Swiss Re Institute: Klimatické změny způsobí propad světového hospodářství


			Swiss Re Institute: Klimatické změny způsobí propad světového hospodářství
19.7.2021 Spektrum

Renomovaný Swiss Re Institute (SRI) informoval o výstupech ze zátěžové analýzy, jejímž cílem bylo prozkoumat dopady klimatické změny na 48 zemí, které reprezentují 90 % světového hospodářství, přičemž se hodnotí i jejich celková klimatická odolnost.

A jaké jsou výsledky? Nejvíce budou zasaženy asijské ekonomiky s tím, že Čína je ohrožena ztrátou ve výši téměř 24 % HDP v případě „drsného“ scénáře. USA jako největší světová ekonomika by mohly ztratit okolo 10 % a Evropa téměř 11 %. Očekávaný dopad na globální hrubý domácí produkt (HDP) do roku 2050 při různých scénářích komparovaný se světem bez klimatické změny bude vypadat takto:

  • minus 18 %, jestliže nebudou realizovány žádné zmírňující akce (vzestup teploty o 3,2°C),
  • minus 14 %, pokud budou realizována některá zmírňující opatření (vzestup teploty o 2.6°C),
  • minus 11 %, jestliže budou realizována další zmírňující opatření (vzestup teploty o 2°C),
  • minus 4 %, jestliže budou naplněny cíle Pařížské dohody.

Podle SRI představuje klimatická změna největší dlouhodobé ohrožení pro světové hospodářství. Jestliže nebudou podniknuta žádná zmírňující opatření, tak globální teplota by mohla vzrůst o více než 3 % a světové hospodářství by se mohlo zmenšit v příštích 30 letech o 18 %. Ale dopad může být snížen, pokud budou podniknuty rozhodné akce, aby se splnily cíle Pařížské dohody. To bude vyžadovat mnohem více, než je přislíbeno dnes. V každém případě veřejný a soukromý sektor budou hrát kruciální roli při urychlování přechodu na nulovou čistou spotřebu energie.


Mohlo by vás zajímat: Pojistný obzor k pojištění motorových vozidel: On-line svět se hlásí


Je možná vhodné ještě upřesnit, že SRI provedl zátěžový test, aby zjistil, jaké by mohly být při pokračujících účincích klimatické změny dopady na 48 vybraných zemí, a to při čtyřech scénářích, jež se liší potenciálním vzestupem teploty. SRI dále uvádí, že globální oteplování způsobuje tvrdší dopady přírodních katastrof ovlivněných počasím, což může časem vést k podstatným ztrátám v příjmech a produktivitě. Například zvyšující se hladina moří má za následek ztrátu půdy, jež by jinak mohla být produktivně využita. Tepelný stres může zase vést k neúrodě.  Rostoucí teplotou by mohly být nejvíce postiženy nově se rozvíjející země v oblastech kolem rovníku.  

Zdroj: Swiss Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články