Vliv Brexitu na německé pojistitele. Bez škod to nepůjde


			Vliv Brexitu na německé pojistitele. Bez škod to nepůjde
13.3.2020 Zahraničí

Dne 31. ledna 2020 se stal Brexit skutečností. Velká Británie opouští s dohodou Evropskou unii (EU). Nastává přechodné období a předpokládá se, že koncem února budou zahájena jednání o úpravě budoucích vztahů. Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) zveřejnil názory svého šéfekonoma na možný dopad Brexitu na německé pojišťovnictví.

Dr. Klaus Wiener, šéfekonom a člen výkonného vedení GDV, zmiňuje, že německé pojišťovnictví má jisté obavy, pokud jde o vystoupení Velké Británie z EU. V každém případě ztrácí EU člena, který přicházel zvláště v oblasti finančních služeb s řadou impulzů k tržním řešením integračních problémů. Nejlepším příkladem je soubor opatření k Solventnosti II, jehož orientace na trh a rizika se prosadila i díky důslednému přístupu Velké Británie. Vzhledem k aktuálním i budoucím výzvám pro EU je nanejvýš důležité, aby se tato tržní orientace neztratila.

Dobrou zprávou podle Wienera je, že Brexit nemá v podstatě žádné účinky na pojištěné osoby. Během přechodného období až do 31. prosince 2020 musejí všechny pojišťovny provozující pojišťovací činnost ve Velké Británii dodržovat stávající pravidla EU.


Mohlo by vás zajímat: Klienti finančních poradců nechtějí být šmírování!


Wiener soudí, že německé pojišťovny a zajišťovny jsou na Brexit dobře připraveny. Kdo chce nadále provozovat ve Velké Británii pojišťovací činnost, tak tam již založil dceřinou společnost nebo pobočku ze třetího státu. Podle dostupných informací již všechny dotčené německé pojišťovací podniky provedly odpovídající přípravné kroky.

Největší část práce je však podle Wienera třeba ještě vykonat. Musí být především definován budoucí vztah EU k Velké Británii. Přitom platí, že je třeba zachovat dobré sousedské vztahy, ale současně je nutné chránit integritu vnitřního trhu EU.  Pro perspektivu vztahů je důležité, aby se pravidla pro dohled a dohledová praxe ve Velké Británii na jedné straně a v EU na druhé straně nevyvíjela odlišně, což se týká hlavně Solventnosti II. 

Základy evropské integrace nejsou podle Wienera v nebezpečí. Vnitřní trh je podle něho korunním klenotem EU a tak to i zůstane. Těm, kteří by chtěli napodobit vystoupení Velké Británie z EU, vzkazuje, že pokud by některý stát chtěl opustit EU, tak by mu mělo být nyní jasné, že to nemůže proběhnout beze škod pro vlastní národní hospodářství.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články