Německo: Soudy o plnění z pojištění pro případ uzavření podniku hýbou trhem


			Německo: Soudy o plnění z pojištění pro případ uzavření podniku hýbou trhem

V Německu je provozováno pojištění pro případ uzavření podniku (Betriebsschließungsversicherung – BSV). V souvislosti s propuknutím pandemie COVID-19 vyvstala diskuze ohledně toho, zda se z tohoto pojištění bude vyplácet pojistné plnění či nikoli. Nezůstalo ale jen u diskuzí. Některé kauzy se dostaly před soud. Německá Allianz se v jednom případě dohodla s provozovatelem mnichovské restaurace „Guido al Duomo“ na mimosoudním vyrovnání. Detaily nejsou známy, neboť obě strany se dohodly na zachování mlčenlivosti.

Podle článku zveřejněného na německém portálu Versicherungswirtschaftheute prý soudci Obchodní komory v rámci procesu uznali pojistnou událost, z čehož plyne nutnost poskytnout pojistné plnění, které Allianz původně odmítla.


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Nové zkoušky významně zvyšují kvalitu profesionálů v oboru


Provozovatel italské špičkové restaurace „Guido al Duomo“ sídlící na mnichovském náměstí Frauenplatz zažaloval Allianz v listopadu 2020 ohledně pojistného plnění ve výši 160 000 EUR z pojištění pro případ uzavření podniku. Podle názoru pozorovatelů se ale chtěl zmíněný pojistitel vyhnout odsouzení za každou cenu. V případě restaurace „Paulaner am Nockherberg” se Allianz mimosoudně dohodla již v říjnu 2020. Podle údajů zemského soudu stáhl hostinský Christian Schottenhamel žalobu na pojistitele. Ani v tomto případě nejsou známy podrobnosti. Ví se jen to, že předmětem soudního sporu byla žaloba na odškodnění ve výši 1 134 000 EUR kvůli uzavření podniku z titulu pandemie.

V současné době je u Zemského soudu v Mnichově soudně projednáváno asi 100 žalob a mezi nimi též žaloba Bayerischer Hof. Tento luxusní hotel v Mnichově, hlavním městě země Bavorsko, žaloval Allianz ohledně plnění ve výši 6 mil. EUR z důvodu výpadku provozu během přikázaného uzavření (lockdown) od března do května 2020. Pojistitel se nechtěl k soudně projednávanému případu podrobněji vyjádřit. Zatím v tomto případě, kdy jsou základem posuzování pojistné podmínky Allianz, nepadlo žádné soudní rozhodnutí. Mluvčí Allianz k tomu jen uvedl, že společnost je nadále názoru, že neexistuje nárok na pojistné plnění.   


Mohlo by vás zajímat: Dušan Quis: Český pojistný sektor je v době pandemie připraven pomoci


Podle zmíněného článku nelze zatím rozpoznat při rozhodování soudů nějakou jasnou linii. Zatímco Zemský soud v Řezně nedávno rozhodl ve prospěch dialogu, tak Zemský soud v Mnichově I teprve koncem listopadu 2020 vyhověl žalobě Jürgena Lochbihlera, hostinského z restaurace „Pschorr am Münchener Viktualienmarkt“. Na základě rozsudku musí pojistitel vyplatit pojistné plnění ve výši 465 000 EUR.

Pod vlivem těchto případů Allianz reagovala a „zbavila se“ dosavadních pojistných smluv upravujících pojištění pro případ uzavření podniku. Svým klientům napříč obory nabízí nové pojistné smlouvy. Jestliže by nebyly akceptovány, tak stávající smlouvy budou vypovězeny. Jiní němečtí pojistitelé prý následují tento příklad.


Mohlo by vás zajímat: Jan Matoušek: Nemám obavy, že by krize měla na pojišťovnictví ničivé dopady


Nad rámec tohoto článku je zapotřebí uvést, že vzhledem k řadě soudních sporů nereagovala pouze Allianz, ale reagoval i Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV), který vypracoval k pojištění pro případ uzavření podniku (provozu) vzorové pojistné podmínky. Ty by měly přispět k větší transparentnosti i srozumitelnosti a eliminovat nejasnosti, pokud jde o to, ve kterých případech by při úředně nařízeném uzavření provozu z důvodu nemoci nebo výskytu patogenního původce měli pojistitelé poskytnout pojistné plnění. Vymezení německého pojištění pro případ uzavření podniku i novým vzorovým pojistným podmínkám GDV  byla na portálu oPojištění.cz věnována pozornost v samostatném článku.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články