Krach CK Thomas Cook: Bude německý vývoj zrcadlem pro Česko?


			Krach CK Thomas Cook: Bude německý vývoj zrcadlem pro Česko?
24.9.2019 Spektrum

Britská cestovní kancelář Thomas Cook vyhlásila úpadek. Statisíce jejích klientů zůstaly v zahraničí. Repatriace zvláště britských občanů probíhá, ale situace je pro ně finančně i psychicky složitá. Úpadek má dopady též na pojistitele, neboť v některých zemích se musejí o návrat turistů „postarat“ právě příslušní pojistitelé. Příkladem je Německo či Česká republika.

Po vyhlášení úpadku cestovní kanceláře Thomas Cook částečně zastavily činnost také její dceřiné společnosti v Německu. Zatímco ve Velké Británii je repatriace dotčených turistů státní záležitost, v Německu vstupují do hry pojistitelé. Organizátoři zájezdů jsou povinni se pojistit pro případ platební neschopnosti nebo úpadku. V případě škody ji musí někdo uhradit a podle portálu Versicherungswirtschaftheute se tak do hry dostala především pojišťovna Zurich.

Doposud ale nenastala žádná škodní událost, neboť německá dcera – Thomas Cook GmbH – zatím nevyhlásila insolvenci. V tom je situace velmi podobná České republice, kde pojišťovna UNIQA rovněž čeká, jak se bude vyvíjet situace kolem české dcery CK Neckermann. Pro informaci – česká pobočka v loňském roce navýšila své tržby na 995 milionů korun, což je meziročně o téměř 21 procent více. Čistý zisk společnosti se naopak snížil zhruba o sedm milionů na 15,3 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti, která zahrnuje účetní období od října 2017 do konce září 2018. Tržby společnosti byly tvořeny zejména prodejem zájezdů.


Mohlo by vás zajímat: Thomas Cook v úpadku. Česká pobočka CK Neckermann už jedná s pojišťovnou


V Německu byly pojistné smlouvy údajně uzavřeny s limitem pojistného plnění 110 mil. EUR ročně, a to na jednoho pořadatele zájezdů. Problém je, že v Německu se celý problém může týkat i dalších společností, resp. pořadatelů zájezdů: Neckermann Reisen, Bucher Last Minute, Öger Tours a Thomas Cook Signature. Takže celkově by pojistné plnění mohlo přesáhnout půl miliardy EUR.

Ukazuje se ale, že tak jednoduché to není. Vzniká například otázka, zda limit 110 mil. EUR se týká pouze dceřiné společnosti Thomas Cook v Německu, nebo všech zmíněných pořadatelů jejích zájezdů, tj. pěti subjektů. K tomu se ale pojišťovna Zurich nevyjádřila, a to z již zmíněného důvodu, že nebyl podán žádný návrh na insolvenci. Vysvětlila ovšem, že zmíněných 110 mil. EUR je minimální limit plnění, který umožňuje příslušný německý zákon a který pojišťovna využila.

Cestovní kancelář Thomas Cook zveřejnila na svém webu výčet účetních operací, které by neměly být úpadkem postiženy. Žádná z výše uvedených německých společností na něm ale není uvedena. Pokud by se nenašlo nějaké řešení, které se usilovně hledá, bude nutné podat návrh na insolvenci.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2018 v Česku dle oPojištění.cz


V Německu vystává též otázka, co se stane, jestliže nebude limit pojistného plnění dostačovat. Odpověď poskytl Celostátní svaz německého pojišťovnictví. Pokud nebude limit plnění 110 mil. EUR postačovat a nároky poškozených klientů jej převýší, pak dostanou klienti jen odpovídající poměrnou část odškodnění.

V každém případě vyvolal úpadek cestovní kanceláře Thomas Cook v Německu značnou nervozitu, protože se předpokládá, že kvůli nízkému pojištění utrpí turisté vysokou ztrátu. Podle zákona má pořadatel zájezdu v případě úpadku zajistit návrat svých klientů a příslušný pojistitel pak uhradit náklady. Pokud ještě klient na cestu nenastoupil, má mu být zaplacená cena vrácena. Ovšem nikdo dnes není schopen říci, zda na to bude dost peněz.

Podle portálu Versicherungswirtschaftheute daný úpadek masivně zatíží úvěrové pojistitele. Finanční potíže cestovní kanceláře Thomas Cook totiž nejsou již dlouho žádným tajemstvím. Společnost měla v uplynulých letech již několikrát problémy. Před sedmi lety ji muselo zachraňovat několik bank. Od té doby je Thomas Cook v dluzích a dluh se pohybuje v miliardách eur, přičemž se musí platit z enormního dluhu vyplývající vysoké úroky.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Zlo má jméno „evropské dotace“


Mezi tím se objevují další následky krachu této globální společnosti. Například pro Řecko jde o největší ránu od finanční krize. V Řecku má Thomas Cook nyní asi 50 000 klientů. Zhruba 22 000 z nich by mělo během nejbližších dnů odletět domů. Na ostrově Kréta, kde bylo v pondělí asi 20 000 klientů britské firmy, přirovnávají představitelé odvětví pád společnosti Thomas Cook k zemětřesení.

Jednotlivé řecké turistické svazy se v odhadech dopadů krachu liší. Zatímco sdružení Sete počítá se ztrátami 250 milionů až 500 milionů eur, Svaz helénských hoteliérů (GTP) uvádí částku 300 milionů eur. Řecko je pro Thomase Cooka třetí nejdůležitější destinací. Loni tam podnik přivezl asi 2,8 milionu turistů, především na ostrovy Kréta, Rhodos a Kos. Thomas Cook v Řecku vlastní čtyři hotely a zaměstnává tam 640 lidí. Jejich další osud je podle řeckých médií nejasný.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články