Swiss Re: Klimatické změny povedou k podstatnému poklesu globálního HDP


			Swiss Re: Klimatické změny povedou k podstatnému poklesu globálního HDP
14.5.2021 Zahraničí

Klimatická změna se může stát v nadcházejících letech největší výzvou pro světové hospodářství. Pokud nebudou přijata potřebná opatření zabraňující zvyšování teploty, hrozí v příštích 30 letech globální navýšení teploty o více než 3 °C, což by s sebou přineslo jako následek propad ekonomiky o 18 %. Závěr vychází z nové studie společnosti Swiss Re.

V projekci nepříznivého scénáře se zvýšením teploty o 3,2 °C by čínský HDP poklesl do poloviny tohoto století bezmála o čtvrtinu (-24 %). Velká Británie, Kanada a USA by podle švýcarské zajišťovny musely počítat s propadem HDP zhruba o desetinu. Evropa by byla konfrontována jako celek ještě o něco silněji: HDP by na kontinentu kleslo o 11 %. Tady jde o průměr, přičemž některé země by byly postiženy více (Francie a Řecko -13 %), a jiné méně (Finsko, Švýcarsko -6 %).


Mohlo by vás zajímat: Tři druhy pojišťoven z pohledu pojištění osob (1. díl)


K oslabení klimatické změny je zapotřebí ovšem celé škály opatření. Nezbytná pravidla pro „zdanění“ CO2 ve spojení s pobídkami ke kompenzačnímu řešení CO2 na přírodní bázi, stejně jako mezinárodní sjednocení taxace zelených a udržitelných investic. V rámci svého finančního reportingu by měly všechny instituce pravidelně zveřejňovat, jak chtějí dosáhnout cílů Pařížské dohody a nulových emisí, konstatovala společnost Swiss Re.

„Klimatická změna je systematické riziko, které lze zvládnout a vyhrát nad ním pouze na globální úrovni. A to se zatím děje příliš málo. Je třeba transparentně referovat o tom, jak státy a privátní ekonomika usilují skutečně o dosažení cílů nulových emisí. Pouze pokud státní a soukromý sektor potáhnou spolu za jedno lano, může se přechod k ekonomice střídmé na CO2 povést. Aby plynuly finanční prostředky do ohrožených zemí uhlíkovou stopou, je zapotřebí široké celosvětové spolupráce. Máme nyní šanci zkorigovat náš kurs, aby se svět stal udržitelnějším a odolnějším,“ komentoval současnou situaci Jérome   Haegeli, vrchní ekonom Swiss Re.


Mohlo by vás zajímat: ČAP k 1Q 2021: Tempo růstu trhu znatelně zpomalilo!


„Naše analýza ukazuje, co investice do nulových emisí přinesou. Kdyby byly například roční globální investice do infrastruktury ve výši 6,3 milionů USD zvednuty jen o 10 %, bylo by možné omezit průměrný nárůst teploty pod 2°C. A to je jen zlomek globální ztráty HDP, která nám hrozí, nebudeme-li jednat rozhodně,“ uvedl na závěr příklad ekonom Jérome Haegeli.

Podrobnější informace je k dispozici ZDE.

 

Zdroj: Swiss Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články