Kolik stojí hacker? Méně, než byste čekali.

5.5.2016 Technologie

Zajímají vás informace ukryté v něčím e-mailu? Přáli byste si vyřadit konkurenční stránky DDoS útokem? Cena je pravděpodobně nižší, než byste čekali. Nízké ceny, které hackeři nabízejí, by měly nahnat strach především firmám spravujícím data třetích osob, nebo pokud je jejich výroba řízená pomocí přístupu na internet. Nebezpečí je však mnohem víc. 

Společnost Dell SecureWorks sestavila studii Underground Hacker Markets, která uvádí ceníky kybernetických „zločinců“, hackerů. Ty je možné najmout na určité speciální úkoly v oblasti internetové bezpečnosti. Eufemisticky řečeno.

Ve studii se můžete dočíst, že dostat se k obsahu účtu na Gmailu, Yahoo či Hotmailu stojí průměrně 129 dolarů. Tedy v přepočtu 3000 Kč. Za přístup do firemního e-mailového účtu zaplatíte 500 dolarů. Získat přístup na něčí Facebook či Twitter je rovněž za 129 dolarů.

Velmi levné jsou i trojské koně pro vzdálený přístup (RAT), vyjdou na 5 až 10 dolarů, Levný může být i DDoS útok. Tedy počítačový útok na určitou stránku, který jí přetíží množstvím přístupů a znemožní její fungování. Ceny začínají na pěti dolarech (za hodinu), ale mohou být i přes 500 dolarů. Na vyzkoušenou vám navíc někteří hackeři nabídnou pět až deset minut zdarma.

Ve studii jsou uvedeny i ceny za falešné dokumenty pro občany Spojených států. Řidičský průkaz, karta sociálního pojištění, faktura dokazující, že platíte za byt. Vše v ceně 90 dolarů. Zhotovení falešného pasu už je dražší a vyjde 3 – 10 tisíc dolarů.

Kybernetičtí útočníci nabízejí i odcizení přihlašovacích údajů k bankovním účtům. Zde je částka závislá na množství peněz na hackovaném účtu. Je-li na něm 1000 dolarů, stojí jeho zpřístupnění 40 USD. Pokud na účtu bude 50 000 USD, bude cena za přístupové údaje 587 dolarů.

Zpráva společnosti Dell SecureWorks jen potvrzuje slova všech odborníků z konferencí o kybernetické bezpečnosti. Z kyberkriminality se stal průmysl a firmy by rozhodně neměly podceňovat možnosti, které počítačoví piráti mají. Společnosti sázející na to, že jim se to stát nemůže, proč by měl nějaký hacker stát právě o jejich data, by si měly uvědomit, že i nelítostný konkurenční boj, může často vést k podobným „ranám pod pás“. Evropa byla nedávno svědky stovek tisíc případů vydírání, kdy byly obyčejným uživatelům zašifrovány počítače a výměnou za jejich dekódování požadovali útočníci desítky tisíc eur.

Kromě kvalitního softwaru a personálu, který se o bezpečnost stará, je v dnešní době nezbytné i pojištění proti kybernetických rizikům. Hackeři jsou vždy krok před jejich pronásledovateli a cestičku si vždy najdou.

Pojištění proti kybernetickým hrozbám může pokrýt náklady na zničenou pověst, právní spory, odborníky a mnoho dalšího. V České republice poskytuje tento druh pojištění pojišťovna AIG v podobě produktu Cyber Edge. Pro klasické uživatele nabízí pojištění ještě ČSOB v podobě pojištění internetových rizik.

Pokud by vás zajímaly další služby, které jsou na hackerském trhu nabízeny, můžete si celou zprávu přečíst zde.

Zdroj: Dell SecureWorks

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články