, která ruší výuku hned na dva týdny – od úterý 3. března do 15. března.

Šíření nákazy také ovlivní světový pohár v biatlonu v Novém Městě. Bezpečnostní rada státu logicky rozhodla, že závod proběhne bez přítomnosti diváků.Český stát počítá s tím, že bude kompenzovat ztráty vzniklé zákazem účasti diváků. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že už o záležitosti jednal šéf organizátorů závodu Jiří Hamza s ministrem školství Robertem Plagou (ANO).

České aerolinie (ČSA) rovněž s okamžitou platností zastavily kvůli doporučení Bezpečnostní rady státu své linky do Milána a Boloni, kde je zvýšený výskyt koronaviru. Lety budou přerušeny zatím do 6. dubna. Dopravce už minulý týden pozastavil kvůli šíření nákazy i linku do jihokorejského Soulu. Vláda rozhodnutí ČSA doplnila tím, že zastaví všechny lety z Jižní Koreje a plánuje také omezení letů z Milána, Benátek, Boloni a Bergama. O přerušení letů ze severu Itálie jedná vláda s Evropskou komisí. Už dříve vláda zastavila na dobu neurčitou přímé lety do Číny.

Zdroj: YouTube 

V zemích se zvýšeným výskytem nového koronaviru se o víkendu zdržovalo zhruba 25 400 Čechů. Zjistili to mobilní operátoři podle počtu telefonů přihlášených v roamingu. Podle informací Asociace provozovatelů mobilních sítí se v Itálii zdržovalo 23 900 lidí, v Číně zhruba 400, v Jižní Koreji 420, v Singapuru 250, v Japonsku 390 a v Íránu 64. Operátoři přitom nerozlišovali, zda se lidé v dané zemi nacházejí v ohnisku nákazy. K plošným karanténám však zatím není  důvod. „Diskutujeme o tom, jakým způsobem se ta nákaza přenáší a je zřejmé, že je to trochu jiné než u chřipky. U tohoto koronaviru je přenos efektivní na podstatně menší vzdálenost, dejme tomu do 1,6 metrů. Na druhou stranu zatím nebyl potvrzen přenos aerosolem, to znamená přenos různými filtroventilacemi. Přesto si troufám říct, že takto přenos probíhal," řekl Radiožurnálu epidemiolog Roman Prymula.

Premiér Andrej Babiš v už dříve České televizi vyzval učitele, ale i žáky, aby zjišťovali, kdo ze spolužáků byl v rizikových oblastech. „Bylo by dobré, aby se učitelé zeptali nebo spolužáci, jestli někdo ze spolužáků nebyl, i když u dětí samozřejmě tam ten výskyt není a zároveň ale v každém případě se zeptali, jestli nebyli na prázdninách v té oblasti, které jsou vlastně nakaženy a samozřejmě ten virus se šíří z Itálie,“ zní přesná citace premiéra z pořadu Události.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Únorové ozvěny


Šíření koronaviru

MZV ČR upozorňuje cestovatele, že v souvislosti se šířením koronaviru (nově označovaný jako SARS CoV-2, způsobující nemoc COVID-19) zejména v Asii a v posledních dnech i v Evropě dochází k preventivním opatřením, která omezují či narušují vnitrostátní i mezinárodní dopravu v celé řadě zemí, a to na úrovni letecké, ale i silniční a železniční dopravy uvnitř i mezi jednotlivými státy. Nelze vyloučit situace, kdy se občané ČR při cestách do zahraničí, budou muset podrobit karanténním opatřením. Při plánování zahraničních cest je nutné s možností opatření zaváděných v souvislosti s šířením koronaviru počítat.

Velké množství leteckých spojů je pozastaveno z/do Číny (včetně letů tranzitních přes některá čínská letiště), Korejské_republiky  a Íránu. Některé země či letecké společnosti přistupují k pozastavení letů i z dalších zemí či regionů, kde se vyskytla ohniska koronaviru. MZV ČR doporučuje před cestou ověřit u letecké společnosti, zda nedojde ke zrušení návazných letů, popř. doporučujeme let změnit a využít jiných tranzitních letišť. Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo 3. února 2020 ochranné opatření, kterým se od neděle 9. února 2020 až do odvolání zakazují všechny přímé lety z Číny na všechna mezinárodní letiště v České republice.


Mohlo by vás zajímat: Klienti finančních poradců nechtějí být šmírování!


V návaznosti na usnesení Bezpečnostní rady státu z pondělí 2. března vydalo Ministerstvo zdravotnictví tři mimořádná ochranná opatření. Dvě z nich od 5. března ruší přímé mezinárodní lety z Korejské republiky a ze všech letišť na území regionů Emilia Romagna, Piemont, Lombardie a Benátsko v Italské republice na všechna letiště na území České republiky.České aerolinie a. s. pozastavily dne 27.2.2020 až do odvolání přímé lety Praha – Soul. 

V posledních dnech došlo k rozšíření koronaviru v severní Itálii, a to zejména v regionech Lombardie a Benátska (Veneto). Italská vláda ve spolupráci se zasaženými regiony přijala opatření hygienického i restriktivního charakteru vč. izolace deseti zasažených obcí v Lombardii a jedné v Benátsku. Na základě rozhodnutí Bezpečnostní rady státu doporučuje MZV ČR občanům ČR necestovat do regionů Lombardie, Benátska, Emilia Romagna a Piemont. Více informací viz aktuální doporučení pro cesty do Itálie.

Ministerstvo zdravotnictví vyzývá občany, kteří se vracejí z postižených oblastí, aby po dobu minimálně 14 dnů sledovali svůj zdravotní stav a v případě, že vykazují příznaky onemocnění, kontaktovali lékaře (v první fázi telefonicky) a poradili se o dalším postupu. V otázce storno poplatků za služby cestovních kanceláří je možné postupovat dle informací Ministerstva pro místní rozvoj. Některé státy/území přistoupily k částečnému uzavření hranic s ČLR – např. Hongkong (uzavřena většinu hraničních přechodů), Rusko (uzavřena hranice s ČLR na Dálném východě), Kazachstán, Vietnam (otevřeny pouze tři hraniční přechody).


Mohlo by vás zajímat: Změna ve vedení GDV


Vstupu cizinců, kteří cestují z ČLR (případně v posledních 14 dnech pobývali na území Číny) zamezují např.: Austrálie, Filipíny (včetně pobytu v Hongkongu, Macaa), Indonésie, Izrael, Mikronésie, Mongolsko, Nový Zéland, Palau, USA či Vietnam. Indie zamezuje vstupu cizincům, kteří pobývali v Číně (kromě Hongkongu, Tchaj-wanu nebo Macaa) 15. ledna nebo po tomto datu. Austrálie, Filipíny, Izrael, Nový Zéland a Mikronésie omezují vstup i cestujícím, kteří přes Čínu tranzitovali.

Další státy/území omezují zatím pouze vstup cizincům, kteří pobývali v čínské provincii Hubei, např. Japonsko, Korejská republika, Malajsie. Japonsko od 13.2. 2020 rozšířilo zákaz vstupu osobám, které pobývaly v čínské provincii Če-ťiang. Singapur zavedl pro cestující z čínské provincie Hubei 14 denní karanténu, cestujícím z ostatních provincií Číny bude nařízena domácí karanténa.

Vstupu cestujícím z Korejské republiky nebo těm, kteří zde  v uplynulých 14 dnech pobývali, zamezují např. Bahrajn, Fidži, Hongkong, Irák,  Jamajka, Jordánsko, Kiribati, Komory, Kuvajt, Maledivy, Mikronésie, Palestina, Salvador, Samoa, Saudská Arábie, Seychely, Šalamounovy ostrovy, Trinidad a Tobago a Tuvalu. Osoby cestující z postižených oblastí Korejské republiky (Daegu/Gyeongbuk) nevpouštějí Japonsko, Filipíny, Singapur a Vietnam. Izrael neumožňuje vstup cizincům cestujícím z Itálie, Číny, Hongkongu, Macaa, Thajska, Korejské republiky a Japonska.


Mohlo by vás zajímat: Anketa osobností trhu: Jaký bude rok 2020?


Kiribati nařizuje 14 denní karanténu nebo deportaci cestujícím, kteří před příjezdem na její území cestovali přes Čínu, ale i přes Singapur, Korejskou republiku, Japonsko, Malajsii, Vietnam, Thajsko a USA. Libanon s platností od 28.2.2020 nevpouští do letecké přepravy osoby cestující z Číny, Itálie, Íránu a Korejské republiky. Marshallovy ostrovy nevpouští osoby, které od 31.12.2019 navštívily Čínu, Hongkong, Irán, Itálie, Japonsko, Korejskou republiku nebo Macao. Mongolsko nevpouští na své území cizí státní příslušníky, které v uplynulých 14 dnech pobývali v Korejské republice, Japonsku nebo Itálii. Tchaj-wan zamezuje vstupu cizinců cestujícím z ČLR včetně Hongkongu a Macaa, na cestující z Itálie, Íránu a Korejské republiky uvaluje 14 denní karanténu. Dále jsou v řadě států zavedena preventivní opatření v podobě zdravotních kontrol, zejména plošné měření teploty, přičemž na cestující s příznaky může být uvalena karanténa.

Doporučujeme cestujícím, aby sledovali webové stránky příslušného zastupitelského úřadu ČR a místní sdělovací prostředky. Dále s ohledem na neustále se měnící situaci doporučujeme, aby si cestovatelé ověřili přijímaná opatření u příslušných orgánů (např. imigračních) daného státu nebo jeho zastupitelského úřadu. Další informace o vývoji situace šíření koronaviru naleznete na webových stránkách

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje všem cestovatelům registraci v aplikaci DROZD a v případě nouzové situace kontaktovat nejbližší zastupitelský úřad ČR.


Mohlo by vás zajímat: Obavy Insurance Europe týkající se PRIIPs sdílí další evropské asociace


Pro sledování šíření tohoto viru takřka v reálném čase se na internetu objevil velice přehledný a efektivní nástroj. Jedná se o webovou aplikaci, kde se zobrazují aktuální statistiky a přehledy, kolik lidí je kde nakaženo a kolik lidí kde umřelo.

korona 2.3.

Vládní speciál s humanitární pomocí v boji proti koronaviru zamířil do Číny

V neděli 1. března 2020 v 5 hodin odletěl do Číny vládní speciál s humanitární pomocí. Na palubě českého letadla je 5 tun zdravotnického materiálu, který čínské straně na boj proti koronaviru zasílají kraje, města i soukromé firmy. Složení pomoci reaguje na požadavky čínských provincií, měst a univerzit, které mají v České republice své partnery. Mimo jiné jde o více než 780 tisíc párů rukavic, 43 tisíc roušek a respirátorů či 6 800 ochranných oděvů.


Mohlo by vás zajímat: Návrhy ESA k PRIIPs: Cesta od špatného k horšímu


Dary shromáždily Kancelář prezidenta republiky, Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, nebo např. město Třebíč, ze soukromých firem pak například Škoda auto a.s. „Jsem rád, že můžeme Číně takto pomoci, aniž bychom ohrozili sami sebe. Je zapotřebí solidarity, abychom společně tuto složitou situaci zvládli. Chci poděkovat všem přispěvatelům,“ řekl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Humanitární pomoc by měla dorazit do Pekingu podle plánu v pondělí 2. března 2020 odpoledne místního času. Čínské straně ji předá velvyslanec České republiky v Čínské lidové republice Vladimír Tomšík. První letadlo s českou vládní materiální pomocí odletělo do Číny z Vídně přesně před týdnem, let spolufinancovala Evropská komise.


Mohlo by vás zajímat: Miloš Velíšek: Konkurenční mír v autopojištění nikdy nezavládl, a proč taky


Jak se chránit?

Důležité je postupovat tak, jak při klasickém respiračním onemocnění, jako v aktuálním chřipkovém období:

  • vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní;
  • dodržovat základní hygienická pravidla;
  • používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí;
  • nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí;
  • jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním, by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou (kapénky se pak mohou přenést dál);
  • samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku.

Pro ty, kdo cestují:

  • pokud se u vás před či během letu objeví příznaky respiračního onemocnění, okamžitě informujte palubní personál 
  • v případě, že jste již na letišti, neopouštějte prostor letiště a telefonicky kontaktujte svého lékaře nebo lékařskou pohotovostní službu přímo na letišti

 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články