Kartou, nebo hotově? Platební chování Rakušanů se mění


			Kartou, nebo hotově? Platební chování Rakušanů se mění
31.8.2018 Spektrum, Zahraničí

Platební postupy Rakušanů se v loňském roce znatelně změnily. Ukazuje to nová studie zpracovaná společností Marstercard Austria ve spolupráci s výzkumnou agenturou Gallup.

Pokud jde o placení, Rakušané jsou stejně jako Němci známí svou zálibou v hotovosti. Analýza Gallup zabývající se platebními zvyklostmi ukázala, že u 90 % dotázaných je hotovost stále na denním pořádku. „Rakousko bylo doposud při placení spíše konzervativní. Ale podle výsledků aktuálního výzkumu musíme tento obrázek už poopravit,“ poukázal na některé závěry studie Gerald Gruber, generální ředitel Mastercard Rakousko. Podle něj se ukazuje, že se platební chování Rakušanů po letech beze změny podstatně posunulo, a to směrem k platbě kartou.

Více než polovina plateb kartou byla uskutečněna bezkontaktně. Částky do 25 eur mohou být uhrazeny kartou bez zadání PIN. Už 83 % dotázaných touto formou už někdy platbu uskutečnilo. Tomuto vývoji napomáhá široké pokrytí Rakouska terminály s bezkontaktní funkcí – jejich podíl je v Rakousku už na 75 %. U bezkontaktních plateb si tedy Rakousko stojí už docela dobře.

Gerald Gruber to komentuje: „Na míle daleko jsme v tomto typu úhrad před Německem a Švýcarskem. Nicméně je další řada zemí, mezi nimi Velká Británie, ale i Polsko a Česká republika, jejichž podíl bezkontaktních plateb je podstatně vyšší.“


Mohlo by vás zajímat: V Rakousku může stát repatriace z dovolené tolik co nový byt


Gerald Gruber je nicméně optimistický a z výsledků studie odvozuje, že vývoj napovídá „kontinuálnímu stabilnímu nahrazování hotovosti“. Vychází i z faktu, že výběr hotovosti byl v loňském roce poprvé co do objemu nižší, zatímco v předchozích letech nárůsty výběrů byly stále menší. A naopak platby kartou rok od roku rostly.

Bezkontaktně dnes v samoobsluze, zítra na benzínce

Největší podíl bezkontaktních plateb se uskutečňuje v prodejnách potravin. Gerald Gruber to nicméně komentuje zdrženlivě: „Povědomí o tom, že lze takovou platební metodu v supermarketu u pokladny uplatnit, se ale v Rakousku prosazuje jen velmi zvolna.“ Za dalšího „influencera“ v této oblasti považuje benzínové pumpy. A také v gastronomii je patrný posun k bezhotovostním platbám.

Registrační pokladny pomohly

Za významný faktor považuje tento expert zavedení registračních pokladen. Především mnoho malých pohostinství a hospůdek si pořídilo vedle předepsané registrační kasy rovnou i terminál pro bezhotovostní platby. Dalšími významnými a vlivnými subjekty byly pekařské řetězce ve Vídni: „Tito obchodníci poznali, že se vyplatí umožnit platbu i malých částek kartou.“ Pekaři umisťují terminály do viditelné a zároveň pro zákazníky pohodlné pozice, aby otevřeně ukázali, že bezhotovostní platba urychlí nákup a zvýší jeho komfort. Vzorem je v tomto ohledu řetězec McDonald‘s. Na dotykových displejích může klient provést výběr, objednávku i platbu pomocí karty během jednoho procesu.


Mohlo by vás zajímat: Mladí Němci mají velké mezery ve finančních znalostech


Venkov je pozadu

Platby kartou hrají důležitou roli i v sílícím on-line prodeji. Prodej na fakturu s podílem 35 % je přibližně na stejné úrovni jako prodej s platbou kreditní kartou. Zatímco stacionární obchod loni posílil o 2 %, domácí nákupy na internetu vzrostly podle rakouské hospodářské komory o 6 až 8 %. Rakouské výdaje v on-line se zvýšily loni dokonce o 17 %. To znamená, nejenže se v Rakousku stále více obchoduje on-line, ale že podstatná část útrat míří do ciziny.

Podle Grubera si člověk dnes v běžném životě v Rakousku bez hotovosti vystačí. Zejména v městském prostoru jsou změny od hotovostního stylu patrné. Nicméně hodně co dohánět mají stále malé obce, a to i v turistických oblastech. Tam stále často vyžadují výhradně hotovost. A proto vyhlásil Gerald Gruber ofenzívu: na podzim 2018 má být na 200 horských chat rakouského Alpenvereinu vybaveno platebními terminály.

Zmíněná studie byla zpracována jako on-line anketa na reprezentativním vzorku 1000 obyvatel ve věku od 18 let. Dotazování probíhalo letos v lednu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články