Stávky Francouzů proti penzijní reformě stojí miliony


			Stávky Francouzů proti penzijní reformě stojí miliony
21.2.2020 Zahraničí

Je to to nejdelší období stávkových protestů v moderní historii Francie. Autobusová, letecká a železniční doprava byly prakticky ochromeny, hoteliéři a gastronomové naříkali nad propadem tržeb. Vláda nakonec ustoupila krok zpět a oznámila, že zatím rezignuje na zavedení pevného věku odchodu do důchodu v 64 letech.

Reforma penzí byla jedním z největších volebních slibů Emmanuela Macrona. Vláda chtěla v dlouhodobějším horizontu odstranit privilegia pro některé profesní skupiny, jako jsou například železničáři, a nahradit dosavadní stav systémem platným všeobecně pro všechny. Doposud funguje ve Francii celkem 42 individuálních penzijních systémů. Od Mikuláše proto v ulicích demonstrují lidé v ulicích nebo pod okny svých pracovišť, protože se jim sjednocení a ztráta privilegií nelíbí.

Veřejný život se ve Francii po dobu stávek výrazně zpomalil. Vlaky nejezdily a obchody zůstávaly zavřené kvůli obavy z radikalizace demonstrací. Také spotřebitelé vyčkávají, nenakupují, a větší pořizovací záměry odložili. Jak píše korespondent Deutschladsfunk Jürgen König, Francouzi jsou zvyklí na cestě do práce nebo z práce stavit se s kolegy nebo přáteli v kavárně a popovídat. Nyní, když jim cesta do a ze zaměstnání zabrala mnohem více, nezřídka i dvě hodiny, odpadají samozřejmě tyto sociální kontakty.


Mohlo by vás zajímat: Potvrzeno! UNIQA převezme regionální aktiva pojišťovny AXA


Kavárny a pohostinství tak byla v minulých týdnech nezvykle prázdná, a to i v době obědů. Někteří majitelé takových podniků hlásí propad tržeb až o 60 %. Celkově si ubytovací a stravovací zařízení stěžují na úbytek rezervací a pokles tržeb mezi 20 a 30 %. Francouzské dráhy přišly údajně o 600 milionů EUR v důsledku stávky. Pařížská hromadná doprava hovoří o 100 milionech EUR. Dokonce v pařížské opeře se neodehrála mnohá představení a ztráta byla vyčíslena na 3 miliony EUR.

Vláda nakonec musela reagovat na občanský odpor. Pravidlo, že by Francouzi mohli dostat plnou penzi až ve věku 64 let, byla prozatím z reformního zákona vyškrtnuta. Nejsilnější odborové svazy tento kompromisní krok přivítaly, radikální svaz CGT však odmítá reformu jako celek i nadále. A podle svého komuniké je rozhodnut dosáhnout úplného stažení reformy penzí.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články