Německo: Zájem o životní pojištění je slabý


			Německo: Zájem o životní pojištění je slabý
21.8.2019 Zahraničí

Životní pojištění je v Německu čím díl méně populární. V loňském roce měla tamější populace sjednáno celkem 83,0 milionu smluv (o rok dříve to bylo o 300 000 kusů více). To je historické minimum za posledních 20 let. Zprávu přinesl finanční magazín Börse Online s odvoláním na výroční zprávu GDV. Současně vzrostly loni výplaty pojistných plnění v meziročním srovnání s 2017 o 2,5 %.

Zvláště nepříznivá je skutečnost, že klesl počet nově sjednaných smluv, jenž se snížil ze 4,9 milionu v roce 2017 na 4,86 milionu kusů. To je podle dostupných statistik nejnižší počet, jakého bylo kdy dosaženo. Vzrostl ovšem podíl pojistných smluv novější koncepce na 58 % (2017: 50 %), řídí-li se odbyt smluv podle pojistných částek. Podíl klasických životních pojištění se zákonem garantovanou úrokovou mírou naopak výrazně klesl ze 41 na 33 %. Pojistky vázané na fondy (investiční pojištění) stouply znovu na 9 %. Příjmy z pojistného se zvýšily z 86,5 na 88,7 miliardy EUR.

Závazky vyplývající z uzavřených pojistných smluv životního pojištění současně loni vzrostly oproti předchozímu roku o cca 18 miliard EUR a poprvé tak překonaly hranici bilionu EUR. Stav kapitálových rezerv životního pojištění činil v roce 2018 podle GDV 933 miliard EUR (plus 3 %). Přijaté pojistné životních pojišťoven vzrostlo loni o 2,5 % na necelých 89 miliard EUR.


Mohlo by vás zajímat: Nařízení PEPP zveřejněno. Co čeká klienty?


Na druhou stranu byly loni stornovány životní pojistné smlouvy v celkové hodnotě 12,3 miliardy EUR. „Němci tak „darovali“ v roce 2018 okolo 80 milionů EUR za předčasné storno, místo toho, aby je odprodali na druhotném trhu. Vezmeme-li v úvahu, že asi 20 % z ukončených smluv by skutečně bylo sekundárně prodejných, a při odprodeji by klienti dosáhli výsledku asi o 3 % lepšího než u storna, vyjde tato výsledná suma,“ komentoval vývoj Max Ahlers ze společnosti Policen Direkt.

Současně upozorňuje, že v aktuální verzi návrhu reformního zákona o životním pojištění chybí nyní zákonná povinnost upozornit na druhotný trh životního pojištění, což by v následné politické diskusi nemělo jen tak padnout pod stůl.

Zdroj: GDV

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články