Postřehy Evy Gmentové: Krize jménem koronavirus


			Postřehy Evy Gmentové: Krize jménem koronavirus
17.3.2020 Koronavirus

Už jsme si zvykli, že se jména dávají bouřím a vichřicím. Nedávno naše lesy a domy pustošila Sabina. Nejznámější jména mezi pojišťováky jsou Emma a Kyrill. Málokdo o nich neslyšel. A teď máme nové jméno - koronavirus. Tentokrát se ale nejedná ani o vichřici, ani o bouři, přestože se do naší země přihnala stejně rychle a možná ji bude úplně stejně pustošit.

Nejedná se o žádný živel ani jiné nebezpečí, které by se dalo pojistit. Dotazy ze strany klientů, zda lze pojistit zavření provozu nebo restaurace, zrušení akce či storno zájezdu z důvodu strachu z nákazy, se množí. Zamítavé odpovědi také.

Italská lyžařská střediska předčasně ukončila zimní sezónu, přestože tolik sněhu v březnu už dlouho neměla, o krásném počasí nemluvě. Byl zrušen autosalon v Ženevě. Lipský knižní veletrh se také nekoná. Brněnské veletrhy a výstavy pravděpodobně zruší další plánované akce. Omezilo se cestování, ztráty zaznamenávají jak letecké společnosti, tak cestovní kanceláře a hotely. Japonsko se děsí, že bude muset zrušit Olympiádu. Vláda vyhlásila uzavření škol a zákaz hromadných akcí nad 30 osob.


Mohlo by vás zajímat: Informační a komunikační činnosti vzdorují zpomalení ekonomiky


Dlouho ekonomové a analytici vyhrožovali krizí. Dlouho nás upozorňovali, že přijde. Jenže ani oni asi netušili, že se ta krize bude jmenovat koronavirus. Strach z nákazy a pandemie válcuje hospodářství. Jediný, kdo si chvíli mnul ruce, byly potravinové řetězce, které se zbavily zásob trvanlivého zboží. Ani to ale nebude dlouho trvat. Strach lidi zavře doma a nebudou chodit nikam, ani do supermarketu.

Je otázkou, zda to, co se děje, jsou opatření bránící šíření nebezpečné nákazy, nebo zda se jedná jen o šíření strachu. Každoročně na chřipku zemřou po celém světě tisíce lidí. Podotýkám každoročně! A neděláme opatření typu karanténa osob, které přišly do styku s nemocným, nebo dokonce mají příznaky chřipky. Lidé s chřipkou chodí nejen k doktorovi, ale i do práce, jezdí metrem a nepochybně vyrazí i na dovolenou nebo do divadla. Neměli by, ale nikdo jim to nezakázal ani nezakáže. Je čistě jejich osobní věc, zda s chřipkou půjdou k lékaři a budou ve stavu nemocných, tedy doma v posteli. Proč po vyhodnocení statistik o řádění chřipky neuděláme opatření k tomu, aby chřipková epidemie v dalším roce řádila méně? Proč jen vyzýváme k očkování, které je ve většině případů stejně k ničemu? Proč nezveřejňujeme statistiku pacientů, kteří kvůli přechozené chřipce onemocněli rakovinou? Proč se proti chřipce nebráníme aspoň desetinou toho, co teď děláme proti koronaviru?


Mohlo by vás zajímat: Poradci musí všechny hovory nahrávat! Podle Rusnoka se zabránilo eldorádu


Nezbývá mi nic jiného, než přemýšlet a možná stavět fantazijní konstrukce, zda se šíření strachu jménem koronavirus někomu nehodilo do krámu. Zda opatření proti jeho šíření nejsou účelová. Opravdu jde jen o snahu zabránit pandemii? Opravdu je nový virus tak nebezpečný? Anebo nebezpečný skutečně je, jen se nemluví o detailech? Možná je nebezpečný tím, jak se záhadně objevil v Itálii a v Kalifornii. Možná je nebezpečný tím, jak se rychle šíří. V každém případě ekonomiku, a nejen tu naši, nyní ovládá strach. Strach, který přináší milionové ztráty.

Strach, ať ten v našich hlavách, nebo ten, který někdo šíří, je nejnebezpečnější ze všech zločinců světa. Strach dokáže zabít, ať tím, že člověk strachy onemocní, nebo strachy smrt sám vyhledá. Strach v ekonomice přinese zkázu mnoha firmám, připraví mnoho lidí o práci, způsobí krizi. A krize nikdy není nic dobrého. Jednu krizi, která pracovala se strachem, jsme tu už měli - a jak dopadla. Jmenovala se FAŠISMUS. Název téhle krize máme všichni navždy vepsán do šedé kůry mozkové. Modlím se, aby krize KORONAVIRUS měla krátkou životnost a my na ni brzy zapomněli.

Ing. Eva Gmentová, LL.M.
Specialista na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění
Zakladatelka E.G.I. Education Grow Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články