Umělá inteligence kam se podíváš. Přesto existují velká ALE


			Umělá inteligence kam se podíváš. Přesto existují velká ALE
21.8.2020 Technologie

V současné době je jednou ze zásadních výzev pro pojišťovnictví digitalizace. Stále více se uvažuje o nasazení umělé inteligence. Na jedné straně existují její výhradní zastánci, na druhé straně řada zodpovědných manažerů pojišťoven pociťuje toto téma jako černou skříňku, která stojí mnoho peněz, ale negarantuje výsledky. Proto je třeba hledat objektivní a reálný pohled na umělou inteligenci, která musí být řešena jako každý jiný IT projekt. Podívejte se na osm „nepohodlných“ pravd o umělé inteligenci (AI).

AI neznamená okamžitý bod zlomu

U většiny AI aplikací jde o poměrně zdlouhavé případy vývoje, kdy jsou existující procesy vylepšovány a postupně zefektivňovány. Může jít například o automatizované zpracovávání transakcí. Bylo by málo smysluplné čekat na nějakou převratnou myšlenku, která by byla v rámci vývoje AI naprosto přelomová.

U AI rozhoduje trénink, nikoli programování

Vědomosti nelze naprogramovat do technologie. Narůstají na základě stále se opakující práce s daty. Bez vhodných dat a bez trpělivého cvičení nevznikne potřebná inteligence, nýbrž pouze umělé „polovědění“ a chybné matematické modely. K tomu přistupuje i ta skutečnost, že dobré výsledky na tréninkových datech nemusejí vést k dobrým výsledkům na reálných datech.


Mohlo by vás zajímat: Tomáš Lébl: Oživení světových ekonomik bude vyžadovat práci v rukavičkách


Také v případě AI má růst své hranice

Tři nejdůležitější předpoklady pro AI jsou dnes dány, resp. k dispozici: Velká Data, cloudové zdroje a výpočetní výkony.  Růst AI, který aktuálně zažíváme, je ale také svým způsobem efektem dohánění ztraceného času, protože doposud nevyužitá data a zdroje se teprve nyní nasazují a masové zpracování je možné v reálném čase. Faktem je, že ještě rychlejšímu růstu brání například právní otázky, jako například autorská práva k datům.

AI je dnes (ještě) doplněk

AI je dnes případ pro speciální použití. U jednotlivých úkolů, například u rozpoznávání rizika a podvodu u banky, převyšuje technologie již značně člověka. Z jednoho dotazování plyne, že v současné době využívají AI jen 2 % podniků, ale u startupů je to 39 %! S nějakým razantním rozšířením není však možné vzhledem k nedostatku expertů počítat. Zde je nutno uvažovat spíše v časovém horizontu generací.

AI a přístup „udělej si sám“ nepřipadá v úvahu

AI a strojové učení jsou vysoce komplexní procesy. Existuje příliš mnoho disciplín a příliš mnoho vysoce specializovaných přístupů, aby to mohlo být realizováno bez dostatečného personálního zázemí. Dokonce i pro specialisty je sotva možné si zachovat přehled o množství proměnných, které vývoj AI obsahuje a využívá. Proto nepřipadá v úvahu rychlý vývoj a užívání formou „samoobsluhy." 


Mohlo by vás zajímat: Pozor: Úspěšnost u zkoušek z pojištění klesá


Nebudou existovat specialisté na AI, nýbrž pro jednotlivé disciplíny (oblasti) AI

„Všeznalec“ v oblasti AI nebude u poskytovatelů nejspíše existovat. Daná problematika je totiž příliš komplexní. Místo toho je nutno očekávat na trhu takové struktury, jaké jsou známy z jiných oblastí IT. Specialisté se budou starat o jednotlivé disciplíny jako například o odhalování podvodů, analýzu obrazu nebo zpracování řeči.

Poskytovatelé AI jsou dále AI uživateli

Velcí poskytovatelé příslušných služeb (IBM, Microsoft, NVIDIA atd.) významně usnadňují nasazování prvků AI do praxe a její integraci do již existujících infrastruktur. I když je tím přístup ke standardním funkcím AI usnadněn, není stále ještě garantováno, že tyto funkce AI přinesou v podnikatelském procesu očekávaný užitek a uvažovanou kvalitu.

Ignorovat AI není možné

Bez určitých aplikaci AI nebude brzy možné IT technologie rozvíjet. AI je v rostoucí míře v jádru aplikací všeho druhu – a učící se algoritmy se starají o to, že tato role roste. To začíná již u malých funkcí AI, jako například ve vlastní e-mailové schránce nebo v kalkulačních tabulkách.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články