Parametrické pojištění a jeho přednosti (ČÁST II)


			Parametrické pojištění a jeho přednosti (ČÁST II)
26.2.2021 Pojistný trh, Produkty

Na portálu Insurance Journal byl zveřejněn fundovaný článek, který se zabývá například přednostmi a perspektivami parametrického pojištění. Na konci roku 2020 se ukázalo, že byl čtenáři zařazen ve zmíněném roce mezi TOP 10 nejzajímavějších či nejvíce přínosných článků. Z důvodu tohoto ocenění i vysoké odbornosti je vhodné se k tomuto „staršímu“ článku vrátit a prezentovat stručně jeho obsah. V první části byla vymezena podstata parametrického pojištění, jeho možnosti a pak také jeho odlišnosti ve srovnání s tradičními pojistnými produkty. V ČÁSTI II budou prezentovány zejména základní prvky tohoto pojištění a role pojišťovacích makléřů při jeho prodeji.

Hypotetický příklad

Na začátku ČÁSTI II je vhodné se blíže seznámit s parametrickým pojištěním na hypotetickém příkladě. Farmaceutická společnost vyrábějící léky je umístěna v jednom městě USA na pobřeží, takže může být zasažena zvýšením mořské hladiny. Management této společnosti má zájem ochránit výrobní zařízení před potenciálně devastujícím dopadem zvýšené vodní hladiny. Je ale obtížné zajistit tradiční pojištění od pojistitelů, neboť ti se staví k přijetí takového rizika velmi opatrně.  


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Nové zkoušky významně zvyšují kvalitu profesionálů v oboru


Tuto tržní mezeru může zaplnit parametrické pojištění. Na základě údajů od Národního úřadu pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA) by mohl pojistitel, který je schopen poskytnout parametrické pojištění, vymezit rozhodnou (spouštěcí) událost, kdy se voda dostane na určitou úroveň nad průměrnou úroveň moře, kterou definoval NOAA. Výplatní mechanismus by byl definován podle toho, o kolik se hladina vody zvýší nad určitou hranici. Pojistné plnění by například činilo 2,5 mil. USD, jestliže výše vodní hladiny dosáhne 16 – 16,5 stop (1 metr = 3,2808 stop), 5 mil. USD, pokud se výše hladiny bude pohybovat mezi 16,5 – 17 stopami a 10 mil. USD v případě, že to bude nad 17 stop. U těchto scénářů je podstatné, že hladina vody by byla měřena a oznamována třetí stranou – státní agenturou, v tomto případě NOAA a pojištěná osoba by obdržela pojistné plnění okamžitě po rozhodnutí, resp. splnění podmínek výplaty.


Mohlo by vás zajímat: Dušan Quis: Český pojistný sektor je v době pandemie připraven pomoci


Základní prvky parametrického pojištění

Pojistné smlouvy upravující parametrické pojištění obsahují dva klíčové prvky: rozhodnou (spouštěcí) událost a výplatní mechanismus. Tyto dva prvky, uvedené níže, vymezují rozsah pojistné ochrany, stanovování cen (pojistného) a stejně tak i jiné důležité podmínky, které předpisují výši finanční náhrady pojištěné osobě.  

a) Rozhodná (spouštěcí událost)

Z pojištění se hradí, resp. pojistná událost je validní, když událost (např. hurikán, zemětřesení) „trefí“ definovanou spouštěcí úroveň indexu nebo měření, jež odráží dané riziko. Daný index musí reflektovat expozici klienta. Kruciálním požadavkem pro parametrické krytí je existence třetí strany jako zdroje poskytujícího relevantní informace. Jde o to, že výplata pojistného plnění je zcela založena na těchto datech. Proto objektivita a spolehlivost tohoto zdroje (i v případě velkých událostí) je nejdůležitější. Pokud by pojistným nebezpečím bylo zemětřesení, tak takovým zdrojem dat by v USA byl Geologický průzkum USA (United States Geological Survey – USGS), který má k dispozici údaje o síle zemětřesení.

Typickou rozhodnou (spouštěcí) událostí může být hurikán, povodeň nebo zemětřesení, kde parametrem či indexem je rychlost větru, množství srážek nebo síla zemětřesení. Výše uvedené katastrofy a odpovídající parametry či indexy jsou jasnými spouštěči, ale v žádném případě to nejsou jen ony, které mají vliv na úpravu pojištění.  Jiné možné a často zmiňované spouštěče jsou také výnos zemědělských plodin, výpadky elektrické energie, indexy akciového trhu nebo ekonomické škody, jež zasáhly obce v důsledku narušení dodavatelského řetězce. Všechny události musejí být nahodilé a kvantifikovatelné, aby je bylo možno modelovat.


Mohlo by vás zajímat: Jan Matoušek: Nemám obavy, že by krize měla na pojišťovnictví ničivé dopady


b) Výplatní mechanismus

Výplatní mechanismus definuje, co se stane v případě události, kdy se dosáhne nebo překročí stanovená hranice. Jde hlavně o určení toho, kolik peněz se vyplatí pojištěnému. Např. lze uvažovat zemětřesení o síle 7,1, které se událo v červenci ve vymezené geografické oblasti v Kalifornii. Řekněme, že předem dohodnutý výplatní parametr byl 100 % limitu plnění pro sílu zemětřesení 7 stupňů nebo více. V tomto hypotetickém případě by pojištěná osoba obdržela výplatu plnění ve výši 100 %.

Základní idea je v tom, aby hranice byla stanovena tak, aby byla v souladu s vlastním plánem společnosti pro zajištění kontinuity provozu a s tolerancí k rizikům. Např. daná společnost může vědět, že pomocí nynějších uplatňovaných opatření ke snížení rizika může ustát účinky zemětřesení o síle 7 stupňů. Ale nad tuto úroveň by požadovala řešení z oblasti alternativního přenosu rizik. Stručně řečeno, parametrické pojištění umožňuje managementu lépe sladit cíle v řízení rizik s celkovými finančními cíli. Jedním z nejpřesvědčivějších aspektů parametrických řešení je srozumitelnost a jasnost, pokud jde právě o výplaty pojistného plnění. Pojistné události jsou řešeny mnohem rychleji a bez jakýchkoli sporů. To kontrastuje s komplexními škodnými událostmi u tradičních pojištění, jejichž likvidace si může vyžádat hodně času s ohledem na potřebu získat detailní informace o škodě a finančních komponentech, stejně jako s ohledem na nutnost řešit otázku ocenění a splnit jiné podmínky.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Spoluúčast jako „bagatelní riziko“


Současné prostředí pro parametrické pojištění

První parametrické produkty se objevily přibližně na konci 90. let minulého století a byly připraveny obchodníky s komoditami a energetickými společnostmi. Společnosti jako AXA, Swiss Re a Munich Re vstoupily do parametrického prostoru počátkem první dekády tohoto století. Nedávno zájem vzrostl a některé z těchto společností investovaly do pracovních týmů se zaměřením výhradně na konstrukci řešení založených na indexu, ovšem včetně stanovení sazeb. 

Nyní jsou parametrická pojišťovací řešení nejvíce používána v zajišťovacím prostoru, pokud jde o katastrofická rizika, ale začala být využívána i v jiných sektorech, jako je letectví, zvláštní události a projekty s cílem poskytnout ochranu vůči čistým finančním škodám rezultujícím ze sil, jež jsou mimo kontrolu pojištěné osoby.

Uplatnění přístupu založeného na indexu je možné rovněž v zemědělství, maloobchodě, energetice, potravinářství, stavebnictví, přepravě nebo v průmyslových oborech. Ve skutečnosti zůstává parametrické pojištění atraktivní zejména pro společnosti s více bilančními riziky (rizika v rozvaze), než která může řešit tradiční pojištění, a to nákladově efektivním způsobem. Cílem těchto společností je využití parametrického přístupu ke zmírnění rizika likvidity tradičních pojistných smluv.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Počet pojistných podvodů stoupá. Jaká oblast trhu je zasažena nejvíce?


Zájemci o pojištění, kteří uvažují o sjednání parametrického pojištění, musí čelit řadě výzev. Údaje pro parametrická řešení jsou odlišné od těch, jež jsou potřebné pro tradiční pojištění. Jestliže má být krytí širší, může být nákladnější. Zájemce o pojištění musí tudíž dokonale znát podnikatelský model vlastní organizace, musí být schopen připravit finanční detaily a značné množství dat k zajištění toho, aby z parametrického přístupu měla organizace prospěch. Zpětná vazba od poskytovatelů daných služeb ukazuje, že se stále více klientů, obzvláště pojištěných osob s komplexními riziky likvidity, dotazuje na parametrická řešení. Protože se zlepšuje dostupnost dat i přesnost modelování, tak tato řešení se stávají pro sofistikované společnosti efektivními.

Pojistné smlouvy parametrického pojištění nabývají také na popularitě u poskytovatelů s ohledem na eliminaci procesu likvidace škod, což představuje podstatnou úsporu nákladů u pojistitelů. Předem definovaný spouštěč a výplatní mechanismus vytvářejí situaci, kdy je křišťálově jasné, zda společnost obdrží pojistné plnění či nikoli a jaká bude jeho výše. Kromě toho pojistné plnění je vyplaceno rychleji, neboť proces šetření škodných událostí je limitovaný.

Role pojišťovacích makléřů

Společnosti zvažující sjednání parametrického pojištění budou pravděpodobně potřebovat pomoc v počáteční fázi, kdy se dojednávají pojistné podmínky. Je totiž třeba, aby byla rozhodná (spouštěcí) událost v pojistné smlouvě přesně vymezena, stejně jako výplatní mechanismus. Bez toho společnosti riskují, že v jejich pojistné ochraně zůstanou mezery, což by je mohlo vystavit devastujícím škodám. Zde mohou sehrát obzvláště důležitou roli pojišťovací makléři. Je nutno brát v úvahu, že parametrické pojištění je pro mnohé společnosti novým pojistným produktem, s nímž nemají zkušenosti. Pojišťovací makléři jsou schopni věrně porozumět detailům pojistného produktu, jeho výhodám a nevýhodám pro pojistníka, a proto mohou jednat jako důvěryhodní poradci pojistníka.


Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Daňhel: Trh čeká boj mezi „kamennými“ pojistiteli a InsurTech hráči


Pojišťovací makléři jsou také schopni přezkoumat a chápat tradiční pojištění a identifikovat v něm mezery, které mohou být zaplněny nabídkou parametrického pojištění. Navíc pojišťovací makléři by měli sehrávat významnou roli při identifikaci zdrojů relevantních dat, aby byl stanoven index přiměřený k expozicím nebo potřebám krytí, a to zejména u netradičních rizik. I když se dá předpokládat nárůst počtu pojistných smluv parametrického pojištění, přesto bude podle autorů článku moudře jednat ta společnost, která bude před sjednáním pojištění kontaktovat znalého pojišťovacího makléře, aby se vyjasnily všechny nejasnosti spojené s těmito inovacemi.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články