Dopady pandemie na hospodářství a úvěroví pojistitelé


			Dopady pandemie na hospodářství a úvěroví pojistitelé
14.4.2020 Zdraví, Zahraničí

S rozšiřováním koronavirové nákazy rostou v německých podnicích obavy, zda budou schopny dostát svým závazkům či zda se úvěroví pojistitelé nestáhnou z pojišťování v oblasti mezinárodní výměny zboží. Přibývá proto hlasů, které volají po pomoci od státu.

Tlak na hospodářství neustále sílí a už se řeší i otázka, co má přednost. Ekonomika, nebo život? Mezi TOP diskuzní témata patří též další činnost úvěrových pojistitelů. Zástupci průmyslu tvrdí, že pokud by se úvěroví pojistitelé stáhli z pojišťování dodávek zboží, tak pak by mohly být narušeny dodavatelské vztahy a došlo by k výpadkům produkce. 

V důsledku toho by vznikly problémy s podnikovou likviditou a úvěry, což by mohlo vyvolat rovněž přenos těchto problémů na další subjekty. Proto prý musí stát zasáhnout a pomoci podnikům. Volker Treier z Německé průmyslové a obchodní komory by chtěl zavést dočasné pojištění pohledávek exportně orientovaných podniků, stejně jako dosáhnout rozšíření státního úvěrového pojištění na zatím tržně schopné země.  


Mohlo by vás zajímat: Životní pojištění aktuálně neslouží jako alternativa financování postaktivity


Úvěrový pojistitel Atradius se k myšlence Treiera nestaví záporně. Pokud jde o současnou koronavirovou krizi, pokládá Atradius rozšíření státního záběru v pojišťování krátkodobého obchodu za rozumnou iniciativu, která ovšem vyžaduje pravidelné přezkoumávání. Ovšem je nutno dodat, že tento pojistitel nezaznamenává nyní žádnou změnu poptávky po krátkodobém krytí. Zatím jsou prý dopady koronaviru zvládnutelné. Atradius samozřejmě vnímá rostoucí nejistotu v podnicích, nicméně nemůže poskytnout nějaké vyhodnocení v tom smyslu, jaký bude mít koronavirus vliv na vývoj škod.  Zatím prý nevidí žádný zvýšený výskyt škod.

Jestliže by byly k dispozici náznaky, že by odběratel mohl při budoucím obchodě zapříčinit s největší pravděpodobností výpadek plateb, bude na to klient upozorněn s tím, aby kupujícímu neposkytnul úvěr. Pokud však odběratel představuje pojistitelné riziko, budou se prodeje směřující na tohoto odběratele nadále pojišťovat. Atradius nikdy neupsal taková rizika, která by nebyla kalkulovatelná, a bude v této praxi pokračovat.  


Mohlo by vás zajímat: Téměř půl milionu řidičů v bodovém systému. 40 tisíc je vybodovaných


Sektory služeb, zvláště pak cestovní ruch, jsou koronavirem zasaženy více než třeba farmaceutický průmysl, nicméně se dá očekávat, že v důsledku rostoucího zatížení se rizika ohledně pohledávek mohou všeobecně zvýšit. Atradius počítá s tím, že v případě zaznamenání vyššího výskytu škod, naváže se svými klienty kontakt.

S kontaktem s klienty a vzájemnou výměnou informací a zkušeností počítá rovněž úvěrový pojistitel Euler Hermes. Tato dceřiná společnost Allianz již provedla řadu opatření, aby německým podnikům v těchto těžkých časech co nejvíce pomohla. V ujednání o platebních cílech dává tato společnost svým klientům více prostoru a umožňuje flexibilitu.


Mohlo by vás zajímat: Co se mění v hypotékách a úvěrech. Na co si dát pozor?


Například do konce května 2020 mohou klienti po dohodě se svými odběrateli, a to bez předchozí domluvy s Euler Hermes, prodloužit termíny splatnosti maximálně o 60 dní. Také termín pro předložení pohledávek k inkasu se prodlužuje o 30 dní, přičemž obojí platí pro kumulované pohledávky do výše 500 000 EUR.

Zvláštní pozornost věnuje Euler Hermes podpoře malých a středních podniků s obratem do výše 25 mil. EUR. Platí pro ně odklad placení pojistného a servisních poplatků do konce dubna 2020. Kromě toho se v případě pojistné události urychlí výplata pojistného plnění, aby byla zajištěna likvidita. Ukazuje se tedy, že úvěroví pojistitelé, provozující činnost v Německu, se přizpůsobují situaci vyvolané pandemií a snaží se postupovat pružně.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články