Udržitelnost je téma! Zelené akcie přinášejí vyšší výnos


			Udržitelnost je téma! Zelené akcie přinášejí vyšší výnos
10.5.2021 Zahraničí

Udržitelné investice prostředků jsou stále oblíbenější. Nyní dokonce realizovaná britská studie doložila, že ekologicky příznivé akcie na burze přinášejí slušné zhodnocení. A střadatelé, například v Německu, je chtějí stále více.

Po dlouhá desetiletí vydělávaly akcie firem aktivních v oblasti ropy, zemního plynu nebo uhlí krásné peníze. Ale tyto časy jsou teď definitivně pryč. Ukazuje to pohled zpět na covidový rok 2020: prudce klesla poptávka, a současně dramaticky padaly ceny ropy.

Obnovitelné energie příslibem

Podrobnější zkoumání uplynulého desetiletí na burze přináší možná překvapivý závěr: od roku 2011 do 2020 byly akcie spojené s uhlím, plynem i ropou na finančních trzích méně výnosné než obnovitelná energie. Vyplývá to ze studie londýnské iniciativy Carbon Tracker, která vyhodnocovala celkem 2 360 transakcí s cennými papíry u bezmála 450 investičních bank. Podle těchto závěrů klesla kolektivní burzovní hodnota tradičních energetických koncernů a příbuzných podniků za uvedené období o 123 miliard USD. Podle autor studie byly zahrnuty nejen firmy zabývající se těžbou surovin, ale také dodavatelé energie, ropovody a plynovody, stejně jako obslužný servis v těchto odvětvích.


Mohlo by vás zajímat: Tři druhy pojišťoven z pohledu pojištění osob (1. díl)


Ovšem souhrnně vynaložili investoři v uplynulých 10 letech stále ještě násobně více prostředků do obchodu s ropou, plynem a uhlím. Celkem investovali podle zmíněné studie v horizontu 2011 až 2020 částku 640 miliard USD do nově emitovaných cenných papírů tradičních energetických podniků a subjektů z odvětví těžby fosilních surovin, zatímco cenné papíry spojené s obnovitelnými zdroji se musely spokojit se sumou 56 miliard USD. Ale obrat se v poslední době ukazuje i při nových vstupech na burzu. Loni poprvé přinesly nově obchodované tradiční energetické firmy na finanční trh méně peněz (10 miliard USD) než firmy z oblasti obnovitelných energií (11 miliard USD).

Zájem o ekologické investování roste

Podle analýzy Carbon Tracker je tedy na burze stále větší prostor pro udržitelné investice. A situace v Německu ukazuje, že stále více lidí má zájem o to, aby jejich peníze směřovaly do obnovitelných zdrojů. V březnu zveřejnila investiční firma Union Investment nabízející fondové vklady výsledky ankety, podle níž více než polovina dotázaných (54 %) by ráda investovala udržitelným způsobem. A to je o pěkných 10 % více než ještě před rokem. Asi čtvrtina (23 %) už je dokonce podílníkem takových udržitelných firem nebo fondů. Před rokem jich bylo jen 14 %.


Mohlo by vás zajímat: ČAP k 1Q 2021: Tempo růstu trhu znatelně zpomalilo!


Pro udržitelné investice se etablovala tzv. ESG kritéria (tedy kombinace životní prostředí-sociální aspekty-governance). Ta ukazují, že v ESG pojetí nejde u udržitelných investic jen o „zelené akcie“, například ze solárních panelů. I jiné podniky z tradičních branží se mohou chovat a postupovat tak, že jsou v souladu s pravidly ESG. Přitom pro udržitelné investice není potřeba vytipovat konkrétní firmy přímo, nýbrž i zprostředkovaně přes aktivně řízené fondy v tomto smyslu, které pasivně tvoří index, jaké indikují například Dow Jones Sustainability nebo DAX 50 ESG.

Marketing nebo realita?

Ale jak mají spotřebitelé s jistotou poznat, zda se jedná při investici spíše o marketingový tah, nebo zda opravdu jedná firma či fond na pozadí skutečně udržitelně? Pro tento účel se chystá v Německu nová zákonná úprava s klasifikační škálou 1 až 5, podle níž se konzument může orientovat a rozhodnout.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články