Vláda vyhlásila nouzový stav! Restaurace zavřou ve 20:00


			Vláda vyhlásila nouzový stav! Restaurace zavřou ve 20:00
12.3.2020 Zdraví

Vláda ČR vyhlásila nouzový stav, který bude trvat 30 dní. Od pátku 13.3. se plošně zakazují veškeré akce, které přesahují počet 30 osob. Dva případy nákazy jsou vážné, jde o staršího muže, který leží Na Bulovce a starší ženu, kterou hospitalizovali v Brně. 

Ministr vnitra Jan Hamáček potvrdil, že od půlnoci na pátek platí zákaz překročení hranic s Německem a Rakouskem mimo 11 vybraných přechodů. Na hranicích budou také probíhat kontroly.  Platit začne také zákaz cestování do vybraných zemích, kde je koronavirová nákaza. Výjimky budou platit jen v mimořádných případech, ministr uvedl, že předem jsou již vyjmuti dopravní řidiči. Vláda vyhlásila zákaz vstupu vstupu pro všechny cizince z rizikových oblastí. Opatření se jedná 13 oblastí: Čína, Korea, Írán, země EU – Itálie, Španělsko, Norsko, Holandsko, Belgie, VB, Dánsko, Francie, Španělsko.


Mohlo by vás zajímat: Změna ve vedení GDV


Lidé také nebudou moci chodit do veškerých zábavních zařízení, do posiloven, solárií, provozoven wellness služeb, na sportoviště či koupališť. Od pátku také vláda zakázala divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční akce, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy a veletrhy s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob. Zakáz přítomnost lidí v provozovnách stravovacích služeb bude platit od 20. hodin do 6. hodiny ranní.

Prezidium jakožto nejvyšší orgán České bankovní asociace, která zastupuje naprostou většinou bank na českém trhu se dnes sešlo na mimořádném zasedání, aby projednalo opatření, jež pomohou zmírnit ekonomické dopady probíhající epidemie na klienty, a to v prvé řadě na běžné občany a klienty z řad drobných podnikatelů a živnostníků. Prezidium se shodlo, že vhodným nástrojem je v doložených případech poskytnout klientům možnost tříměsíčního odkladu splátek hypotéčních a spotřebitelských úvěrů. Primárně se přitom banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, protože lze předpokládat, že právě na ně dopadne epidemie nejtíživěji. Současně byly zahájeny konzultace s Českou národní bankou s cílem, aby v těchto případech byl nastíněný přístup ke klientům zohledněn při bankovním dohledu, který nad bankami provádí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje nynější celosvětové šíření nákazy nového typu koronaviru za pandemii. V Ženevě to dnes podle agentury DPA prohlásil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. WHO dosud pro nákazu nepoužívala termín pandemie, který označuje epidemii globálního rozměru. Celosvětově se koronavirem nakazilo už přes 120.000 lidí, z nichž více než 4000 lidí infekci podlehlo. Pandemie je epidemie velkého rozsahu zasahující celé kontinenty. Jedná se tedy o výskyt onemocnění s vysokou incidencí na velkém území (kontinent) za určité časové období. Podle definice WHO je například pandemie chřipky charakterizována šířením pandemického viru v komunitách v alespoň dvou zemích jednoho WHO regionu a alespoň v jedné zemi z dalšího WHO regionu.


Mohlo by vás zajímat: Německo: Počet stížností na pojistitele klesá


V USA jsou na návštěvě stovky Čechů, kterým hrozí, že se nestihnou vrátit do vlasti. Důvodem, je 30denní zákaz cestování mezi USA a zeměmi schengenského prostoru, který vyhlásil americký prezident Donald Trump. Ministerstvo zahraničí doporučuje, aby Češi zvážili předčasný návrat. České velvyslanectví ve Washingtonu je vybídlo, aby se obrátili na svého dopravce. 

Oscarový herec Tom Hanks sdělil, že on a jeho manželka Rita Wilsonová byli v Austrálii pozitivně otestováni na nový koronavirus. Hanks a Wilsonová, oba třiašedesátiletí, vyhledali lékařskou pomoc poté, co zaznamenali příznaky nachlazení v Queenslandu. Nyní jsou izolováni a ve stabilním stavu v australské nemocnici. Pár byl na Gold Coast kvůli natáčení filmu o Elvisu Presleym. „Cítili jsme se trochu unavení, jako bychom byli nachlazení, a bolelo nás celé tělo. Rita trpěla zimnicemi, které přicházely a odcházely. Mírné horečky. Abychom postupovali správně, jak je to teď ve světě potřeba, nechali jsme se testovat na koronavirus a bylo zjištěno, že jsme pozitivní," napsal Tom Hanks.

V řecké Olympii byl také slavnostně zapálen olympijský oheň po hry v Tokiu, které by měly začít 24. července. Ceremoniál se kvůli pandemii koronaviru uskutečnil bez diváků, pouze za účasti pozvaných hostů včetně prezidenta Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomase Bacha, řeckého prezidenta Prokopise Pavlopula a zástupců japonského organizačního výboru.


Mohlo by vás zajímat: Informační a komunikační činnosti vzdorují zpomalení ekonomiky


Bezpečnostní rada státu zákázala divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce, výstavy, slavnosti, poutě, ochutnávky, trhy a veletrhy, a to jak veřejné, tak soukromé přesahující ve stejnou chvíli 100 osob. A to do odvolání tohoto mimořádného opatření. Zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů a jiných veřejných nebo soukromých osob, které se konají na základě zákona.

Ministerstvo zdravotnictví také přerušuje výuku na základních, středních a vyšších odborných školách. Nařízení platí do odvolání. Vysoké školy si v této věci rozhodnou každá samostatně. Otevřeny nadále zůstávají i mateřské školy a jesle. Stát  může při špatném vývoji situace nařídit povinné nošení roušek, školy mohou zůstat zavřené až měsíc.


Mohlo by vás zajímat: Talanx a Hannover Re 2019: Rekordní zisky


Stát zatím neuvažuje o tom, že by byly kvůli novému koronaviru zavírány restaurace či nákupní centra. Problémem jsou podle něj jednorázové akce. „Toto, o čem hovoříme a na co se to vztahuje, jsou nějaké jednorázové akce, kde je najednou poměrně velký počet lidí,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Národní památkový ústav (NPÚ) do odvolání uzavřel památkové objekty s celoročním provozem a odkládá zahájení hlavní návštěvnické sezony na neurčito. Památkový ústav má ve své správě stovku hradů, zámků a dalších objektů. Památky ve správě státu loni navštívilo 5,273 milionu lidí. K objektům, které jsou otevřené celoročně, patří třeba zámek v Třeboni, zámek Sychrov, zámek v Mníšku pod Brdy, hrad Nové Hrady, zámek Hluboká nad Vltavou nebo hrad Karlštejn.

Česká pošta připravila pro lidi v karanténě kvůli koronaviru bezkontaktní způsob doručování. I zásilky určené do rukou adresáta mu doručovatel uloží do schránky, nebo je nechá na poště, kde si je bude moci do měsíce vyzvednout. Opatření domluvila s Českým telekomunikačním úřadem. U bezkontaktního doručování je podle Knapa nutné, aby se dopředu doručovatel dozvěděl, že je adresát v karanténě, případně bude bezkontaktně doručovat do oblastí, které budou jako karanténní označeny příslušnými úřady.

Největší zdravotní pojišťovna Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) garantuje nemocnicím a dalším úhradu veškeré péče související s novým typem koronaviru, počítá se zvýšenými náklady a zavádí nové platby. „Jsme připraveni hradit veškeré náklady na zdravotní péči poskytnutou v souvislosti se šířením koronaviru v České republice,“ uvedl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Pojišťovna podle něj už v současné době upravuje úhrady zdravotní péče tak, aby kopírovaly vládou přijaté kroky.Více poskytovatelům tak bude VZP hradit například převozy infekčních pacientů. Pojišťovna je podle ředitele také připravena hradit lékařům telefonickou konzultaci. VZP očekává, že náklady na péči v souvislosti s koronavirem vzrostou.


Mohlo by vás zajímat: Poradci musí všechny hovory nahrávat! Podle Rusnoka se zabránilo eldorádu


Podle webu https://www.seznamzpravy.cz/ Sociální demokraté chtějí, aby vláda začala jednat s bankami, aby v souvislosti s koronavirem odložily lidem ve finanční nouzi odklad splátek úvěrů a hypoték. Seznam Zprávám to řekl předseda ČSSD Jan Hamáček. „Budeme iniciovat toto jednání, aby se lidé, kteří nyní kvůli koronaviru nemohou chodit do práce, nedostávali do existenční nouze,“ uvedl. Současně ČSSD chce, aby se začalo jednat i s exekutory o odkladu mobiliárních exekucí, tedy exekucí, při kterých se zabavují věci přímo v domácnostech. „Existuje již program pro pomoc podnikům a firmám. Chceme, aby tu byla pomoc i pro běžné lidi,“ dodal Hamáček.

Itálie zavádí celonárodní karanténu poté, co druhý den po sobě podlehla nejnovějšímu koronaviru zhruba stovka lidí. I když jde převážně o seniory hodně vysokého věku, vláda premiéra Guiseppeho Conteho se rozhodla ochromit chod celé společnosti, a to do začátku dubna. Pro lyžaře to znamená uzavření všech sjezdovek, pro všechny italské děti prázdniny. Kvůli šíření nového typu koronaviru Rakousko zakázalo italským občanům vstup do země. Výjimku dostanou jen ti, kteří předloží lékařské potvrzení o bezinfekčnosti.


Mohlo by vás zajímat: Významné spojení! GrECo International vstupuje do STAR INSURANCE GROUP


Co je koronavirus? 

Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS či infekci MERS. Nový typ koronaviru SARS-CoV-2 (původně označený jako 2019-nCoV), se objevil poprvé v na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan. Vědci už dokázali popsat genetickou strukturu viru. Čína tyto údaje uvolnila veřejnosti, takže na výzkumu nyní pracuje řada odborných pracovišť po celém světě. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je týden až čtrnáct dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví projevy kašle.

Existuje vakcína proti nákaze COVID-19?

V současné době není k dispozici vakcína, která by chránila proti tomuto novému koronaviru. Pro infekci COVID-19 není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Lidé infikovaní koronarivem by měli zahájit podpůrnou léčbu, zmírňující příznaky této infekce. Léčba je vždy individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta. K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky, množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit. Vysokou účinnost léčby potvrzuje na svých stránkách i Světová zdravotnická organizace.


Mohlo by vás zajímat: AON se spojuje s Willis Towers Watson! Makléři mají novou globální jedničku


Je ČR na případný výskyt epidemie COVID-19 připravena?

Česká republika zavedla celou řadu preventivních opatření, která patří v tomto směru k nepřísnějším v zemích EU. Na nákazu COVID-19 jsme tedy dobře připraveni. Všechny orgány, které mají na starost ochranu veřejného zdraví, Národní referenční laboratoř, nemocnice, zdravotnická záchranná služba a další, jsou v pohotovosti. Zdravotnická zařízení jsou na nákazu také připravena, ministerstvo vydalo doporučení pro lékaře. Situaci kolem koronaviru řeší Bezpečnostní rada státu a Ústřední epidemiologická komise. Je připraven také Pandemický plán ČR.

Kolik má ČR k dispozici infekčních lůžek?

Celkem je možné využít přes 1000 lůžek na infekčních odděleních po celé České republice. Mezi nimi je specializované pracoviště Nemocnice na Bulovce. Dále lze aktivovat specializovanou vojenskou nemocnici v Těchoníně. Pokud by tyto kapacity byly překonány, tak bude aktivováno zařízení, které se primárně nevěnuje péči o infekční pacienty, a bude upraveno za tímto účelem.

S kým se mohu poradit?

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem onemocnění COVID-19, ať už jste občan či zdravotník, jsou vám k dispozici nonstop infolinky Státního zdravotního ústavu 724 810 106 a 725 191 367. Zároveň je možné informovat se na příslušných krajských hygienických stanicích, popřípadě u vašeho praktického lékaře, který je pro tyto případy instruován.


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Nové zkoušky jsou věčným soubojem mezi teorií a praxí


Co mám dělat, pokud pociťuji příznaky onemocnění?

Rozhodně neplatí, že každý, kdo má teplotu a nějaké respirační potíže, trpí infekcí COVID-19. Každý případ infekce koronavirem musí být charakteristický epidemiologickými kritérii – tzn. daný jedinec byl v ohnisku nákazy, a také klinickými kritérii – tzn. vykazuje symptomy, které jsou charakteristické pro dané onemocnění.

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje cestovatelům, aby v následujících 14 dnech po opuštění regionu sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením se na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38 st. C, dýchací obtíže). V případě výskytu výše uvedených příznaků respiračního onemocnění zůstaňte doma, omezte kontakt s ostatními osobami a telefonicky kontaktujte svého lékaře, který bude organizovat další poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí.

V případě, že bude mít občan obavy o svůj zdravotní stav související s novým koronavirem, je třeba, aby telefonicky kontaktoval svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovostní službu, popřípadě místně příslušnou krajskou hygienickou stanici, kde mu poskytnou informace o dalším postupu v závislosti na zjištěných skutečnostech.

Jsou testy schopny odhalit nákazu i v inkubační době?

Testy jsou k dispozici v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu a jde o test PCR na průkaz nukleové kyseliny. Nejedná se o test preventivní, nýbrž test, který jednoznačně prokazuje, zda je daný jedinec infikován, tzn. jestli má virus v krvi nebo například ve výtěru z dýchacích cest. Národní referenční laboratoř má k dispozici přesnou metodiku Světové zdravotnické organizace, jak vyšetření provádět.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články