Portál Právo pro všechny: Obvinění z dopravní nehody a pojišťovna


			Portál Právo pro všechny: Obvinění z dopravní nehody a pojišťovna
23.4.2019 Produkty

Právo pro všechny je informační portál zaměřený na právní osvětu. Nabízí úvod do právní problematiky dané věci a přehled možností řešení modelových případů. K dispozici jsou zde zcela zdarma také vzory nejčastějších právních smluv a dokumentů (reklamací, výpovědí apod.) s průvodním listem a doporučením, jak v konkrétních situacích správně postupovat. Dnes se podívejme na to, co portál Právo pro všechny doporučuje dělat, pokud jste obviněni z dopravní nehody.

Dozvíte se, jaké máte povinnosti vůči své pojišťovně povinného ručení, když se vám stane dopravní nehoda, jak požádat o pomoc svoji havarijní pojišťovnu a kdy kontaktovat majitele vozidla, pokud nabourané auto není vaše. Pokud jste obviněni z dopravní nehody, vznikají vám ze zákona povinnosti vůči vaší pojišťovně odpovědnosti z provozu vozidla, tj. pojišťovně povinného ručení. Konkrétně se jedná o tyto:

  • jste povinni bez zbytečného odkladu písemně oznámit vaší pojišťovně povinného ručení, že došlo k dopravní nehodě, tj. ke škodné události, včetně uvedení skutkového stavu a příslušných dokladů;
  • v průběhu šetření dopravní nehody pojišťovnou postupovat v souladu s jejími pokyny.

Mimo to jste povinni pojišťovně bez zbytečného odkladu písemně sdělit, že:

  • proti vám bylo uplatněno právo na náhradu újmy a vyjádřit se k požadované náhradě a její výši;
  • bylo ve věci dané dopravní nehody zahájeno správní nebo trestní řízení a následně neprodleně informovat pojišťovnu o jeho průběhu a výsledku;
  • sdělit pojišťovně, jestliže poškozeným bylo proti vám uplatněno právo na náhradu újmy u soudu nebo u jiného příslušného orgánu, jakmile se o této skutečnosti dozvíte.

Zvláště poslední bod je důležitý, neboť není výjimkou, že pojišťovna do takového soudního řízení vstoupí jako vedlejší účastník a bude se tak o jeho vývoj aktivně zajímat. Pokračování článku ZDE.


D.A.S. pojišťovna právní ochrany

D.A.S. pojišťovna právní ochrany je s čtyřiadvacetiletou tradicí v České republice jedničkou na trhu s právní ochranou (dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou).

D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti.

Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články