Proč VIG kupuje polskou Gothaer?


			Proč VIG kupuje polskou Gothaer?

Polský pojistný trh je pokládán za trh schopný rozvoje. Značně aktivní jsou na něm především rakouští hráči, jako je Vienna Insurance Group (VIG), kteří chtějí být silnějším konkurentem státem kontrolovaného lídra trhu, kterým je pojišťovna PZU (Powszechny Zaklad Ubezpieczeń). Naposledy skupina VIG přikoupila pojišťovnu Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń (Gothaer TU), jež od roku 2010 zvýšila pojistné o 30 %.

Pojišťovna Gothaer TU se sídlem ve Varšavě provozuje pojišťovací činnost v neživotním pojištění, má celkem šest poboček a distribuce probíhá především přes pojišťovací makléře a pojišťovací agenty. V roce 2017 dosáhlo pojistné výše 150 mil. eur. V pojistném kmeni této pojišťovny je zahrnuto okolo 2 milionů pojistných smluv a pojišťovna pečuje o více než 632 000 klientů. V současné době má Gothaer TU 530 zaměstnanců. Prodej odůvodňuje tím, že se chce více zaměřit na německý pojistný trh.

Pokud jde o VIG, tak její cíle prezentoval Franz Fuchs, člen představenstva, který je také zodpovědný za činnost v Polsku, takto: „Na pojistném trhu neživotního pojištění jsme číslo čtyři. Koupí Gothaer zvýšíme tržní podíl v neživotní oblasti z 6,2 % na 7,8 %. Tak činíme konkrétní krok, abychom ve střednědobém horizontu dosáhli náš cíl, tj. mít tržní podíl v Polsku alespoň ve výši 10 %.“


Mohlo by vás zajímat: Warren Buffett předpovídá: Autonomní vozidla převrátí pojištění


Pokud jde o perspektivy polského pojistného trhu, tak v prezentovaném článku se uvádí, že Polsko je s objemem pojistného ve výši 12,3 mld. eur výrazně před zeměmi, jako je Turecko (10,9 mld. eur), Česká republika (5,1 mld. eur) nebo Rumunsko (2,1 mld. eur). Statistiky zajišťovny Swiss Re dokládají, že u ukazatele celkové pojištěnosti (poměr předepsaného pojistného k hrubému domácímu produktu v běžných cenách) je Polsko před zeměmi, jako jsou Brazílie, Argentina nebo Mexiko.

Lze to vzít na vědomí, nicméně tato argumentace či analýza je značně hrubá a bylo by určitě vhodnější porovnávat polský pojistný trh s jinými evropskými pojistnými trhy, a to i za použití takových ukazatelů, jako je pojistné na jednoho obyvatele (hustota pojištění), pojistné na jednoho zaměstnance pojišťoven a/nebo solventnostní poměr apod.


Mohlo by vás zajímat: PEPP: Jaké změny přinese nový panevropský penzijní produkt?


Je ovšem nesporné, že zajímavost polského pojistného trhu pro zahraniční investory je dána především celkovým počtem obyvatel Polska, resp. potenciálních klientů pojišťoven. Z tohoto pohledu jde o největší pojistný trh ve střední a východní Evropě.

V současné době se v Polsku hodně hovoří a spekuluje o možných převzetích a fúzích pojišťoven. Podle názoru některých expertů je prý více těch společností, jež chtějí nakupovat, než těch, které mají prodejní úmysly. Nedávno však oznámila Generali, že převezme dvě polské společnosti od akcionářů, jimiž jsou německé pojišťovny Concordia a Vereinigte Hagel. Konkrétně jde o životní pojišťovnu Concordia Capital SA a neživotní pojišťovnu Concordia Polska TUW.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články