Portál Právo pro všechny: V čem chybujeme, když se stane pracovní úraz?


			Portál Právo pro všechny: V čem chybujeme, když se stane pracovní úraz?
3.5.2019 Produkty

Právo pro všechny je informační portál zaměřený na právní osvětu. Nabízí úvod do právní problematiky dané věci a přehled možností řešení modelových případů. K dispozici jsou zde zcela zdarma také vzory nejčastějších právních smluv a dokumentů (reklamací, výpovědí apod.) s průvodním listem a doporučením, jak v konkrétních situacích správně postupovat. Dnes se podívejme na to, co portál Právo pro všechny doporučuje dělat, když se nám stane pracovní úraz?

Když se nám stane pracovní úraz, nemáme čas přemýšlet o tom, co a jak podchytit, aby vše bylo po zákonné stránce v pořádku. Navíc v tu chvíli často plně důvěřujeme zaměstnavateli a věříme, že ví, co dělá. Jenže problém s poskytnutím náhrady za vzniklý pracovní úraz může vzniknout i díky chybě či podcenění situace, která nastane ještě někdy dříve před samotným pracovním úrazem.

V čem tedy zaměstnanci nejvíce chybují?

  • Nenosí, nepoužívají atd. ochranné pracovní pomůcky při práci, nedodržují právní a jiné předpisy týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a při práci se chovají a jednají lehkomyslně.
  • Podcení situaci a bezodkladně neoznámí svému nadřízenému vedoucímu zaměstnanci jakýkoliv pracovní úraz svůj (pokud jim to zdravotní stav dovolí), popřípadě pracovní úraz jiného zaměstnance či úraz jiné fyzické osoby, jehož byli svědkem. Z pořezání prstu o list kancelářského papíru se např. v prašném prostředí lehce může stát něco vážnějšího se zánětem, infekcí; zvrtnutí kotníku se nerozchodí, naražená záda po uklouznutí na schodech nepřestanou ani po několika dnech bolet apod.
  • V případě nutnosti ošetření lékařem si nepohlídají, co a jak přesně lékař do lékařské zprávy zapíše. Někdy i pouhá popisná drobnost může být rozhodující.
  • Nespolupracují na objasňování příčin vzniku pracovního úrazu. Především tím, že nesdělí všechny okolnosti a informace, které se odehrály před, v průběhu a po úrazu. Často se stejně na to, že někdo lhal či něco zatajil, při vyšetřování přijde, čímž se ztíží celý proces vyšetřování, který se také často protáhne z důvodu dalšího a důkladnějšího prověřování celé záležitosti.
  • Odmítnou bezdůvodně bezprostředně po úrazu provedení testu na drogy a alkohol, přestože zaměstnavatel má právo provedení testu požadovat.

Pokračování článku ZDE.


D.A.S. pojišťovna právní ochrany

D.A.S. pojišťovna právní ochrany je s čtyřiadvacetiletou tradicí v České republice jedničkou na trhu s právní ochranou (dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou).

D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti.

Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články