Změny ve VIG. Fúze, fúze a zase fúze


			Změny ve VIG. Fúze, fúze a zase fúze

Skupina VIG se v poslední době pustila do významných změn, které zasáhly dceřiné společnosti nejen v České republice. Podívejme se na ty zásadní kroky, které VIG nedávno realizovala.

V České republice dojde k fúzi Kooperativa pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny (PČS). Za předpokladu schválení lokálními úřady a grémii tato změna nastane 1. ledna 2019. VIG má záměr posílit obchodní vztah s bankovní skupinou Erste, zejména v oblasti neživotního pojištění. Proto se rozhodla sloučit zmíněné dceřiné společnosti s cílem spojit je v jeden právní subjekt pod jménem Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group.

„V tuto chvíli vzniká plán, jak projekt sloučení realizovat. Řešíme, které kroky je třeba dělat.Plánovaným sloučením nedochází pro naše klienty k žádným změnám. FLEXI produkty životního pojištění jsou špičkovými produkty pro finanční zajištění ve vážných životních situacích, budou nadále v nabídce a budou rozvíjené i po sloučení v rámci pojišťovny Kooperativa,  řekla oPojištění tisková mluvčí PČS Jana Náchodská.


Mohlo by vás zajímat: Démon alkohol. O svátcích stojí za každou čtvrtou nehodou


To potvrzuje i tiskový mluvčí Kooperativy Milan Káňa: „Stěžejní produkt FLEXI zůstane v nabídce i po spojení pojišťoven, klienti tedy nemusí mít strach, že by byl produkt něčím nahrazen. Před faktickým spojením pojišťoven budou všichni klienti FLEXI osloveni a bude jim představen další postup.“

A jaký bude mít strategie vliv na práci finančních poradců a distributorů? „Sloučením nedochází k žádným změnám ani pro poradce České Spořitelny, která má FLEXI životní pojištění v nabídce, a ani pro spolupracující externí partnery. Věnovat se jim bude stejný tým lidí jako doposud. Nedotčená zůstává i nastavená úroveň podpory v oblasti Help Desku, správy pojištění, likvidace atd.,“ dodala Jan Náchodská.

Slovenské dvojče

Rovněž na Slovensku dochází k podobnému vývoji. Poisťovňa Slovenskej sporiteľne se spojí k 1. dubnu 2018 s místní Kooperativou.

„Za tímto účelem jsme na jaře 2017 založili projektový tým, který se zabývá optimalizací produktů, prodejem a výnosovými položkami. Výrazně se přitom soustředíme na posílení neživotního a zdravotního pojištění, kde vidíme velký potenciál. Přepočty týkající se Slovenska ukázaly, že největší užitek pro klienty, banku a pojišťovnu docílíme spojením zdrojů a kompetencí obou společností. Fakt, že Kooperativa je držitelem licence kompozitní pojišťovny, je kromě plánovaného posílení neživotního segmentu dalším důvodem pro spojení pod hlavičkou Kooperativa,“ vysvětlila předsedkyně představenstva VIG Elisabeth Stadler.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Na okraj jedné nespokojenosti


 „Jsme přesvědčeni, že spolu vytvoříme silnou, stabilní společnost s vedoucím postavením na slovenském pojistném trhu. Ze spojení budou však profitovat nejen obchodní partneři, ale především klienti, a to komfortním přístupem k širokému portfoliu produktů a služeb, ať už prostřednictvím kamenných poboček banky a pojišťovny nebo prostřednictvím online řešení. Klientům největší slovenské banky Slovenskej sporiteľne, která je dceřinou společností Erste Group, budeme i nadále nabízet speciální produkty na míru a rozšiřovat rozsah produktů iv neživotním pojištění," doplnil předseda představenstva a generální ředitel pojišťovny Kooperativa Vladimír Bakeš. 

V souvislosti s plánovanými změnami rozšířila Kooperativa představenstvo o novou pozici. Ve funkci člena představenstva přebral od 1. listopadu 2017 odpovědnost za kooperaci se Slovenskou sporiteľnou Franz Kosyna, který působí v koncernu Vienna Insurance Group od roku 1983. S účinností od 16. 10. 2017 pak nastala změna i ve vedení Poisťovne Slovenskej sporiteľne. Člen představenstva a náměstek generálního ředitele pojišťovny Kooperativa Kurt Ebner převzal funkci předsedy představenstva.

Rakouská škatulata

V listopadu pak přišla další zpráva o změně v rámci skupiny VIG. Vyšlo najevo, že společnost spoji své dcery Wiener Städtische a Sparkassen Versicherung (s Versicherung). Vznikne tak největší životní pojišťovna v Rakousku. Fúzi ještě musí schválit regulační orgány a vedení zúčastněných podniků. Cílem je posílení distribuce produktů bankopojištění.

„Potvrzuji, že tyto dvě společnosti budou sloučeny do jedné. Cílem je využít silné stránky obou pojišťoven v bankovním pojištění. Wiener Städtische má jako kompozitní pojišťovna dlouhodobé zkušenosti v oboru a Versicherung poskytuje své odborné znalosti a průkopnické postavení v bankovní distribuci,“ komentovala situaci podobně jako v předchozích případech Elisabeth Stadler. Očekává se, že fúze vstoupí v platnost v průběhu roku 2018. 


Mohlo by vás zajímat: Analýza ČAP: Převaha autonomních vozidel už za 20 let


Reorganizace bude především prospěšná pro zákazníky Erste Bank a Sparkassen, kterým bude nabídnuta širší škála produktů a služeb. „Naším hlavním cílem je spolupracovat s partnery v Erste Bank a Sparkassen, abychom využili největších příležitostí v bankovní distribuci,“ doplnil Robert Lasshofer, generální ředitel společnosti Wiener Städtische. Spojením tak vznikne zdaleka největší životní pojišťovna v Rakousku. Obě společnosti měly v první polovině roku 2017 kumulativní pojistný objem přibližně 707 milionů eur a společný tržní podíl přibližně 24 %. 

VIG míří do Bosny

V kontextu těchto jasně motivovaných změn pak trošku zanikla zpráva o tom, že VIG rozšiřuje své působení ve Federaci Bosna a Hercegovina. Skupina totiž oznámila, že získala 100 % účast v pojišťovně Merkur Osiguranje d.d. (Merkur). Příslušná smlouva byla podepsána dne 30. října 2017. Cena za získání této pojišťovny nebyla zveřejněna.


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Trpělivost je klíčový znak pojišťováka


Člen představenstva VIG Peter Höfinger, který má zodpovědnost za její aktivity v Bosně a Hercegovině, se vyjádřil k převzetí takto: „Převzetím pojišťovny Merkur naplníme naše úsilí o rozšíření nabídky pojistných produktů o segment životního pojištění. Naše stávající společnost byla zatím činná zejména v oblasti majetkového pojištění. Kromě toho získáváme cenné manažerské kompetence a posilujeme podstatně naši přítomnost na trhu.  Na jedné straně se téměř zdvojnásobí náš tržní podíl a na druhé straně budeme ve federaci zastoupeni i regionálně.“

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články