Zloději aut sužují Velkou Británii. Na vině je bezklíčová technologie


			Zloději aut sužují Velkou Británii. Na vině je bezklíčová technologie
26.11.2020 Zahraničí

Podle všech statistik vychází najevo, že všechno špatné je pro něco dobré. Během nejrůznějších omezení a lockdownu ekonomického i společenského života klesla ve Velké Británii podstatně kriminalita. Ovšem s jednou výjimkou: auta se nadále kradou pořád více. Podle pojišťovny LV=General Insurance vzrostly škody způsobené odcizením vozidel v posledních čtyřech letech vždy o 20 %.

Podle teritoriálního rozložení případů se ukazuje, že nadprůměrně jsou zatíženy oblasti okolo britských metropolí – nejvíce škod vykazuje Birmingham, Nottingham a Manchester. Za poslední 4 roky zde vzrostly škody na více než dvojnásobek. Nejhorší situace je ovšem v Londýně: tady byl zaznamenán nárůst škod vzniklých ukradením aut o celých 265 %.


Mohlo by vás zajímat: EIOPA dokončila včas návrhy k PEPP. Jaká je budoucnost penzí?


Co ale takový zájem zlodějů podněcuje?

Podle pojišťovny LV=General Insurance je jedním z hlavních faktorů bezklíčová technologie. Logicky by se očekávalo, že takto zabezpečené vozy budou stranou zájmu zlodějů, pravdou je pravý opak. Technologicky vyspělí lupiči používají zařízení registrující signál a „donutí“ vozidlo k tomu, aby si „myslelo“, že přichází oprávněný uživatel. Tento hitech trik umožňuje získat zloději přístup do auta během zlomku sekundy. Podle zástupců LV=General Insurance zažívají krádeže zejména luxusní značky jako BMW, Mercedes, Lexus, Audi, Porsche, Tesla nebo Jaguar či Land Rover. U různých modelů těchto továrních značek vzrostly škody kvůli bezklíčovému přístupu na bezmála polovinu všech případů odcizení.

„Od vozidel bez klíčků, přes různé technologie až po čerstvé partnerství CarKey mezi BMW a Apple, které znamená, že motoristé odemknou a nastartují auto pomocí iPhonu, zaznamenáváme průběžně pokrok,“ konstatovala Heather Smith, šéfka LV=General Insurance. „Nicméně naneštěstí stejně tak vidíme pokrok u kriminálních metod, jak tyto vstupní překážky a technologie překonat a ukrást auto. Oprávnění uživatelé tak musí být stále ve střehu a přijímat ještě dodatečná preventivní opatření, aby byli krůček před zloději.“


Mohlo by vás zajímat: Evropští pojistitelé v době pandemie: Jaké jsou dopady?


S tím souhlasí i britská policie. Podle nich je třeba počítat s tím, že luxusní auta prestižních značek přitahují i nechtěnou pozornost. Většina případů se stane po zaparkování nedaleko domova nebo přímo před domem. Přitom policie upozorňuje, že lepší pochopení fungování technologie a několik málo přídavných jednoduchých opatření by většině případů mohlo zabránit. Vyzývá pojišťovny, aby už při pojišťování takových aut upozornily motoristy, že je třeba si vozidlo lépe ohlídat a chránit: například přídavným zámkem na volant, GPS telematikou anebo rovnou parkováním na chráněných místech.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články