Portál Právo pro všechny: Zadržení řidičského průkazu na Slovensku


			Portál Právo pro všechny: Zadržení řidičského průkazu na Slovensku
30.11.2021 Spektrum

Je vůbec možné, aby mi policejní orgán na Slovensku zadržel řidičský průkaz, když jsem souhlasil s blokovou pokutou? Odpověď je lakonická a zní ANO. V následujícím článku se dozvíte, proč tomu tak je.

Jak se na Slovensku řeší dopravní přestupek

Je-li na Slovensku spáchán přestupek, za který lze uložit pokutu v blokovém řízení, je pro další postup vždy důležité:

  • zda byl přestupek spolehlivě zjištěn, a
  • zda je obviněný ochoten pokutu zaplatit.

Policista je přitom povinen přezkoumat závažnost přestupku, způsob jeho spáchání, následky a okolnosti, za kterých byl spáchán, míru zavinění, a pachatelovy pohnutky. V blokovém řízení se nelze odvolat, nelze jej obnovit ani přezkoumat mimo odvolací řízení. 

Pokud nemůže pachatel přestupku zaplatit pokutu okamžitě, vydá se mu blok na neuhrazenou pokutu. Společně s tím pachatel získá poučení o způsobu zaplacení pokuty, o lhůtě jejího zaplacení a následcích nezaplacení pokuty. Pachatel musí blok vždy potvrdit.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2020 v Česku dle oPojištění.cz


Co je blokové řízení

Blokové řízení je tzv. zjednodušeným a zrychleným řízením o přestupku, kdy oprávněný orgán dospěje k závěru, že skutek byl spolehlivě zjištěn, přičemž obviněný z přestupku vyjádřil ochotu pokutu zaplatit. 

Uznáte-li tedy na místě, že jste se protiprávního jednání dopustili, máte možnost v rámci blokového řízení pokutu uhradit. Pokud na místě neuhradíte, policista vám vydá blok na pokutu na místě neuhrazenou a zadrží vám řidičský průkaz.


Mohlo by vás zajímat: Výroční zprava ČAP: Předepsané pojistné členů vzrostlo o 3,2 % na 141,2 mld. Kč


Kdy může policista zadržet řidičský průkaz

Podle zákona o silničním provozu je policista oprávněn zadržet řidičský průkaz, pokud řidič motorového vozidla, kterému je v blokovém řízení za přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu uložena pokuta, jí není schopen uhradit na místě.

Policista v takovém případě na místě vydá potvrzení o zadržení řidičského průkazu, ve kterém povolí další jízdu na 15 dní. Pozor, povolení platí pouze na území Slovenské republiky. V tomto potvrzení musí být uveden rozsah uděleného řidičského oprávnění a způsob vrácení řidičského průkazu. 

Pachatel přestupku může požádat policistu, aby zadržený řidičský průkaz předal orgánu Policejního sboru v místě jeho pobytu nebo v místě, kde se zdržuje. Policista je povinen této žádosti vyhovět. Zadržený řidičský průkaz však nebude vrácen dříve, než dojde k uhrazení pokuty anebo k výkonu rozhodnutí.

Nejjednodušší cesta, jak bez průtahů získat řidičský průkaz zpět a bez dalších komplikací řídit své vozidlo, je se na místě s policií dohodnout, že pokutu přijdete osobně uhradit a při té příležitosti si rovnou vyzvednete řidičský průkaz.

Pokračování článku ZDE.


Mohlo by vás zajímat: Spory kolem Nord Stream 2 zažehnány. Vrátí se pojišťovny?


D.A.S. pojišťovna právní ochrany

D.A.S. pojišťovna právní ochrany je s čtyřiadvacetiletou tradicí v České republice jedničkou na trhu s právní ochranou (dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou). D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti. Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články