Pojišťovny odhadují škody z tornáda na 3,6 mld. Kč. Problémem je vládní populizmus


			Pojišťovny odhadují škody z tornáda na 3,6 mld. Kč. Problémem je vládní populizmus
30.6.2021 Škody

Pojišťovny odhadly výši škod, které nastaly během bouře s tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku 24. 6. 2021. Velké starosti jim současně dělá chaotické jednání vlády, která svými chaotickými dotačními kroky začala zcela nepochopitelně podkopávat samotný princip pojišťovnictví.

Česká asociace pojišťoven odhaduje, že celková pojištěná škoda dosáhne 3,6 mld. Kč, z toho 2,3 mld. Kč už pojišťovny nyní řeší. Pojistných událostí bude až 25 tis., nahlášeno jich je přes 11 tis. Vyřízeny jsou necelé 2 tis. (1700) pojistných událostí a vyplaceno necelých 50 mil. Kč, z toho polovina na zálohách (24 mil. Kč). Celková očekávaná průměrná škoda dosahuje 145 tis. Kč.

Škody jsou tedy vysoké a červnové bouřky a tornádo by se pro pojišťovny mohly stát čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku České republiky „Odhady zatím máme jen hrubé. Ale pokud by byly pojištěné škody na majetku zhruba tři miliardy Kč, dostalo by se tornádo hned za troje rozsáhlé povodně a přeskočilo všechny orkány," uvedla tisková mluvčí ČAP Veronika Nová.


Mohlo by vás zajímat: Zpráva o finanční stabilitě: Jak uspělo pojišťovnictví v zátěžových testech ČNB?


Statistika škod způsobená tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku dne 24. 6. 2021 – stav k 29. 6. 2021 Zdroj ČAP

Pojištění obyvatel

V segmentu pojištění obyvatel se jedná především o pojištění budov. Zde by měla být škoda 1,8 mld. Kč, nahlášená je zatím asi 969 mil. Kč. Pojistných událostí bude 12 tisíc, v této chvíli jich je nahlášena asi polovina, vyřízeno jich je cca 1300.  Vyplatilo se 46 mil. Kč, na zálohách pak 24 mil. Kč. Poškozených bude i hodně i motorových vozidel, odhadem 6 tisíc, celková škoda dosáhne 241 mil. Kč, v průměru pak půjde o 40 tis. Kč na vozidlo.

Pojištění podnikatelů

Zde půjde především o pojištění majetku. Odhadovaná škoda bude asi 1,3 mld. Kč, z toho nahlášená je prozatím 1 mld. Kč. U majetku bude až 1650 událostí, nahlášená je zhruba třetina, průměrná škoda se pak blíží k 800 tis. Kč (přesně 764 tis. Kč). U pojištění vozidel je událostí víc, cca 2250, ale průměrná škoda je téměř stejná jako u pojištění obyvatel.


Mohlo by vás zajímat: Počty ekonomických subjektů rostou


Zemědělské škody (plodiny a zvířata)

Celková odhadovaná škoda je cca 140 mil. Kč z 380 škod, průměrná škoda pak vychází přes 370 tis. Kč. Na zálohách se toho zatím moc nevyplatilo. Jen cca 24 mil Kč., hlavně u pojištění budov obyvatel a něco málo u pojištění domácnosti.

Tradiční vládní chaos

Pojišťovnám také dělá starosti plán vlády pomoci postiženým, které zasáhlo u nás nevídané tornádo, dvou milionovou dotací. Jaký byl vývoj vládního chaosu? Babišova vláda původně plánovala, že se až dvoumilionová dotace na obnovu poškozeného bydlení bude krátit o vyplacené pojistky. „Majitel pojištěné nemovitosti bude moci čerpat dotaci plus zvýhodněný úvěr maximálně do výše celkových nákladů na opravy nepokrytých pojištěním,“ uvedl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. To potvrdila i ministryně financí Alena Schillerová v Otázkách Václava Moravce a zdůvodňovala to tím, že nelze škody kompenzovat dvakrát.


Mohlo by vás zajímat: Rumunský orgán dohledu nezvykle tvrdě potrestal pojišťovnu City Insurance!


Po několika hodinách ale přišel velký obrat a Schillerová na svůj oficiální twitterový účet uvedla: „dotace se nebude snižovat o plnění z pojistky. Její výše bude pro všechny stejná. Detaily teď finalizujeme. Rozhodně musí zůstat pravidlem, že mít uzavřenou pojistku se v případě řádění živlu vyplatí.“

To ale nebyl konec. V pondělí bylo totiž všechno opět jinak. „Pojistné se bude odečítat. Stát nemůže dát dotaci, která by byla nad rámec způsobené škody,“ uvedl pro HN ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Podle Havlíčka nemůže stát přidat například k vyplaceným dvou milionům další dva nad rámec škody. „Stát může dát peníze jedině do výše plnění celé škody. Pokud bude dva miliony škoda, pojišťovna dá jeden a půl, tak stát přihodí půl milionu,“ dodal Havlíček. Ministerstvo pro místní rozvoj své záměry zcela jasně odhalilo na své webové stránce, kde uvádí příklady, kdo a na jakou výši dotace z programu Živel má nárok. Pro představu uvedeme jen z příkladů přemyšlení ministerských plánovačů.


Příklad Ministerstva pro místní rozvoj

  • Náklady na znovuobnovení zničené nemovitosti dosáhnou 5 mil. Kč.
  • Nemovitost je pojištěna na 3,5 mil. Kč.

= Je možno získat vedle pojistného plnění dotaci 1,5 mil. Kč.
Kdo se tedy pojistil, nebude muset v tomto případě vytáhnout z kapsy ani korunu. Oproti nepojištěnému má tak rozhodně situaci jednodušší.


„Podporujeme, aby se lidé o sebe starali, na druhou stranu tornádo v oblasti pohromy nečekal nikdo. Buďme prosím solidární. Nemůžeme nechat na holičkách třeba důchodce, který se nepojistil, a teď nemá střechu nad hlavou. Jde ale opravdu o mimořádné opatření vlády,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Nesouhlas pojišťoven

Pojišťovny s tímto postupem však logicky zásadně nesouhlasí. Ve své podstatě tento vládní populizmus znamená, že správně pojištěný člověk bude potrestaný. Je dobře, že stát pomáhá, ale měl by pomoci každému stejně. Co se týče státní pomoci postiženým oblastem, vždy by mělo platit, že nesmí být znevýhodněn ten, kdo se pojistil a o svůj majetek se zodpovědně stará. To je jednoznačné. Pomoc vlády je pro zasažené nebývalou katastrofou potřebná a nutná. Věříme ale, že by měla být pro všechny stejná a spravedlivá a že by tedy klienti pojišťoven neměli být penalizování za odpovědnost, se kterou se zabezpečili pro případ takovýchto škod. Jak mají lidé chápat rozhodnutí, že stát zaplatí méně těm, kteří jsou pojištěni? Jako signál, že chovat se odpovědně je chyba? Doufáme, že vláda svoje rozhodnutí ještě přehodnotí," doplnil výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Melounoví aktivisté útočí…


„Stát by měl pomoci každému stejně a nikoli krátit ty, kteří jsou pojištěni. Co se týče státní pomoci postiženým oblastem, vždy by mělo platit, že nesmí být znevýhodněn ten, kdo se pojistil a o svůj majetek se zodpovědně stará,“ zdůraznil generální ředitel Kooperativy Martin Diviš. Poskytnutí státní dotace je zároveň spojeno s povinností uzavřít pojištění nemovitosti, a to již ve fázi opravy, demolice či výstavby. V zásadě to znamená, že se žadatel prokáže buď stávající nebo novou pojistnou smlouvou. „Jsme připraveni to v tomto smyslu začít se zájemci okamžitě řešit,“ doplnil Martin Diviš.

Krácení kompenzací pro pojištěné se nelíbilo i starostce tornádem zasažené obce Hrušky Janě Filipovičové. „Mám obavu, že lidé, kteří si dosud platili pojistku, se takto do budoucna raději rozhodnou už dál nepojišťovat.“


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Luciano Cirinà


„Po předchozím několikadenním zmatečném vývoji je nyní již zřejmě jasno: do dotací z veřejných financí se bude podle vládního rozhodnutí zohledňovat pojistné plnění od pojišťoven, tedy o částku vyplacenou pojišťovnou se dotace z veřejných financí sníží. Pojištění a nepojištění dostanou ve finále finanční prostředky ve stejné výši, což prakticky znamená, že ti občané, kteří projevili zodpovědnost zabezpečit se pojištěním proti důsledkům živelního rizika, na tom budou stejně jako ti, kteří tuto zodpovědnost necítili. Nevadí, veřejné finance jim to vynahradí,“ řekl profesor vysoké školy ekonomické Jaroslav Daňhel.

„Nikdo nepochybuje o potřebě pomoci postiženým živlem, na druhé straně morální dilema z pondělního vládou přijatého způsobu řešení je silně cítit.  V této souvislosti nutno připomenout, že svůj vztah k odvětví pojišťovnictví již tato vláda jednou vyjádřila, když před dvěma léty připravila nakonec schválený návrh na „znárodnění“ části matematicky stanovené výše pojistně-technických rezerv životního pojištění ve výši zhruba 10 miliard korun, které patřily životním klientům komerčních pojišťoven,“ uzavřel kritiku vlády Jaroslav Daňhel.


Mohlo by vás zajímat: 1Q 2021: SCOR reportuje čistý zisk 45 mil. €. Hannover Re pak 305,9 mil. €


Úlevy v daňové oblasti

Ministerstvo financí v souvislosti s vyhlášením stavu nebezpečí v regionech Břeclav a Hodonín připravilo úlevy v daňové oblasti, které pomohou poškozeným občanům a firmám zvládnout nelehkou situaci způsobenou živelní katastrofou z 24. června. Faktickým důsledkem generálního pardonu, který Ministerstvo financí vyhlásilo ve Finančním zpravodaji, je posunutí splatnosti daně z příjmů fyzických i právnických osob z konce června do konce srpna, posunutí podání daňového přiznání, kontrolního hlášení a platby DPH za měsíc květen, červen a druhé čtvrtletí 2021 do 25. 8. 2021, prominutí pokut týkajících se kontrolních hlášení nutných podat od 25. 6. 2021 do 31. 7. 2021, prominutí zálohy na silniční daň, která je splatná 15. července a prominutí daně z příjmů vzniklé z důvodu poskytnutí dotace a úvěru ze Státního fondu podpory investic na obnovu obydlí zničeného tornádem.


Mohlo by vás zajímat: Pojistný obzor: Novela AML zákona s dopadem na pojišťovnictví


Prominutí se bude automaticky vztahovat na daňové subjekty, které mají sídlo či pobyt na území správních obvodů obcí s rozšířenou působností Břeclav a Hodonín, pro něž byl s ohledem na mimořádnou událost – řádění tornáda, hejtmanem Jihomoravského kraje vyhlášen stav nebezpečí, nebo které vykonávají převážnou část své činnosti na území těchto správních obvodů. Prominutí pokuty 1000 Kč za pozdní podání kontrolního hlášení se týká i plátců DPH z jiných částí České republiky, jejichž daňový poradce má sídlo či pobyt v dotčených obcích. Sídlo a bydliště se dokládat nijak nemusí, případný převažující výkon činnosti se dokládá oznámením.

Občané a firmy, kteří byli živlem postiženi, ale jsou mimo katastry nejvíce dotčených obcí, mohou o příslušná posunutí žádat individuálně. Finanční správa bude vůči poškozeným postupovat s maximální vstřícností, kterou jí zákon umožňuje. Zároveň bude přednostně vyřizovat případné individuální žádosti poškozených subjektů o snižování záloh daně a případné s tím související vracení záloh v červnu již dříve zaplacených. „Využila jsem této mimořádné pravomoci ministra financí, protože nemůžeme dopustit, aby místní obyvatele kromě starostí s napáchanými škodami stresovaly ještě daně,“ odůvodnila své kroky Alena Schillerová.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články