Srovnání: Jak funguje internet věcí v Evropě a v Rakousku?


			Srovnání: Jak funguje internet věcí v Evropě a v Rakousku?
30.4.2021 Spektrum

Mimo klasické domácí „internetové aparáty“, kterými jsou hlavně počítače a smartphony, mohou být často s internetem spojené i jiné přístroje. Počínaje náramkovými hodinkami přes auto až po domácí termostaty. Nicméně v Rakousku se nyní ukázalo, že loni neužívaly nic z toho dvě třetiny domácností, zatímco výsledky v Evropě jsou jen o maličko lepší.

Rakušané často používají chytré hodinky nebo virtuální asistenty. Propojení domácích spotřebičů nebo bezpečnostních zařízení však výrazně kulhá. Přitom digitalizace a internet věcí je něco, co se u našich sousedů řeší velmi intenzivně. Výjimkou nejsou ani pojišťovny a jejich doprovodný servis navázaný na podnikání InsurTech firem.


Mohlo by vás zajímat: AXA odmítla pojišťovat německý RWE. Důvodem je uhlí


Stále se opakuje a argumentuje, že pomocí inteligentních zařízení lze předcházet například vodovodním škodám, protože včas chybu rozpoznají a že pomocí chytrých kamer lze odradit anebo v horším případě i odhalit bytové zloděje. Ale naproti takovým úvahám jsou myšlenky, že stále větším propojením a napojením na digitální prostor hrozí bezpečnostní rizika, obzvláště tehdy, pokud nebude software provozující daný spotřebič nebude průběžně stále aktualizován.

Internet věcí v Evropě netáhne, v Rakousku ještě méně

Evropský statistický úřad Eurostat zkoumal, jak moc on-line jsou nejen Evropani, ale také jejich spotřebiče a zařízení. Data se vztahují k roku 2020 a věkové skupině 16-74 let. Relativně silně rozšířené jsou s internetem propojené chytré hodinky, fitness náramky, sluchátka a podobná zařízení (EU: 19 %, Rakousko 17 %). Přístroje, které hlídají v domácnosti energii, vykonávají svoji „službu“ v 10 % evropských domácností, ale jen v 5 % rakouských domácností. On-line zapojené lednice, vysavače a podobné spotřebiče nacházejí uplatnění v 5 % evropských domácností, přičemž v tomto bodu drží Rakušané krok. Bezpečnostní zařízení hlídající klid bydlení s propojením do digitálního prostoru, jako jsou alarmy, hlásiče kouře nebo dveřní zámky, se v Evropě vyskytují v 6 % domovů, ale jen ve 4 % rakouských domovů.


Mohlo by vás zajímat: „Přestaňte pojišťovat uhlí a plyn!” vyzvaly občanské organizace pojišťovny


Ale jsou i opačné případy: zatímco evropská auta mají přímé napojení na internet v 6 % případů, v Rakousku je to téměř každý desátý vůz (9 %). Rakušané mají díky internetu také mnohem větší přehled o svém zdravotním stavu než zbytek Evropy: krevní tlak, cukr v krvi a hmotnost si díky internetu hlídá 8 % Rakušanů, zatímco průměr Evropy je 5 %. Rakušané si častěji pořizují tato zařízení ze zdravotnické oblasti.  Úplně na konci zájmu jsou, zdá se, robotické hračky nebo i výukové hrací aparáty: Evropané si je pořizují shodně jen ve 2 %. Prostě o panenky napojené na internet zatím zájem není, a to ani v Rakousku (shodně 2 %).

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články