Rakouská letecká doprava v krizi. Loni poklesl počet pasažérů o 75 %


			Rakouská letecká doprava v krizi. Loni poklesl počet pasažérů o 75 %
11.5.2021 Zahraničí

Podle rakouského statistického úřadu bylo loni na šesti rakouských letištích napočítáno celkem 9,3 milionu cestujících, což znamenalo meziročně snížení o 74,4 % (absolutně o 26,9 milionu pasažérů méně).

Za tento nečekaný rozdíl mohly silné turbulence způsobené pandemií a omezeními v mezinárodním cestování. Na rakouských letištích tak bylo nakonec odbaveno nejméně lidí od roku 1992. Ještě letopočet 2019 byl přitom spojen s novým historickým rekordem v mobilitě, když z Rakouska letělo na 36,2 milionu cestujících. Největší propady během letních měsíců července a srpna 2020 registrovaly oblíbené lety do Tel-Avivu (-99 %), do Londýna nebo Bukurešti (-90 %), popřípadě na Mallorcu nebo do Barcelony. Naopak nejmenší meziroční ztráty vykázaly lety do řeckých destinací (-10-15 %). Tyto podrobnosti vyplývají z grafik úřadu Statistik Austria.

Na letištích ve Vídni, Grazu, Innsbrucku, Klagenfurtu, Linci a v Salcburku byl loni nebývalý klid. Počet startů a přistání letadel klesl o dvě třetiny (-64,2 %). Průměrný let transportoval 81 osob, což bylo o 28,4 % méně než o rok dříve. Tím byla přerušena už léta sledovaná meziroční tendence k vyšší obsazenosti letů.


Mohlo by vás zajímat: Tři druhy pojišťoven z pohledu pojištění osob (1. díl)


Od března bez letadel ve vzduchu

Zatímco leden a únor 2020 ještě přinesly rekordní hodnoty po 2,6 milionu cestujících v každém měsíci, v následujících měsících to šlo s přepravou vzduchem strmě z kopce. Už v březnu, kdy byla vyhlášena restriktivní opatření kvůli začínající pandemii i v oblasti cestování, klesl počet přepravených pasažérů bezmála o dvě třetiny na 1,0 milionu osob. Duben a květen znamenal prakticky nebe bez letadel. V těchto měsících letělo z některého rakouského letiště 12 800, resp. 21 204 lidí. V létě se letecká doprava trochu zotavila, ale i tak zaznamenávala nadále v meziročním srovnání silné propady. Nejvíce cestujících odbavili Rakušané na letištích v červenci a v srpnu (617 282, resp. 858 375 pasažérů v letadlech). Během 4. čtvrtletí se letecká doprava znovu zredukovala a postupně pokles gradoval. Během prosince klesl počet přepravených meziročně o 91,7 %.


Mohlo by vás zajímat: ČAP k 1Q 2021: Tempo růstu trhu znatelně zpomalilo!


Prázdná Vídeň

Propad se týkal všech šesti sledovaných letišť pro osobní hromadnou dopravu, ale dopadl na ně s různou intenzitou. Nejlépe dopadl meziročně Innsbruck (-57,4 %) a Salcburk (-61,0 %). Obě letiště profitovala ze strategické polohy pro zimní sporty a vysoké vytíženosti do prvního lockdownu v březnu 2020. Vídeň zaznamenala úbytek o 75,3 %, což představuje o bezmála 24 milionů cestujících méně. Nejhůře dopadl Linec s propadem o 88,2 %, nicméně v tomto případě činil úbytek jen desítky tisíc osob, protože letiště není tak vytížené. Bezmála 9 z 10 cestujících z rakouských letišť mělo svůj cíl na evropském kontinentu (85,7 %). Meziročně byl tento podíl o 4 % vyšší. 7,5 % pasažérů mířilo z Rakouska do Asie, 3,7 % do Ameriky. Mezi nejčastější evropské destinace se řadilo Německo, Velká Británie, Španělsko, Itálie a Řecko. Ještě dodejme  že výrazně oslabila i letecká nákladní doprava loni, a sice o 23,8 % (v tunách nákladu). Poštovních dopisních zásilek ubylo na hmotnosti meziročně dokonce o 60 %.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články