Otevírání čínského trhu vstupuje do další etapy


			Otevírání čínského trhu vstupuje do další etapy
5.3.2020 Zahraničí

Německý portál Versicherungswirtschaftheute publikoval článek o dalším předpokládaném otevírání čínského trhu až odezní situace kolem koronaviru. Vychází se z toho, že USA a Čína dosáhly první fáze obchodní dohody, což by mělo přispět k urovnání obchodního sporu. Tato dohoda má devadesát stran a obsahuje i klauzule o pojišťovnictví. Čína se prý zavazuje k dalšímu otevření svého pojistného trhu pro americké společnosti.

Čínská strana plánuje usnadnit americkým pojišťovnám vstup na čínský trh. Dosud smí požádat o založení pojišťovny jen ti zahraniční pojistitelé, kteří jsou v pojišťovacím byznysu aktivní od třicátých let minulého století.  V dohodě první fáze se čínská vláda zavazuje tuto překážku okamžitě odstranit.

Americké pojišťovny mohou přitom vlastnit více než 50 % podíl na společném podniku. V průběhu roku má ale toto omezení úplně odpadnout. To znamená, že zahraniční pojistitelé budou moci v budoucnu založit v Číně vlastní společnost, tj. společnost se 100 % vlastnictvím akcií a bez účasti čínského partnera.


Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Daňhel: Rok 2020 ve stínu Brexitu a negativních rozhodnutí vlády


Ve skutečnosti čínská vláda již v průběhu roku 2018 zveřejnila patnáct opatření týkajících se otevření bankovního a pojistného trhu. V roce 2019 se k nim přidalo dalších devatenáct konkrétních opatření. Skutečné kroky k otevření trhu dokonce vysoce překračují stanovený časový plán. To je nakonec zřetelně vidět na příkladu Allianz a pojišťovny Standard Life z Velké Británie.

Na základě povolení čínského orgánu dohledu mohla německá jednička z Mnichova v Číně zřídit holdingovou společnost ve svém plném vlastnictví. Pojišťovna Standard Life obdržela srovnatelné povolení loni v březnu. Axa zase v létě 2019 převzala všechny zbývající podíly ve společném podniku s čínským pojistitelem Tianping, který provozuje pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, čímž se Axa stala jediným vlastníkem největšího zahraničního majetkového[1] pojistitele v Číně.

Zajímavá je i ta okolnost, že Američané jsou Číňanům ve věci otevírání trhu také něco dlužni. Ve výše uvedené dohodě je též zmínka, že USA vzaly na vědomí velmi pomalé vyřizování žádostí zajišťovny China Re a jiných čínských pojišťovacích společností o založení poboček v USA. Nyní USA přislíbily včasné „zpracování“ těchto žádostí.  


Mohlo by vás zajímat: Přetrvávající výzvy pro německé pojišťovnictví


Pokud jde o celkovou zahraniční angažovanost v čínském pojišťovacím sektoru, tak ke konci října 2019 tam působilo 59 zahraničních nebo společných podniků, 131 zastoupení a 18 zprostředkovatelských firem. V článku Versicherungswirtschaftheute se k tomu uvádí, že otevření trhu je jedna věc a úspěch na trhu úplně jiná věc. V současné době mají zahraniční majetkoví pojistitelé včetně společných podniků v Číně celkový tržní podíl okolo 2 %.

Zahraniční životní pojistitelé mohou rovněž zatím vykázat jen skromný úspěch, neboť jejich tržní podíl se pohybuje kolem 8 %. Ve skutečnosti prý nemají čínské pojišťovny žádné obavy z ofenzívy zahraničních podniků. Jsou hluboce přesvědčeny o tom, že zahraniční poskytovatelé nedisponují tak podrobnými znalostmi o trhu a klientech jako ony. Tento názor prý sdílí většina manažerů čínských pojišťoven a čínských tržních analytiků.


[1] Německý pojem je „Sachversicherung“. Dá se přeložit jako „majetkové“ pojištění, ale v Německu se přesně vykládá takto: 1. v užším pojetí patří do pojištění majetku průmyslové a podnikatelské požární pojištění a další podnikatelská (neprůmyslová pojištění), pojištění domácnosti a pojištění budov.  2. v širším pojetí patří do tohoto pojištění rovněž technická pojištění a pojištění pro případ přerušení provozu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články