Vliv pandemie: AXA vyplatí 300 milionů eur francouzským restauracím


			Vliv pandemie: AXA vyplatí 300 milionů eur francouzským restauracím

Na portálu Versicherungswirtschaftheute byl zveřejněn článek, který se týká pojištění pro případ uzavření provozu. Podle tohoto serveru by měl být uzavřen jeden dlouhodobý spor o pojistné plnění z tohoto pojištění. AXA se prý chce mimosoudně dohodnout s cca 1500 gastronomickými podniky a vyplatit zhruba 300 mil. EUR. To znamená, že na jednoho žalobce by připadlo asi 20 000 EUR.

Zatím zůstává otevřené, zda postižené gastronomické podniky kvůli tomuto řešení musejí stáhnout žaloby. Podle zprávy uveřejněné v německém Handelsblattu chce Francouzský svaz malých podnikatelů, který žalující gastronomické podniky podporuje, ještě přezkoumat, jestli je možné nabídku přijmout. Podle AXA by se neměl navržený kompromis promítnout do jejího výsledku, jelikož daná částka je dalekosáhle kryta zajištěním.


Mohlo by vás zajímat: PwC CEO Survey: Více než polovina českých firem plánuje zvýšit počet zaměstnanců


Ovšem AXA nadále setrvává na své právní pozici. Tudíž se prý u výše uvedené částky nejedná o odškodnění, tedy pojistné plnění, za státem nařízené uzavření podniků. Spíše jde o finanční pomoc gastronomickým podnikům, aby se podle vyjádření Patricka Cohena, šéfa AXA Francie, mohly ve chvíli, kdy konečně mohou znovu přijímat klienty, odvážně podívat dopředu a mohly využít očekávané hospodářské zotavení. Cohen ovšem zároveň zalitoval, že ze strany některých klientů AXA z oblasti gastronomie se projevuje nepochopení návrhu AXA, resp. nesouhlas s ním, a to v době, kdy je celý obor velmi silně zasažen krizí.

Již v květnu 2020, tj. v době koronavirové krize, musela AXA spolknout porážku ve sporu ohledně pojištění pro případ uzavření provozu sjednaného pro hotely a restaurace. Jeden obchodní soud přiznal tehdy provozovateli čtyř restaurací v Paříži odškodnění za výpadky obratu v období dvou měsíců, což potvrdil nedávno advokát tohoto provozovatele, kterým byl  Stephane Manigold. Francouzská vláda uzavřela v polovině března 2020 bary a restaurace, aby zabránila šíření viru. Jelikož Manigold neuspěl s žádostí o pojistné plnění, tak pojišťovnu AXA zažaloval.


Mohlo by vás zajímat: Co mají společného mrkev a pojištění?


I když není spor mezi AXA a francouzskými gastronomickými podniky o plnění dořešen, je kompromisní návrh AXA týkající se finanční pomoci hodnocen řadou expertů jako krok správným směrem.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články