Zajímavost: General Electric sahá na penze zaměstnanců


			Zajímavost: General Electric sahá na penze zaměstnanců
29.11.2019 Zahraničí

V říjnu 2019 koncern General Electric oznámil, že přijal řadu změn v penzijních plánech s cílem snížit penzijní deficit. Pro tržní analytiky to prý není až tak překvapivá zpráva, a to vzhledem k finančním potížím této společnosti. Jistě to ale není dobrá zpráva pro zaměstnance, jichž se změny týkají.

Z jednotlivých opatření General Electric má možná klíčový význam ta skutečnost, že byly zmrazeny penzijní plány 20 000 zaměstnanců s nárokem na jistá plnění. Týká se to rovněž 700 zaměstnanců, kteří se stali před rokem 2011 příslušnými manažery. Mimo jsou pouze ty osoby, které již berou dávky. K tomu je třeba dodat, že již před sedmi lety byly uzavřeny penzijní plány General Electric pro nové účastníky.

Výše zmíněná opatření General Electric mají nabýt účinnosti od 1. ledna 2021. Koncern předpokládá, že díky jim se sníží penzijní deficit o 5 až 8 mld. USD. Tím má být rovněž „stlačeno“ čisté zadlužení o 4 až 6 mld. USD. Zhruba 100 000 bývalých zaměstnanců General Electric, kteří ještě nepobírají žádné penzijní dávky, chce koncern nabídnout jako opci paušální jednorázové vyrovnání.


Mohlo by vás zajímat: Maďarská národní banka stopla produkt pojišťovny NOVIS


Vzhledem k tomu, že jde o značný zásah do penzijních nároků, tak se prý touto záležitostí budou zabývat soudy, které by měly posoudit, zda jsou opatření koncernu v souladu s právem.

Postup General Electric zohledňuje pokles v jeho elektrárenském podnikání. Podstatou celkové strategie je restrukturalizace, řešení problémů v cash – flow a kontrola tíživého dluhu, který k 30. 6. 2019 dosáhl výše 105,8 mld. USD. Je určitě zajímavé, že po oznámení přijatých opatření vzrostly akcie General Electric o cca 3 %.

Pro koncern nebylo vůbec jednoduché přikročit ke změnám v penzijních plánech. Kevin Cox, výkonný ředitel General Electric pro oblast lidských zdrojů, k tomu uvedl: „Obnovení síly koncernu vyžadovalo učinit některá obtížná rozhodnutí a dnešní rozhodnutí o zmrazení penzí není výjimkou.“

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články