Zajímavosti z Rumunska: Zvýšení minimálních limitů u MTPL a nový pojistitel


			Zajímavosti z Rumunska: Zvýšení minimálních limitů u MTPL a nový pojistitel
14.1.2022 Zahraničí

Do 23. prosince 2023 rumunští pojistitelé zvýší minimální limity odškodnění u smluv MTPL poté, co Evropský parlament změnil směrnici o pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel. Do Rumunska také přichází pojistitel Axeria IARD. Naopak UNIQA opouští místní trh s pojištěním motorových vozidel.

V současné době činí podle rumunských právních předpisů o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla limity odškodnění 1,22 milionu EUR za hmotnou škodu a 6,07 milionu EUR za škodu na zdraví a usmrcení. Podle novelizované směrnice se nové limity odškodnění zvýší na:

  • 1,30 milionu EUR na jednu pojistnou událost za hmotnou škodu – bez ohledu na počet poškozených.
  • 6,45 milionu EUR – škody na zdraví a usmrcení bez ohledu na počet obětí nebo 1,30 milionu EUR za každou oběť.

Mohlo by vás zajímat: Velké oči… pojišťovny přehodnocují krytí kybernetických škod


Axeria IARD na rumunském trhu

Francouzský pojistitel Axeria IARD se sídlem v Lyonu začal působit na rumunském trhu, poté co dostal zelenou od francouzských a rumunských dohledových orgánů.  Axeria IARD byla zcela převzata společností Watford Holdings. Tato transakce byla dokončena v dubnu 2021. Začátkem listopadu 2021 se ze společností Watford Holdings a Watford Re staly Somers Group Holdings a Somers Re, přičemž stávající rating "A-"byl znovu potvrzen mezinárodní ratingovou agenturou AM Best.


Mohlo by vás zajímat: Hitparáda 10 chyb v pojištění aut a motorek: 1. díl


Odchod UNIQA

Už v listopadu rozhodl rumunský dohledový orgán (ASF) o tom, že vyhoví žádosti pojišťovny UNIQA Asigurari, která se rozhodla rumunský trh MTPL opustit.  Jako důvod UNIQA uvedla, že hlavními cíli společnosti jsou snížení vlivu autopojištění v portfoliu a rozvoj nemotorových produktů.

Na rumunském segmentu pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel, trhu s objemem 900 milionů EUR ročně, zůstalo po odnětí povolení největšímu pojistiteli MTPL (CITY Insurance, 46,3 % ke konci června 2021) a zmíněném dobrovolném odchodu pojistitele s nejnižším podílem na trhu MTPL (UNIQA Asigurari, méně než 1 % tržního podílu) aktivních pouze sedm pojistitelů: Euroins Romania, Allianz-Tiriac, Asirom VIG, Omniasig VIG, Generali Romania, Grawe Romania a Groupama Asigurari.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články